‘’TGA’nın tanıtım bütçesinden kentlere pay ayrılmalı’’

‘’TGA’nın tanıtım bütçesinden kentlere pay ayrılmalı’’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Davut Çetin ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) tanıtım bütçesinden kentlere pay ayrılması gerektiğini belirtti.


TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk ve bir önceki dönem yönetim kurulu üyesi Nezih Hacıalioğlu Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin’i ziyaret etti. Görüşmede, turizmin daralmasından dolayı Antalya’nın ve seyahat acentelerinin yaşadığı sorunlar ele alınırken, TGA’nın tanıtım bütçesinden kentelere pay ayrılması gerektiği vurgulandı.

‘’Verilen destekler il ve sektör bazında değerlendirilmeli’’

Sektörel konuların ve iş birliği imkanlarının konuşulduğu görüşme sonrası açıklama yapan Davut Çetin, pandemiden en çok etkilene sektörün turizm olduğunu yineleyerek, ‘’Verilen destekler sektörlere ve il bazında özel olarak değerlendirilmeli’’ dedi.

‘’Seyahat acentelerine düşük faizli kredi ya da hibe verilmeli’’

Krizin başlamasından bu yana hava yolu şirketlerine ve seyahat acentelerine özel destek verilmesi gerektiğini söylediklerini kaydeden Davut Çetin, ‘’Geldiğimiz süreçte de özellikle turizm sektörü için seyahat acentelerimizin ayakta kalması için destekler verilmeli. Büyük ölçekli acentelerimizin yanı sıra KOBİ sayılacak seyahat acentelerimizin de verilecek düşük faizli kredi ya da hibeler ile desteklenmesi gerekmekte” ifadelerini kullandı.

‘’TGA’nın bütçesinden kentlere pay ayrılmalı’’

Şehirleri en iyi kent dinamiklerinin tanıtacağını söyleyen ATSO Başkanı, Antalya’nın pandemi sonrasına çok iyi hazırlanması gerektiğini belirtti. Çetin, ‘’“Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde kurulan ve çalışmalarını yürüten Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın tanıtım için sağlanan bütçesinden kentlere belirli bir pay ayrılmalı. Bu payı da kentlerin dinamiklerinden oluşan bir kurul şehirlerinin tanıtımı için kullanmalı. Bir şehrin en iyi tanıtımını o şehrin dinamikleri sağlayabilir” diye konuştu.

‘’Zenginleşmek için değil ayakta kalmak için destek istiyoruz’’

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ise, acentelerin zenginleşmek için değil ayakta kalmak için destek istediğine dikkat çekti. Bağlıkaya, “Seyahat acenteleri olarak gerçekten çok zor günlerden geçiyoruz. KOBİ sınıfındaki 10 bine yakın seyahat acentemizin ayakta kalmak için önemli desteklere ihtiyacı var. Sektördeki binlerce seyahat acentesine hibe desteği verilmeli. Belli bir süreyi ayakta kalarak atlatmaları için yapılacak hibe desteğinde çok büyük bir yarar olacaktır. Ayrıca bunların yanında istihdamı da koruyacak SGK desteklerinin sektör mensuplarına verilmesi gerekiyor. Bunlarla birlikte acentelerimizin teminat göstermeden krediye ulaşmalarının sağlanması konusunda desteklenmesini bekliyoruz. Seyahat acentelerine ve tur operatörlerine sektörel olarak bir pazarlama desteği sağlanmalı. Bizler bu talepleri zenginleşmek için değil hayatta kalmak için istiyoruz” dedi.

‘’Tanıtımın tek elden yapılması destinasyonların ihtiyacını karşılamayabilir’’

Seyahat acentelerinin tanıtımla ilgili olarak katkı paylarını ödediklerini hatırlatan Başkan Firuz Bağlıkaya, “Ülkenin doğru tanıtılması acentelerin turistleri bir destinasyona çekmek için gereken en önemli ayaklardan biri. Bu konuda da tanıtım için ayrılan fondan destinasyonlara ayrılacak pay ile nokta atış çalışmalar yapılabilir. Tanıtımın tek bir yerden yapılması destinasyonların ihtiyaçlarını tam olarak karşılamayabilir. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın başkanlığında çalışan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı da bu fona aktarılan gelirden mutlaka yüzde 50’sini kentlere tanıtım için bırakmalıdır. Yerelden yapılacak tanıtımları desteklemelidir” dedi.Bu Haber 19.09.2020 - 15:45:24 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • tüvtürk yalanı - 21.09.2020 - 11:50

    sayın Atson baskanı tüvtürk de artık kredi kartı gecerlı dedı ama ortada bısey yok hala kredı kartı kullanılmıyor mılyonlarca vatandas elıyle elı degerek nakıt para verıyor ve hıjyen sıfır. turvturk alanlarında bekleme noktaları yetersız vatandas gunesın altında beklıyor. kredı kartı hala gecerlı degıl. yalan haber yaptılar baskanda takıpcısı olamadı...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.