TTYD: Kadına yönelik şiddette cezalar artmalı

TTYD: Kadına yönelik şiddette cezalar artmalı

Türkiye Turizm Yatırımcıları, 8 Mart dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda, kadınların iş yaşamına katılımına ve kadına yönelik şiddete dikkat çekildi.


TTYD’nin 8 Mart mesajı şöyle:

TTYD Başkanı Oya Narin: “Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş mücadeleler veren Türk kadını, büyük bir özveri ve hassasiyetle dün olduğu gibi bugün de sağlıklı, mutlu ve güzelliklerle dolu gelişmiş bir toplum olmanın mihenk taşı olma özelliğini korumaktadır. Bizlere Cumhuriyeti ve kadın-erkek eşitliğinin temellerini armağan eden Büyük Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabilmenin ancak kadınların toplumsal hayatın tüm yönlerine tam ve eşit katılımıyla mümkün olacağının bilincindeyiz.

Katma değerimizi artırmamızın, büyümeye katkı sağlamamızın en etkin yolu kadınların ekonomik hayata katılımlarını kolaylaştırmaktır. Uluslararası araştırmalar, kadınların ekonomik hayata erkeklerle eşit katılımının sağlanması halinde küresel çapta toplam GSYH’de yüzde 11’lik artış öngörmektedir. Ülkemizde gerek ekonomide gerekse turizm sektörümüzde kadının işgücüne katılımı küresel ortalamaların maalesef gerisinde kalmıştır. Turizm sektöründe istihdamın cinsiyete göre dağılımında AB-28 için %46,3 olan kadın oranı Türkiye’de ise %31,9’dur.

Kadının işgücüne katılımının artırılmasında turizm sektörü gibi geleneksel olarak kadın istihdamını destekleyen sektörlerin çeşitli politika ve uygulamalar vasıtası ile ön plana çıkartılması gerektiğini düşünmekteyiz. Toplumsal refahımızı artırmak ancak toplumun yarısını oluşturan kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanlarda daha fazla yer alması, karar mekanizmalarına daha çok katılmaları ile mümkün olacaktır.

Bununla birlikte, en caydırıcı şekilde mücadele edilmesi gereken ve uzun bir süredir beklediğimiz, kadına yönelik şiddette cezaları artıracak ve iyi hal indirimine son verecek “acil yargı paketi”nin bir an önce yasalaşmasını beklemekteyiz.

Bu vesileyle, TTYD olarak tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.”Bu Haber 08.03.2022 - 08:45:14 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.