Tez Tour'un patronundan Rusya'daki Türk tur operatörlerine ağır sözler

Tez Tour'un patronundan Rusya'daki Türk tur operatörlerine ağır sözler
Tez Tour'un patronu Alexander Sinigibsky, Rusya pazarının geleceği, satış acenteleri ile şirket arasındaki ilişkiler ve Tez Tour'un hedefleri konularında önemli değerlendirmelerde bulundu.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Rus turizm basınına açıklamalarda bulunan Tez Tour Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Sinigibsky, çok tartışılacak ifadeler kullandı.

''TEZ TOUR ACENTELERLE EN SAĞLIKLI İLİŞKİYİ KURAN OPERATÖRLERDEN''

''Rusya'daki seyahat acenteleri komisyonlardaki ve promosyonlardaki düşüş konusunda son derece kızgın ve tur operatörlerinin direkt satış yapmalarından endişe ediyor'' şeklindeki soruya Sinigibsky, ''Tez Tour, acenteler ile en sağlıklı ilişkiyi kuran birkaç tur operatöründen biri. Doğrudan satışlarımız var ancak miktarı az. Daha iyi bir pazarlama, müşterinin ne istediğini ve nasıl düşündüğünü anlama konusunda acentelerin bize ihtiyacı var. Bana öyle geliyor ki, bu konu özellikle seyahat sektörü basını tarafından şişiriliyor.'' şeklinde yanıt verdi.'TÜRK TUR OPRATÖRLERİ KALİTE VE KARLILILIĞA DEĞİL SAYIYA BAKIYOR''

Muhabirin, ''Ancak günün sonunda acente komisyonlarının düştüğü bir gerçek'' demesi üzerine Sinigibsky şunları söyledi:

Malesef Rusya seyahat pazarı, kalite ve karlılığa değil sadece sayıya önem veren bir iş modeline sahip Türk tur operatörleri tarafından kontrol ediliyor. Türkiye ile Rusya arasında kriz yaşandığı dönemde, bahsettiğim bu tur operatörleri Rus şirketleri olarak tanındı ancak tarzları değişmedi ve pazarı domine etmeye devam ettiler.

''TÜRK TUR OPERATÖRLERİ RUSYA'YI UCUZ BİR TURİZM PAZARINA DÖNÜŞTÜDÜ''

Muhabir Sinigibsky'e, ''bunları yazabilir miyim?'' demesi üzerine Sinigibsky şöyle devam ediyor:

Evet, bunları yazın. Türk tur operatörlerinin iş modeli, Rusya'yı bir low cost (ucuz) seyahat pazarına dönüştürdü; Ucuza, daha ucuza iş yapalım. Acente komisyonları dahil her şeyi keselim.... Biz bu tarza başından beri karşıyız ama tek başımıza bunu değiştiremeyiz.

''TUR OPERATÖRLÜĞÜ SİSTEMİ DE ÖLECEK''

Klasik perakende ticareti işinin miyadını doldurduğunu düşününyor musunuz siz de?

Her şey, herkes ölecek, buna tur operatörleri de dahil. Acentelerin ölmsinden kısa bir süre sonra tur operatörleri de ölecek. İnsanların sandalyeden dahi kalkmadan her türlü hizmeti alabileceği günler yaklaşıyor. Şu anda sadece kesin zamanını bilmiyoruz.

''UCUZLUK İFLASLARI DA BERABERİNDE GETİRİYOR''

Ancak paket turlar biresel rezervasyonlara kıyasla çok daha ucuz?

Tur operatörleri olarak mevcut dağıtım sistemini muhafaza etmek için büyük çabalar harcıyoruz. Öncelikle bunu otelcilerle olan ilişkilerimizle sağlıyoruz. Otellere diyoruz ki, 'bak, size istikrarlı bir müşteri akışı sağlıyoruz ve verdiğimiz hizmetler çok ucuz. Ancak bu ucuzluk iflasları da beraberinde getiriyor. Dahası, her durumda tur operatörü müşterisinden sorumlu. Vim Avia'nın iflasının ardından ödemeleri kim yaptı'
Bu Haber 04.12.2017 - 08:54:40 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Turist - 14.12.2017 - 09:05

  ben bu açıklamadan şunu anladım.Turiste düşük kar marjı ile ucuza tatil satınca kalite düşüyor.Kalite düştükçe kar marjı daha da azalıyor , çünkü tatile gelen turist all inc. otellere giriyor , bir hafta yiyor içiyor sonra ülkesine dönüyor.Bu arada devamlılığı sağlayabilmek için personele az maaş ödeniyor, otellere ucuz oda için baskı yapılıyor , tüm masraflardan kısıtlama yapılıyor tüm bunlar servis kalitesinin düşmesine neden oluyor.Turizm demek hizmet demek , hizmet kalitemiz düştükçe gelen müşteri profili de düşüyor.SONUÇTA kim kaybediyor ? TÜRKİYE ve TÜRK turizmi ...yanlış anlamışsam düzeltin lütfen ,

 • Alakasız - 10.12.2017 - 10:01

  Valla yukardan aşağı yazıyı ve yorumları okuyarak geldim. Memduh Soylu beyin yorumunda Tez Tour"a ateş püskürdüm. Sonra Farklı Bakış Açıları rumuzlu yorumu okudum ve merak etim. Acaba Memduh Bey soylu bey Tez Tour"la çalışmaya başladığı ilk yıldan beri bu firmadan ne kadar ciro yaptı ve ne kadar alacağı kaldı? Bunu açıklarsa bizim gibi alakasız turizmcilerde de yazı ve yorumlarla birlikte bir fikir oluşacak. İnanın memnun oluruz.

 • Turan - 08.12.2017 - 08:32

  Tez tour dan Leven Aydin ayrildi da simdi Tez Tour turk tour operatoru degil yani yerden yere vurabilirsiniz baskalarini cok ayip.

 • Uzakdogu"dan yorumcu - 07.12.2017 - 07:53

  Son musterinin daha ucuza tatil yap-a-bilmesi neden bu kadar arkadasi rahatsiz etmis? Gayet acik ifade etmis, aradaki yagli kar marjimiz eridi, rekabete dayanamiyoruz.. Tayland"da bile otelciye 30,000$ takip 2 senedir odeyemeyen, ofisleri kapatip, otobus bile giydiremeyen bir `pazar liderinden` bahsediyoruz.. Nokia"da bir zamanlar 1000$"a telefon satan dunya lideriydi, hatirlayan varsa.. Rekabet edemiyorsan, sat cik sirketini birader :)

 • Farklı Bakış Açıları - 06.12.2017 - 10:41

  Turizmco ve PLNY adam diyorki, bu kadar ucuza satılmamalı. Bu şu demek yakında senin oteline gelip ucuz fiyat vermezsen seni satmayacaklar demek. Ayrıca benim hatırladığım kadarı ile Tez Tour ile çalışan otellerin çoğu Tez Tour"dan alacakları yüzünden sermayeden dolayı değil, kardan zarar etti. Yani kurulduğu günden beri Tez Tour bir otelde 100 mio usd ciro yaptıysa zaten otel bundan 30 mio usd toplamda kar etti. Tez Tour"da 1 mio usd alacak kaldıysa bu da kardan zarar demektir. Çoğu oteli BDT"de marka yapanda Tez Tourdur zaten. Olan oldu keşke hiç yaşanmasaydı. Aslında paketi pahalıya ve karla satma manteletisine sahip operatörlere ihtiyacı var Türk turizminin. İlerleyen yıllarda ucuz destinasyon algısıyla hiç kimse otelini çöp değerinde görmek istemez.

 • PLNY - 06.12.2017 - 03:18

  Tez ile hala calismak isteyen herkeze kapak olsun.

 • Rehber - 05.12.2017 - 10:47

  Alexandr Sinigibskiy tamamen haklı! Turiste hizmet anlayışı çok farklı boyutlara ulaştı. Hemen zengin olalım hevesi ile, oturduğumuz dalları birer birer kesiyoruz. Sayılarımla.

 • Memduh Soylu - 05.12.2017 - 04:48

  Sevgili Sinigibisky sen Türk tur operatörlerini eleştirmeyi bırak da, mağdur ettiğin otellerin ödemelerini hala neden yapmıyorsun ondan bahset!

 • turizmco - 04.12.2017 - 08:47

  Borçlar ne olacak? %30-40 keselim verelim deniliyor, ve ödenmiyor, yinede otel sahipleri faizden vazgeçti, ana parayı alamıyor.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.