Trabzonlu otelciler isyan etti: Rakamlarla oynamayın!

Trabzonlu otelciler isyan etti: Rakamlarla oynamayın!
Trabzon Oteller Birliğinin Başkanı Mustafa Dündar, kente gelen ziyaretçi sayısının şişirildiğini öne sürdü.

Trabzon Oteller Birliği (TOB) Başkanı Mustafa Dündar, 2021 yılında Trabzon’a gelen ziyaretçi sayılarına ilişkin farklı kurumlardan yapılan açıklamalara sert tepki gösterdi. Dündar, “Açıklanan rakamların mantık ile izahı mümkün değildir. Açıklanan veriler tam anlamıyla skandaldır, bu halkın, turizm yatırımcılarının zihniyle alay etmektir.” dedi.

“Rakamlar uyuşmuyor”

Trabzon’a gelen ziyaretçi sayıları ile ilgili spekülasyonlar yapıldığını kaydeden TOB Başkanı Mustafa Dündar, “Her sezonun sonunda birileri çıkıp 1 milyon, 2 milyon turist geldi açıklaması yapıyor. Turizmcilere, otelcilere ve seyahat acentelerine yansıyan böyle rakamlar olmamasına rağmen, bu işin asıl yükünü çeken işletmeler göz ardı edilip farklı kurum ve kuruluşların başındaki insanlar adeta bu verilerden nemalanmak istercesine, bu yanlışa çanak tutuyor, ortak oluyor. Bakın, Türkiye’de turizm istatistiklerini tutan iki kurum var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu. Bu iki kurumun verileri Trabzonda açıklanan rakamlarla uyuşmuyor. İl Müdür Vekili Ağustos ayı dahil 996 bin yerli, 226 bin yabancı turist geldi diyor. Bakanlık ve TUİK Ağustos ayı verilerini henüz açıklamadılar, Kültür Turizm Müdürlüğü bu verilere nasıl ulaştı?" ifadelerini kullandı.

“10 yılda 9 milyon turist kayıp”

Trabzon İl Turizm Müdürlüğünün açıkladığı son 10 yıllık rakamları incelediklerini ifade eden Dündar, “İl Müdürlüğü tarafından açıklanan rakamlarla, Kültür ve Turizm Bakanlığı veri tabanında ulaşılan rakamlar arasında 10 yılda 9 milyon fark var. Rakamları olduğundan yüksek göstermenin Trabzon’a bir faydası olduğunu düşünmüyoruz. Her gelen makamını sağlamlaştırmak için bir önceki dönemden yüksek rakam açıklamış. Turizm İl Müdür vekilimizin de açıkladığı rakamlar selefi Ayvazoğlu’nun rakamlarından 100 bin fazla. Yıllardır bu rakamlara itiraz ediliyor fakat itirazlardan sonuç alınamıyor. Valilere yanlış rakamlar üzerinden bilgi veriliyor, pembe tablolar çiziliyor.” ifadelerini kullandı.

1,2 milyon gibi uçuk bir rakam açıkladı

Dündar açıklamasının devamında, “Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) verileri elimizde, 8 ayda Trabzon’a inen uçaklarda iç hatlardan 745 bin, dış hatlardan 80 bin yolcu şehrimize ulaşmış. Toplam gelen yolcu sayısı 825 bin. Turizm İl Müdür vekili 1 milyon 200 bin gibi uçuk bir rakam açıkladı, TÜRSAB başkanı teyit etti. Soruyoruz, iç hatlar ve dış hatlardan şehre inen herkes turist midir?" diye sordu.Bu Haber 30.09.2021 - 10:26:02 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Uğur Akça 07.10.2021 - 10:41

    Trabzon'a Ortadoğu pazarı hızla gelmeye başladığında fiyatları anında 5 katı arttıranlar mı söylüyor bunu ? Ciddi olamazsınız.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.