THY ile Do&Co'nun ayrılma nedeni 'şerefiye' mi?

THY ile Do&Co'nun ayrılma nedeni 'şerefiye' mi?
Türk Hava Yolları ile Do&Co'nun 10 yıl süren partnerliği yeni havalimanı ile birlikte sonlanıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ayrılığın nedenlerine ilişkin bilgi verirken, iki şirketin birlite yaptığı Ortaköy'deki otelle ilgili de açıklama yaptı.


Türk Hava Yolları, yüzde 50 ortağı olduğu Do&Co ile İstanbul'a yapılan yeni havalimanında birlikte çalışmayacağını daha önce açıklamıştı.

Habetürk'te yer alan habere göre, THY-Do&Co arasındaki işbilrliği sonucu hızla büyüyen, Do&Co, 2010 yılında 420 milyon dolarlık piyasa değeri ile halka açılmıştı. Son zamanlarda kayıplar yaşamasına rağmen şirketin piyasa değerinin hala 2 milyar TL civarında olduğu belirtiliyor.

''ŞEREFİYE PARASI İSTEMEK HAKKIMIZ''

Konuyla ilgili olarak Habetürk'e açıklama yapan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, "Ayrılık noktasına uzun görüşmeler sonrası gelindi. THY'nin Turkish-Do&Co ile 10 yıllık kontratı 2018 sonunda bitiyor. 3'üncü havalimanı, en muhafazakâr hesapla Turkish-Do&Co'ya yılda 45-50 milyon dolar EBİTDA (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) sağlayacak. Böyle bir iş fırsatına "şerefiye" bedeli ( Hava parası) istemek hakkımız. Ayrıca 100 milyon dolarlık da bir yatırım var. Kontrata bağlı bir ortaklık bu. Yani, THY'nin 10 yıllık kontratı olmasa, Turkish- Do&Co önemli varlık gösteremiyor. Bu ortaklığın THY dışındaki işleri çok küçük. 3'üncü havalimanı için kontrat 10 yıl artı 5 yıllık opsiyonu içerecek. Do&Co'nun payına düşecek 10 yıllık EBİTDA 200-250 milyon doları buluyor. Bunu dikkate alıp Do&Co'ya "THY'ye şerefiye bedeli olarak ne ödersin?" dedik. Atilla Doğudan ile 1 yıldır yeni döneme ilişkin vizyonu müzakere ediyorduk. Do&Co'nun cirosu 750 milyon dolara ulaştı. Bu ciroda Turkish-Do&Co ortaklığının, THY ile 10 yıllık kontratın büyük payı var. 3'üncü havalimanına "eski hamam, eski tas" anlayışıyla gidemeyiz. Gelecek vizyonumuz daha farklı. Gelecek vizyonumuz Do&Co ile örtüşmedi. O nedenle Singapurlu SATS'la görüşüp ön anlaşma imzalama noktasına geldik. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ayrılık kararımızı sordu. Kendilerine de gerekli sunumu yaptık."''ATİLLA BEYİ İKNA EDEMEDİM..."

İlker Aycı, vizyon örtüşmemesini dış hat uçuşlarında sıkça ikram edilen et ile örnekledi ve konuya yönelik şu ifadeleri kullandı: "Biz 4 yıldızdan 5 yıldızlı havayolu olma yolunda önemli ilerlemeler kaydettik. İnsanlar artık 10- 12 bin metrede de sağlıklı yemek istiyor. Yediklerinin kalorisini bilmek istiyor. Mönülere kalori yazılmasını ısrarla istedim. Ancak, Atilla Bey'i ikna edemedim. Dünyada let-lag'ı (uzun uçuşlarda zaman dilimine vücudun uyum sağlayamaması) azaltan uçak içi yemek ikramı denemeleri yapılıyor. Biz neden yapmayalım. Kişiselleştirilmiş ürünler geliştirilmeli. Konfeksiyon değil artık kişiye özel hizmet verilebilmeli. Örneğin bir yolcu istediği saatte yemeğini alabilmeli. Mutfağımızı çeşitlendirmeliyiz. Türk lezzetleri güzel ve fakat Asya pazarına hitap eden mönüler artmalı. THY yabancı yolcu uçurma sırasında ilk 6'da. Transitte de 21 milyonu geçtik. Bu noktadan noktaya yüzde 40 arttı.Yeni hatlar açıyoruz. Uçtuğumuz nokta sayısını artırıyoruz."

YAPIMI SÜREN OTEL NE OLACAK?

İlker Aycı, THY Do& Co ortaklığının İstanbul Ortaköy'de yapımı süren oteline yönelik ise "Oturur, konuşuruz. Otelde Do&Co'ya düşen payı THY olarak alabiliriz. Tersi de olabilir" dedi.


Bu Haber 17.11.2017 - 12:19:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.