Tur operatörleri erken rezervasyon oranlarını ve 2017 hedeflerini açıkladı

Tur operatörleri erken rezervasyon oranlarını ve 2017 hedeflerini açıkladı
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün ve önde gelen tur operatörleri, yerli turistlerin erken rezervasyon kampanyalarına dönük ilgisini değerlendirdi. Oldukça pozitif açıklamalarda bulunan tur operatörleri 2017 hedeflerini de açıkladı...İç pazarı hareketlendirmek için son 8 yıldır ciddi çaba sarf eden turizm sektörü, emeklerinin meyvesini toplamaya başladı. Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre, bu yıl yaklaşık 10 milyon kişinin tatile çıkması beklenirken, tatil alımlarının yarısının erken rezervasyonla olması bekleniyor.

GÜRCÜN: 5.2 MİLYON ERKEN REZERVASYON

Erken rezervasyona olan ilginin son yıllarda katlanarak arttığının altını çizen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, , "2009'da 300 bin kişi tatilini erken rezervasyonla satın alırken bu oran geçen yıl 4.2 milyona çıktı. 2016'da bir önceki yıla oranla 700 bin kişi tatilini erken aldı. Bu yıl 5.2 milyon kişi tatilini erken alacağını düşünüyoruz. Tur operatörlerinden gelen rakamlar da bu yönde seyrediyor" dedi.

10 MİLYON YERLİ TURİST

Yerli turistte bir tatil kültürünün oluştuğunun altını çizen Gürcün, yaklaşık 10 milyon kişinin tatil yapacağının bilgisini verdi. Gürcün, "Geçen yıl 8 milyon olan bu oran bu yıl 10 milyonu bulacak. Gelecek yıllarda sayının daha da katlanacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu. Erken rezervasyonda talebin yüzde 90 yurt içi, yüzde 10 da yurt dışı olarak şekillendiğini anlatan Çetin Gürcün, tercihlerin kıyı şeridinde yoğunlaştığını ifade etti. "Akdeniz'de Antalya bölgesi başta olmak üzere Kemer, Belek, Side ve Alanya öne çıktı. Ege Bölgesi'nde de Çeşme, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ve Fethiye'nin yoğun ilgi görüyor" diyen Gürcün, önceki yıllara oranla kültür turlarının da popülaritesinin arttığını kaydetti. Gürcün, "Gaziantep lezzet turları, Alaçatı Ot Festivali gibi temalı turlar da yerli turistin son dönemdeki gözdeleri arasında yer alıyor" ifadelerini kullandı.

YURT DIŞINA İLGİ YÜKSEK

Yurt dışı turlarla ilgili de bilgi veren Gürcün, "Yurt dışında vizesiz Balkan turlarına büyük bir ilgi var. Bunda vizesiz olmasının yanı sıra bölgeyle tarihi ve kültürel bağların olmasının etkisi büyük" diye konuştu. Schengen Bölgesi'ndeki destinasyonlara yönelik turlarında ciddi talep gördüğünü aktaran Gürcün, "Yunanistan, İtalya, İspanya, Prag, Budapeşte, Viyana, Amsterdam, Paris ve Venedik en çok talep edilen noktalar" dedi.

JOLLY TUR'UN HEDEFİ 1 MİLYON

Tur operatörleri de yerli tuistin erken rezervasyon tercihleri ve 2017 hedefleri hakkında bilgi verdi. Tatilcilere pek çok avantajlı kampanya sunduklarını belirten Jolly Tur Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Figen Erkan, bu sayede talebin arttığını ve bu yıl 1 milyon kişiyi tatile çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Kampanyaları tatilcilerin ekonomisini öncelik alarak geliştirdiklerini anlatan Erkan, şunları anlattı:

"Bonus Card'lılara özel yüzde 5 indirim + 9 taksit avantajı sunuyoruz. Aldığımız sonuçlar hem yurt içinde hem de yurt dışında bu kampanyanın büyük bir ilgiyle karşılandığını gösteriyor. Ürünlerdeki ve banka kart kampanyalarının yanı sıra diğer firmalar ve sektörlerle yaptığımız kampanyalarda talebi arttıran sebeplerden bazıları. Örneğin araç kiralamada yüzde 35 indirim kampanyası, Türk Telekom ile birlikte geliştirdiğimiz yurt içi, yurt dışı ve kültür turlarında yüzde 50'ye varan indirim, kamu personeline özel ekstra indirimler başta olmak üzere geliştirdiğimiz pek çok kampanya büyük ilgi görüyor."

2016'da 780 bin kişiyi tatile yönlendirdiklerini anlatan Erkan, bunun yüzde 50'sini erken rezervasyon kayıtlarıyla sağladıklarını ifade etti. Bu yıl 1 milyon kişiye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Erkan, 600 bin kişiye tatili erken rezervasyonla satmayı planladıklarını kaydetti. Erkan, "2016'nın son aylarında yaşanan üzücü olaylar ve 2017'nin başındaki kaotik ortama rağmen planlarımızda herhangi bir revizyon yapmadık. Mayıs ayı itibarıyla ulaştığımız sonuçlar ise bir kez daha öngörülerimizi haklı çıkardı. Bu oranları rahatlıkla yakalayacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

'MAYISTA 2017 HEDEFLERİNİ YAKALADIK, YÜZDE 40 ARTIYA GEÇTİK'

Satışlarda özellikle nisandan itibaren ciddi bir ivme yakaladıklarını anlatan Figen Erkan, mayısta 2017 hedeflerini yakaladıklarını kaydetti. "Geçen yılın aynı dönemine göre satışlarda yüzde 40'ın üzerinde bir artışa ulaştık" diyen Erkan, tatil talepleriyle ilgili de bilgiler verdi. Yerli turistin yüzde 70'inin yurt içi ve Kıbrıs otellerini, yüzde 21'inin yurt dışı turları, yüzde 9'unun da yurt içi kültür turlarını tercih ettiğini aktaran Erkan, şunları anlattı:

"Bodrum, Çeşme, Fethiye, Side, Kemer, Belek ve Kıbrıs otellerinin oldukça büyük bir ilgi görüyor. Kültür turlarında Karadeniz ve GAP öne çıkıyor. Yurt dışında ise İtalya yine bir numaralı tercih olarak ön plana çıkarken, bunu Balkanlar, Orta Avrupa, İspanya ve Küba izliyor."

ETS TUR'U HEDEFİ SAYIDA YÜZDE 10, CİRODA YÜZDE 20 BÜYÜME

Etstur Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek ise bu yıl erken rezervasyonun 2016'ya oranla daha düşük hızda başladığını söyledi. Özbek, "Ülkenin içinde bulunduğu yoğun gündem, kurlardaki hareketlilik ve referandum süreci gibi sebepler, tatilcilerin rezervasyon kararını biraz daha ertelemesine neden oldu" dedi. Nisan ayından sonra ise ciddi bir artış yaşandığını aktaran Özbek, "Referandum sonrasında piyasalarda bir hareketlilik, kurda sabitlenme ve rahatlama gözlemliyoruz. Büyüme artarak devam ediyor" dedi. "Biz geçen sene misafir sayısında yüzde 34, ciroda ise yüzde 40 oranında bir artış gerçekleştirdik. 1 milyonu yurt içi olmak üzere, toplamda 1 milyon 200 bin misafir sayısına ulaştık" diyen Özbek, bu yılı misafir sayısında yüzde 10, ciroda ise minimum yüzde 20 oranında bir artışla kapatmayı hedeflediklerini ifade etti. Bu yıl iç pazarda son dakika satışlarının yoğun olacağını anlatan Özbek, "Rus turistlerin talebinin de artmasıyla Antalya bölgesinde son dakikada uygun fiyatları yakalamak biraz daha zorlaşırken, Ege'de son dakika misafirleri için daha çok fırsat var" şeklinde konuştu.

YÜZDE 41 EGE, YÜZDE 59 ANTALYA

Tatil talepleriyle ilgili de bilgi veren Özbek, geçen yıl tatilcilerin yüzde 41'inin Ege Bölgesi'ni yüzde 59'unun da Antalya'yı tercih ettiğini dile getirdi. 2017'de Kuşadası, Marmaris ve Bodrum'un Avrupalı turistler tarafından yüksek talep gördüğünü aktaran Özbek, şunları anlattı:

"Talebin düşük olması gibi sebeplerden dolayı yerli turistin de bu destinasyonlara kayacağını öngörebiliriz. Geçen yıla göre Ege Bölgesi'nde doluluk ihtiyacı olacağını ve buradaki açığın ağırlıklı olarak iç pazarla kapatılacağını düşünüyoruz. Ayrıca doğası ve iklimsel özellikleri gibi detayların etkisiyle daha serin yerleri tercih eden turistler Ege'yi tercih edecektir."

PRONTOTOUR YÜZDE 15 ARTIDA, ERKEN REZERVASYON ORANI YÜZDE 50

2016'da sektörün terör olayları nedeniyle durgunluk yaşadığını aktaran Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, zorlu sürecin geride kaldığını ve 2017'de toparlanmanın başladığını ifade etti. Onaran, "Prontotour olarak geçtiğimiz yıl erken rezervasyonla toplam satışlarımızın yüzde 40'ını satarken bu yıl oranın yüzde 50'ye yaklaşmakta olduğunu görüyoruz" dedi. Bu yılın ilk yarısında rezervasyonlarda ciddi bir yükselme olduğunu aktaran Onaran, satışlarda 2016'nın ilk yarısına oranla yüzde 15'lik bir artış yaşadıklarını ifade etti. Prontotour'un yurt dışı ağırlıklı bir tur operatörü olduğunu hatırlatan Onaran, "Bizde toplam tatil satışlarının yüzde 92'si yurt dışı, yüzde 8'i yurt içi turlar şeklinde oranlanıyor. Fiyat olarak bir karşılaştırma yaparsak da yurt içinde 1.600 TL yurt dışında ise 2.500 TL kişi başı paket tur harcaması yapıldığını görüyoruz" diye konuştu.

İTALYA AÇIK ARA ÖNDE

Türklerin yurt dışı tatil tercihlerinde İtalya'nın yıllardır açık ara önde olduğunu anlatan Onaran, bunu Orta Avrupa özellikle Prag, Budapeşte ve Viyana'nın takip ettiğini ifade etti. Üçüncü sırada ise İspanya'nın tercih edildiğini anlatan Onaran, "Balkanlar da çok tercih edilen bir destinasyon" dedi. Yurt içinde ise daha çok kültür turları düzenlediklerini aktaran Onaran, misafirlerin daha çok Eskişehir, Kapadokya ve Karadeniz bölgesini tercih ettilerini aktardı.

365 GÜN KAMPANYA

Türk tatilcide erken rezervasyon bilincinin oluştuğunu belirten Ali Onaran, "Geçtiğimiz yıllarda seyahatler daha çok yaz dönemi son dakikada satın alınırken, şimdi kış aylarından itibaren tatilimizi planlamaya başladık. Aslında baktığımızda erken rezervasyonun tatilcilere ciddi bir fiyat avantajı sağladığını da görüyoruz" dedi. Prontotour'un seyahat severlere 365 gün erken rezervasyon fırsatı sunduğunu belirten Onaran, bu yıl da yine erken rezervasyonda yüzde 45 veya 500 euroya varan indirim fırsatlarının bulunduğunu kaydetti.

TATİLBUDUR: ERKEN REZERVASYON TALEBİ YÜZDE 70 ARTTI

Tatilbudur.com CEO'su Cenk Angın ise, bu yıl erken rezervasyon sürecini çok hareketli geçirdiklerini söyledi. Angın, "2017 erken rezervasyon kampanyalarımıza olan talepler geçen seneye göre yüzde 70 oranında arttı. Yıl sonunda erken rezervasyon satışlarının toplam tatil satışlarındaki pay oranının yüzde 45 olacağını öngörüyoruz. Bu doğrultuda en zor yılda bile tecrübemizle, ürün ve hizmetlerimizle fark yaratacağımızı düşünüyoruz" dedi. Yerli turistin yüzde 50'sinin 4 ay önceden yüzde 35'inin de 1 ile 4 ay öncesinden tatilini satın aldığını aktaran Angın, "Bu oran bize yerli turistte erken rezervasyon bilincinin oturduğunu gösteriyor. Talebin her yıl artarak büyüyeceğini düşüyoruz" diye konuştu. Erken rezervasyon yaptıranların yüzde 90'ının yurt içi tatili tercih ettiğine dikkat çeken Angın, yurt içinde tatil yapan misafirlerin en çok tercih ettiği bölgeleri Antalya'da Kemer, Belek ve Alanya, Ege'de ise Bodrum, Çeşme, Marmaris, Fethiye olarak sıraladı.

'ÇİN'E AÇILDIK'

Yurt dışına giden misafirlerin ilk rotasının Kıbrıs olduğuna dikkat çeken Angın, "Farklı kültürleri keşfetmek isteyen misafirlerimiz Avrupa, Uzak Doğu, Güney Afrika, Latin Amerika gibi lokasyonları tercih ediyor. Ancak Avrupa her zaman ilk sırada yer alıyor" dedi. TatilBudur'un bu yıl farklı ülkeleri görmek isteyen misafirleri özel çalışmalar yaptığını aktaran Angın, Çin'e açıldıkları bilgisini verdi.

'10 LİRAYA UÇAK BİLETİ VERİYORUZ'

Cenk Angın, Tatilbudur. com'un erken rezervasyon kampanyasında yurt içinde günlüğü 60 TL'den başlayan otel fiyatlarının yanı sıra 10 TL'den başlayan fiyatlarla gidiş-dönüş uçak bileti de sunduğuna dikkat çekti. Angın, "Deniz manzaralı, butik ya da beş yıldızlı yüzlerce otel alternatifini değerlendirerek tatil yapmak isteyen misafirlerimize, 9 taksitle ödeme kolaylığına ek olarak 72 saate kadar koşulsuz iptal sigortası sunuyoruz" dedi.Bu Haber 02.06.2017 - 10:02:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.