Tatil için hangi ulaşım aracı daha ekonomik?

Tatil için hangi ulaşım aracı daha ekonomik?

EnuygunCom, yolcuların 2022 yılı yaz sezonu için seyahat tercihlerini ve bu tercihlere göre en avantajlı seyahat alternatiflerini açıkladı.


Açıklanan verilere göre seyahatlerin yüzde 86’sı yurt içi, yüzde 14’ü ise uluslararası uçuşlardan oluşurken; en çok tercih edilen ilk 5 rota ise Antalya, Dalaman, Bodrum, İzmir ve Lefkoşa oldu.  Yapılan hesaplamalara göre, arabayla İstanbul-Bodrum arası gidiş-dönüş yolculuk tutarı benzin, otoban ve köprü geçiş ücretleri eklenince 4000 TL’ye yaklaşıyor. İstanbul Bodrum arası gidiş-dönüş 2 kişilik uçak bileti 2 bin 827 TL iken 2 kişilik gidiş-dönüş otobüs bileti ise 2 bin 120, İstanbul Antalya arası 2 kişilik gidiş-dönüş uçak bileti masrafları ise ortalama 2 bin 779 TL.

Bodrum’a en avantajlı seyahat alternatifi otobüs ve uçak

Yapılan hesaplamalara göre, arabayla İstanbul’dan Bodrum’a gidiş dönüş benzin, otoban ve köprü geçiş ücretleri eklenince ortalama 4 bin TL’yi buluyor. Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti dahil olmak üzere İzmir otobanına tek yön ücreti olarak 459 TL ödeme yapılıyor. Haziran ayında son gelen zamlar sonrası, bir litre benzinin fiyatı İstanbul’da yaklaşık 28,41 TL. İstanbul’dan Bodrum’a giderken yaklaşık 700 kilometrelik bir yolculuk yapılıyor. Eğer 50 litrelik depoya sahip bir araçla yolculuk yapılırsa 100 kilometrede ortalama 7 litre yakıt harcanıyor. Bu hesaba göre gidiş-dönüş yolculuk için 2 bin 744 TL benzin harcaması yapılıyor.

İki kişinin uçak bileti 3 bin liraya yakın

Buna karşın İstanbul - Bodrum arası gidiş-dönüş 2 kişilik uçak bileti ortalama 2 bin 827 TL iken 2 kişilik gidiş-dönüş otobüs bileti ise 2 bin 120 TL tutarında. Bu hesaplamaya göre 2 kişi seyahat edecekler için en avantajlı seyahat alternatifleri otobüs ve uçak yolculuğu olurken 4 kişilik bir aile için araç seyahati yapmak daha avantajlı duruma geliyor.

Apart otelde iki kişi 5 gece konaklama ücreti 3 bin 290 TL

Bodrum’da bir apart otelde 2 kişi 5 gece ortalama konaklama fiyatı 3 bin 290 TL tutuyor. Bodrum Havalimanı’ndan 5 günlük ekonomik bir araç kiralama fiyatı da toplamda bin 595 TL. Buna göre özel araçla Bodrum’a gidiş dönüş ücreti olan 4 bin TL’ye 5 gecelik ortalama konaklama ücretini ekleyince 2 kişi için 5 günlük bir Bodrum tatili 7 bin 290 TL yapıyor.

Diğer yandan Bodrum’a uçakla gidip gelmek iki kişi için 2 bin 120 TL. Bu fiyata 5 günlük araç kiralama fiyatı olan bin 595 TL ve 5 gecelik konaklama fiyatı olan 3 bin 290 TL dahil edince uçak 5 günlük bir Bodrum tatili toplamda 7 bin 5 TL tutuyor.

Haziran ayının ilk haftası otobüs biletine yoğun ilgi

Otobüs biletlerinde de 2021 yazına göre artış yaşanırken kıyı kesimlerine yoğun talep olduğu görülüyor. Enuygun, yaz sezonu boyunca en çok otobüs bileti alınan ilk 5 destinasyon ise Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana olarak açıkladı. Seyahat severlerin satın alma eğilimleri göz önüne alındığında otobüs yolcularının yüzde 81’i tek başına seyahat etmeyi tercih ediyor. Ayrıca otobüs bileti özelinde en yüksek satışların haziranın ilk haftasında olduğu görülüyor.

Oteller yeni sezona hazır

Yaz döneminde gerçekleştirilen otel rezervasyonlarının yüzde 58’i maksimum 2 günlük seyahatlerden oluşuyor. Bu durumda iş amaçlı seyahatler ya da hafta sonu tatilleri, yolcuların temel motivasyonu olarak göze çarpıyor. Bu verilere paralel olarak en çok otel rezervasyonu yapılan şehirler arasında İstanbul, Antalya, Muğla, Ankara ve İzmir yer alıyor. Enuygun'dan yapılan otel rezervasyonlarına göre konukların yüzde 84'ünü yetişkin misafirler oluşturuyor.Bu Haber 16.06.2022 - 10:08:56 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.