TUI'nin icra kurulu üyesinden TurizmGüncel’e önemli açıklamalar

TUI'nin icra kurulu üyesinden TurizmGüncel’e önemli açıklamalar
TUI Hotels and Resorts tepe yönetimi, şirketin Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan TUI Blue Sarıgerme Park’ta basın mensuplarıyla bir araya gelerek, şirketin önümüzdeki dönemde TUI Blu markasını nasıl konumlandırcağı ile ilgili bilgiler paylaştı.

Savaş Daş - TurizmGüncel

TUI Hotels’in tepe yönetimi katıldı

TUI Grubu’nun icra kurulu üyesi ve grup pazarlama müdürü Erik Friemuth, TUI Blue genel müdürleri Artur Gerber ve Janoo Martin ile TUI kurumsal ve dış ilişkiler iletişim başkanı Bernd Hoffmann’ın katıldığı basın toplantısında konuşan Erik Friemuth, sunumu TUI’nin güncel durumu ile ilgili bilgiler vererek başladı.

‘Yılda 27 milyon yolcu taşıyoruz, ciromuz 20 milyar euro’

TUI’nin dünyanın en büyük turizm grubu olduğunu belirten Erik Friemuth, şirketin Londra borsasında işlem gördüğünü ve bu borsadaki en büyük 100 şirketten biri olduğunu belirtti. Şirketin 2018 yılı cirosunun 20 milyar euro, karının ise 1.2 milyar euro olduğunu kaydeden Firemuth, ‘’TUI’nin borsa değeri 6 milyar dolar. Bünyesinde 70 bin kişi çalışan TUI, 360 otel ve 17 kruvaziyer gemisi ile faaliyet gösteriyor. Yılda 27 milyon yolcuya hizmet veriyoruz ve 1600 tane de kendi satış acentemiz var. 27 milyon misafirimizin yarıya yakını ise paket tur yolcusu’’ dedi.

‘Türkiye’d 33 otelle faaliyetteyiz’

Sunduğu hizmet, fiyat-kalite dengesi ve misafirperverliği nedeniyle Tükiye’nin TUI müşterileri arasında yoğun bir talep gördüğünü anlatan ‘’Erik Friemuth, ‘’2017 ve 18 sezonlarında Türkiye çok iyi bir performans gösterdi. Türkiye’ye rekor denebilecek satışlar yaptık. Türkiye TUI misafirleri için en iyi lokasyonlardan biri ve şu anda TUI Blu, Robinson, ve Magic Life markalarıyla burda 33 tane otel işletiyoruz. Ayrıca Barut Grubu ile de Fethiye’de bir ortaklığımız var.’’ diye konuştu.

 Erik Friemuth_TUI
TUI İcra Kurulu Üyesi Erik Friemuth

‘Gelirimizin sadece yüzde 30’u paket tur’

TUI’nin iş modelinin Thomas Cook’unkinden tamamen farklı olduğunu altını çizen Friemuth, şirketin gelirlerinin yüzde 30’unun tur operatörlüğü, yüzde 70’lik dilimim ise otel, kruvaziyer ve diğer iş alanlarından sağlandığına dikkat çekti.

‘En başarılı olduğumuz alanlardan biri otel işletmeciliği’

TUI’nin en başarılı olduğu alanlardan birinin otel işletmeciliği olduğunu kaydeden 2014 yılında yüzde 9,3 olan otel yatırımından elde edilen gelirin, 2018 itibariyle yüzde 14.5’e yükseldiğine dikkat çekti. Friemuth, ‘’Yani 2014 yılında otelciliğe yaptığımız her 100 eurodan 9,3 euro kazanıyorken, geldiğimiz noktada 14.5 euro kazanıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

‘Otellerimiz Premium ve Quality olarak iki segmente ayrılıyor’

TUI bünyesindeki otellerin ve clubların Premium ve Quality olarak ikiye ayıldığını kaydeden TUI yetkilisi, TUI Sensatori ve Robinson Club’ın Premium, TUI Blue, Riu ve Magic Life’ın ise Quality segmentinde olduğuna işaret etti.

TUI Blue
Destinasyonlara göre açılacak TUI Blue sayıları

‘TUI Blue, otelcilikte şirketin amiral gemisi olacak, Türkiye’de 11 TUI Blue olacak’

TUI Blue makasını TUI’nin amiral gemisi yapamcakları bilgisini veren, Erik Friemuth şu açıklamalarda bulundu:

‘’TUI markamızı ilk olarak 2016 yılında ‘TUI Blue Sarıgerme Park’ olarak Türkiye’de hayata geçirdik. Bir anlamda, TUI Blue markası Türkiye’de doğdu diyebiliriz. Bu marka altında şu anda 10 tane otelimiz var. Türkiye’deki ikinci TUI Blue otelimizi ise TUI Blue Palm Garden ismiyle Antalya’da açtık. 2020 yılına TUI Blue markalı otel sayımız 100’e ulaşacak ve bunlardan 11 tanesi Türkiye’de yer alacak.

‘Sensimar ve Family Life’ın 80 oteli TUI Blue olacak’

TUI Blue markası altında üç segment bulunuyor. Bunlardan ilki TUI Blue For Two, ikincisi TUI Blue Family ve üçüncüsü ise TUI Blue For All. TUI Sensimar ve TUI Family Life konseptlerinde faaliyet gösteren 80 oteli TUI Blue markasın dönüştüreceğiz. Bunlardan 60’ı Sensimar, 20’si Family Life otellerinden oluşuyor. Bu değişikliği yapmamızın nedeni, TUI Blu markasının gücüne olan inancımız.

TUI Hotels
TUI'nin otel segmentasyonu

‘TUI Blue otelleri müşterinin beklentilerine göre dizayn ediliyor’

TUI Blue otelleri, müşterilerin beklentilerine göre dizayn ediliyor. Bu nedenle TUI müşterileri arasında en yoğun tavsiye edilecek markalardan biri olacak. TUI Blue otellerinde BLUE Guides, BLUEfit, BLUE Design, BLUE Connect, BLUE Taste, BLUE Experiences uygulamalarıyla, misafirlerimize daha iyi bir tatil deneyimi yaşatıyoruz.’’

TUI, sürdürülebilirlik için neler yapıyor?

TUI Grubu’nun sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalara da değinen Erik Friemuth, ‘’TUI müşterilerinin yaklaşık yüzde 60’lık kısmı sürdürebilirlik konusunda hassas. Ancak otellerin yalnızca yüzde 1’i sürdürülebilir turizm yapıyor. Bu konuyla ilgili olarak tüm otellerle çalışıyoruz. Sürdürülebilir otel, karbon salınımını kısan ayık yönetimi yapan, temiz su ve temiz enerji sağlayan ve bölgedeki istihdama katkı sağlayan otelledir.’’ dedi.

TUI’nin sürdürülebilirlik alanında 10 adımdan oluşan bir uygulamasının olduğunu hatırlatan Friemuth, ‘’Uygulama, taze su kullanımının müşteri başına her geceleme için yüzde 10 düşürülmesi, karbon salınımını yüzde 20 azaltmak, gıdaların yüzde 50’sinin lokalden sağlanması tek kullanımlık plastiklerin 60 milyon azaltılması, personelin yüzde 70’inin yerelde yaşayan insanlardan oluşması, çocuk kulüplerindeki etkinliklerin yüzde 40’ının çevre ve sürdürülebilirilikle ilgili olması, konuk başına atık oranını düşürmek, Otellerimizin minimum yüzde 90’ının Global Sürdürülebilir Turizm Konseyinden sertifika alması, personel eğitimi ve yeni yapılan otellerin yüzde 100 sürdürülebilir olmasından oluşuyor. TUI Blue Sarıgerme Park’ta kendi balımızı, kendi elmamızı ve kendi zeytinyağımızı üretiyoruz. Bu ürünlerden şu ana kadar 17 bin euro kazandık ve bu parayı da tekrardan sürdürülebilirlik uygulamalarımız için harcıyoruz.’’ dedi.

‘Bizi en çok heyecanlandıran Grand Azur’

Türkiye’de bulunan 2 TUI Blue markasına gelecek yıl 9 otel daha ekleyeceklerini açıklayan Friemuth, ‘’Bunların içinden bizi en çok heyecanlandıran, Doğuş Grubu’ndan aldığımız Grand Azur. Bu yıl aynı isimle hizmet veren otel, ciddi bir yenilemenin ardından Nisan ayında kapılarını ‘TUI Blue Grand Azur’ ismiyle açacak.’’ dedi.

Son olarak Thomas Cook’un iflası ve paket tur sektörünün bitmekte mi olduğu ile ilgili sorulara da yanıt veren Friemuth şu yorumu yaptı:

‘’Thomas Cook’un iflası sektörü bir belirsizliğe itti. TUI, yeni ortaklıkları desteklemek amacıyla hızla harekete geçerek Türk Turizm Bakanıyla ve otelcilerle görüştü. Bu görüşmeler sonunda yeni kontratlar imzalandı. Bir yandan da görüşmeler sürüyor ve kapasite daha da artacak.

‘Kapasitemizi 1.7 milyon arttırdık’

TUI olarak 1 Ekim itibariyle 2020 sezonu için kapasitemizi 1.7 milyon artırdık. Bunun 1 milyonu İngiltere ve İrlanda, 500 bini Almanya ve kalan kısmı da diğer destinasyonlardaki kapasite artışlarından oluştu.

TUI Group

TUI'nin gelirler nerden geliyor?                                                      TUI'nn otel yatırımlarındaki kazanacının yıllara göre değişimi

‘Thomas Cook çok büyük oranda paket tura bağımlıydı’

Paket turlarla ilgili olarak, biz tatili misafirlerimize soruyor, onların talebine göre ürün oluşturuyoruz. Paket tatil isteklerine göre şekilleniyor. Biz hem klasik paket hem de dinamik plaket sunuyoruz. Thomas Cook’la arazideki fark, onlardan çok daha fazla otele ve kruvaziyer gemisine sahip olmamız. Thomas Cook çok büyük oranda paket turlara bağımlı bir şirketti.

Bir diğer farksa, TUI Thomas Cook’tan çok daha fazla dijital. Sadece İngiltere’de ve Almanya’da değil, diğer tüm pazarlarda da kendi servislerimizle ye alıyoruz.

‘Türkiye’ye gelen misafir sayısının azalacağını düşünmüyorum’

Thomas Cook’un iflası sonrası şu anda rakiplerimizin ne yapacağını bilmiyorum. Thomas Cook’un iflası nedeniyle Türkiye’ye daha az müşteri gelme durumu olacağını sanmıyorum. Thomas Cook’un iflası aynı zamanda tüm endüstriye, daha iyi dikkatli olmayı ve çok fazla risk almamayı öğretti.Bu Haber 25.10.2019 - 18:11:49 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.