Suudi Turizm Kalkınma Ajansından Türkiye’de tanıtım kampanyası

Suudi Turizm Kalkınma Ajansından Türkiye’de tanıtım kampanyası

Suudi Turizm Kalkınma Ajansı, Türk seyahat severlere Arabistan’ın kültür ve turizm olanaklarını tanıtmak kampanya başlattı.  


Suudi Turizm Kalkınma Ajansı (STA), “Vizyon 2030” stratejileri kapsamında Suudi Arabistan’ın kültür ve turizm olanaklarını ve cazibe merkezlerini Türk seyahat severlere tanıtmak için bir kampanya başlattı.

Suudi Arabistan’ın turizm olanaklarını çeşitlendirme konusundaki çalışmalarının bir parçası olan proje ile aynı zamanda iki ülke arasındaki kültürel alışverişi teşvik etmek ve bağları güçlendirmek de hedefleniyor.

"Arabistan'a Hoş Geldiniz: Eşi Benzeri Olmayan Bir Destinasyon" başlıklı tanıtım kampanyası kapsamında Suudi Arabistan'ın tarihi ve kültürel mirasının, doğasının ve modern cazibe merkezlerinin Türk gezginlere tanıtılması amaçlıyor. Suudi Arabistan, farklı doğal zenginlikleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi mekanlarıyla yeni deneyimler ve maceralar arayan Türk turistler için cazip bir destinasyon olma özelliği taşıyor.

Antik kent Al-Ula'nın eski Nabatean kalıntılarından, 1800 kilometrelik Kızıldeniz kıyı şeridine, Riyad’ın kozmopolit şehir yaşamından Cidde’nin tarihi güzelliklerine kadar zengin bir deneyim yelpazesi sunan Suudi Arabistan, tanıtım kampanyası ile ziyaretçileri gizli hazinelerini ve sıcak konukseverliğini keşfetmeye davet ediyor.  

Türkiye’de yürütülen tanıtım kampanyasında, hedef kitleye etkili bir şekilde ulaşmak için özel projeler geliştirilip etkinlikler düzenlenecek, dijital platformlar ve sosyal medya gibi çeşitli pazarlama kanalları kullanılacak. Suudi Arabistan'ın değerlerini ön plana çıkaracak bu tanıtım kampanyası ile Türk gezginlerinin bir sonraki tatil rotalarını Suudi Arabistan’a çevirmeleri hedefleniyor. Turizmi teşvik etmenin yanı sıra Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki kültürel alışverişi güçlendirmek ve dostluk bağlarının derinleştirilmesi de amaçlanıyor.

Dünyanın en hızlı büyüyen destinasyonlarından biri olan ve on iki aya yayılan turizm kaynaklarına sahip olması nedeniyle dünyadaki en dinamik turizm destinasyonu olma yolunda ilerleyen Suudi Arabistan 2023 yılında tüm dünyadan 100 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Suudi Arabistan, 2030 yılına kadar yılda 150 milyondan fazla ziyaretçi çekmeyi hedefliyor.   

Suudi Arabistan, yapım aşamasında olan oteller de dahil olmak üzere 400 binden fazla oda kapasitesini 2030'a kadar 854 bine yükseltilmeyi planlıyor. Suudi Arabistan, milyonlarca ziyaretçisi için erişimi kolaylaştıran çalışmalarına hızla devam ediyor. Bunlardan biri de Riyad’ı küresel bir merkez haline dönüştürecek ve kapasitesinin 2030'a kadar yıllık 120 milyon yolcuya çıkarılması planlanan Kral Selman Uluslararası Havalimanı projesi. Ayrıca Suudi Arabistan, elektronik vize uygulaması ile kapıda vize veya 96 saat geçerli ücretsiz stopover vizesi ile Türk ziyaretçiler için seyahat kolaylığı sağlıyor.

Suudi Arabistan, Arap Yarımadası'nı korumak için Kızıldeniz'de net yüzde 30 koruma alanı sağlamayı ve yenilenebilir odaklı turizm projesiyle çevreye, topluma ve ekonomiye katkıda bulunmayı hedefliyor. Kızıldeniz Projesi'nin bir parçası olarak Haziran 2021'den bu yana 3.6 milyon bitki ve ağaç yetiştirilen ülkede 2026'ya kadar 30 milyon bitki ve ağaç yetiştirilmesi ve Ortadoğu'nun en büyük peyzaj fidanlığının kurulması planlanıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 7 alanı ve 10 binden fazla arkeolojik sit alanıyla Suudi Arabistan, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Gezginler, Necd'deki Ushaiger Miras Köyü'nü veya yine UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve Arabistan'ın doğduğu yer olan Diriye’yi keşfedebilirler.

Cidde’de ise yıl boyunca Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali'nden Formula 1 yarışlarına kadar pek çok önemli etkinlik düzenleniyor. 

Suudi Arabistan’ın ilk UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Hegra da dahil olmak üzere antik anıtları, kaya oluşumları ve tarihi hazineleriyle bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Al-Ula, 200 bin yılı aşkın bir tarihi barındırmasıyla yaşayan bir müze olarak gezginleri ağırlamaktadır. Suudi Arabistan, 304 müzeye, 85 halka açık kütüphaneye, 262 tiyatro salonuna ve 75 galeri ve sergi salonuna sahip.

Suudi Arabistan, Jabal Al Soudah'ta doğa yürüyüşünden Kızıldeniz'de dalışa kadar her yaştan ziyaretçiye hitap eden çeşitli doğa ve macera aktiviteleri sunuyor. 

Suudi Arabistan'ın Vizyon 2030 stratejisinin bir parçası olarak önemli giga projeleri de bulunmaktadır. NEOM, yenilik, teknoloji ve sürdürülebilirlik merkezi olarak kurgulanan ve yeni bir geleceği temsil eden fütüristik bir mega şehir projesidir ve yapay zeka, robotik, yenilenebilir enerji kaynakları gibi ileri teknolojileri içermektedir. Ayrıca, Riyad yakınlarında inşa edilen eğlence şehri Qiddiya’nın tema parkları, spor tesisleri ve kültürel mekanlarıyla dünyanın ilk çok amaçlı oyun ve en büyük eğlence kenti olması hedeflemektedir.Bu Haber 21.03.2024 - 13:58:40 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.