Thomas Cook'tan iflas uyarısı: Zaman daralıyor

Thomas Cook'tan iflas uyarısı: Zaman daralıyor

Fosun ve bankalarla yaptığı 900 milyon poundluk anlaşmaya rağmen 100 milyon pound daha finansman ihtiyacı olduğunu belirten Thomas Cook, bankalardan Fosun’dan 100 milyon daha istiyor. Öte taraftan şirket, Thomas Cook’un yeniden yapılandırılmasında sürenin daraldığı ve gecikme durumunda şirketin iflasa sürüklenebileceğini belirterek mahkemeye de bir nevi uyarıda bulundu.


TurizmGüncel – Dış Haberler

Çinli yatırım şirketi Fosun ve bankalarla şirketin yeniden sermayelendirilmesi için 900 milyon poundluk anlaşmada sona yaklaşan tur operatörü Thomas Cook'un mali paydaşlarından 100 milyon poundluk bir finansman daha istedi.

Sky News, bankalar ve Fosun'la yapılan anlaşmanın bu ay sonuna kadar sonuçlanmaması durumunda Thomas Cook'un iflasla karşıya kalabileceği kaydedildi.

Ancak bir seyahat uzmanı, Thomas Cook'un 100 milyon poundluk bir ek finansmana ihtiyaç duymasının beklenmediğini ancak sağlancak böyle bir finansmanın yatırımcılara güven vereceğini düşündüğünü söyledi.

Thomas Cook’tan ‘Zaman tükeniyor’ uyarısı

Öte taraftan Sky News, Thomas Cook ile ilgili bir iddia daha ortaya attı. İddiaya göre Thomas Cook, 30 Ağustos tarihli bir dava dosyasında, şirketin geleceğini güvence alma konusunda zamanın tükenmekte olduğu konusunda uyarıda bulundu. Sky News dosyada, ''Grup içindeki ciddi likidite sorunu, yeniden yapılandırmanın eylül ayında tamamlanması için acil bir ihtiyaç doğurdu. Yeniden yapılanmanın eylül ayı içinde yapılmasını engelleyecek herhangi bir gecikme, şirketin parasız kalmasına ve resmi iflas sürecine girmesine neden olacaktır. '' denildiğini yazdı.

Dava dosyasındaki bu uyarının, Thomas Cook'un yeniden sermayelendirilmesindeki yasal sürecin hızlandırılması gerektiğine bir dayanak olarak yapıldığı belirtildi.

‘’Anlaşma birkaç gün öncesine göre daha zor ve karmaşık’’

Thomas Cook yönetimi ise, önümüzdeki hafta hissedarlarla yapacağı toplantı öncesi, bir araya gelerek yeniden yapılandırma konusunda anlaşmaya vardı. Sky News'e konuşan kaynaklar, Thomas Cook'un yeniden sermayelendirilmesine ilişkin anlaşmanın birkaç gün öncesine göre çok daha zor ve karmaşık olduğunu ileri sürdü.Bu Haber 13.09.2019 - 13:39:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.