Sururi Çorabatır: Turizmi 12 aya yaymak için Çukurova'yı daha fazla ele almamız gerekiyor

Sururi Çorabatır: Turizmi 12 aya yaymak için Çukurova'yı daha fazla ele almamız gerekiyor

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) 30. yılını kutladı.


Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) kurucu üyelerinden Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) 30. yılını düzenlediği organizasyonla kutladı.

ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu’nun ev sahipliği yaptığı organizasyona TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, TÜROFED’in kurucu üyeleri ve eski başkanları Osman Ayık ile Ahmet Barut, TÜROFED Başkan Yardımcıları Bülent Bülbüloğlu, Erkan Yağcı, Yakup Dinler, Yönetim Kurulu Üyeleri Burhan Sili, Halil Özyurt, Murat Toktaş, Kaan Kavaloğlu, Birol Akman, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, KAPTİD Başkanı Tevfik Ölmez ve İSTTA Başkanı Yalçın Aydın gibi isimler katıldı.

Organizasyon kapsamında Adana Valisi Süleyman Elban ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaret eden ÇUKTOB ve TÜROFED heyeti, Vali Elban ve Başkan Karalar ile Adana turizmini değerlendirdi.  Adana turizminin gelişmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu dile getiren heyet ardından Adana’nın turistik bölgelerini gezdi.

“Çok önemli işlere imza attık”

Park Zirve’de gerçekleştirilen 30. Yıl Galasında konuşan  ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu, “Tam 31 yıl önce aramızda olan ve olamayan dostlarımızın kurduğumuz derneğimizle çok önemli işler yaptık. 30 yılda 12 ayrı yönetim kurumlunda görev yapmış arkadaşlarımıza ve üyelerimize çok teşekkür ediyoruz. Geçmişte ve bugün TÜROFED olarak çok önemli işlere imza attık.” diye konuştu.

“Beraberlik içinde hareket edince kriz yönetimini daha iyi yapabiliyoruz”

Gecenin son konuşmasını ise TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır yaptı. “Bugün kendimi evimde hissederek sizlere hitap ediyorum” diye konuşan Çorabatır,  “Kar amacı gütmeden bu dönemi ayakta geçirdik. Şunu temin ederiz ki gece gündüz TÜROFED olarak çok çalıştık. Pandemi sürecinde belli oldu ki Kültür ve Turizm Bakanlığı ve STK’lar birlik ve beraberlik içinde hareket edince kriz yönetimini daha iyi yapabiliyoruz. Bunun da meyvelerini alıyoruz. Ayrıca Pandemi döneminde TGA’nın yaptığı çalışmalar çok önemliydi. Yapılan çalışmaların sektöre daha geniş çapta paylaşılması TGA’nın önemini artıracaktır. “ ifadelerini kullandı.

“Rakiplerimize oranla daha iyi hizmet veriyoruz”

Turizmi 12 aya yaymak için çalıştıklarını aktaran Çorabatır, “Pandemi sonrasında ise Rusya ve Ukrayna çatışması çıktı. Riskli bir coğrafyadayız. İnşallah daha iyi günler geçireceğiz. Barış günlerinde Türkiye çok daha şanslı olacak. Bizim en büyük şansımız birlikte hareket etmemiz oldu. Bu süreçte ülke turizmini geleceğe de hazırladık. Rakiplerimize oranla daha iyi hizmet veriyoruz. Muhteşem bir coğrafyadayız. Turizm Türkiye için çok stratejik bir sektör. Ancak, enerji ve maliyetler yükseliyor. Personel giderlerimiz artıyor ve kalifiye eleman kaybı yaşıyoruz. Tüm bu gelişmeler ışığında turizmi 12 aya yaymak için de uğraş veriyoruz. Bunun için de Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye gibi şehirleri daha fazla devreye almamız gerekiyor. Özellikle gastronomi turizminde bu bölgeleri daha da canlandırmalıyız. Kültür, sanat, spor turizminde çok büyük bir potansiyele sahibiz. Bunları sağlarsak kişi başı gelirimiz daha da artacaktır. Yapılacak çok işimiz var. Elimizdeki zenginlikleri tekrar elden geçirmeli ve kendimizi güncellemeliyiz.” Şeklinde konuştu.

“ÇUKTOB bölge turizmi için önemli bir şanstır”

Kişi başı gelirde 1000 doların üzerine çıkmayı hedeflediklerinin altını çizen Çorabatır “Satılabilir değil fiyat hizmet kalitesine dikkat ettiğimiz kadar yaptığımız yatırımları kara geçirmemiz için kazanabilir fiyat politikası uygulamalıyız. Çünkü biz diğer ülkelerden çok daha iyi hizmet veren bir sektörüz. Ekonomiye katkımız ile birlikte diğer sektörlere de ciddi bir destek veriyoruz. Hedefimiz kişi başı gelirde 1000 dolarını üstüne çıkmaktır. Adana, Mersin, Hatay ve Tarsus’ta gördüğümüz hala ortaya çıkarmamız gereken bir tarihi zenginlik var. Muhteşem bir gastronomi zenginliği var. Çok genç nitelikli işletmelerimiz var. Bizim için sevindirici olan bölgenin valileri ve belediye başkanlarının turizme gösterdikleri önem ve ilgi çok önemli. ÇUKTOB bölge turizmi için önemli bir şanstır. Özellikle Başkan Tayyar Zaimoğlu, Adana, Çukurova ve Türkiye turizmi için önemli çalışmalar yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“Adana yarınlara hazırlanmalı”

TÜROFED eski başkanı Osman Ayık ise “Tayyar Bey ile 30 yılı aşan bir dostluğa sahibiz” diyerek Tayyar Zaimoğlu’nun Adana’ya ve Çukurova bölgesine gönlünü ve ruhunu vermiş bir kişi olduğunu dile getirdi. Ayık: “Tayyar Başkan ile çok güzel çalışmalar yaptık. İçinde bulunduğumuz bölge Türkiye’nin en önemli bölgelerinden birisidir. Çukurova, kısa sürede çok önemli bir yere gelebilecek kapasitededir. Bu şehirler yarınlara hazırlanmalı. Bu coğrafya çok başka bir coğrafyaya dönüşebilir ve Çukurova’nın bu coğrafyadaki rolü çok farklı olabilir. Bize düşen görev olursa destek oluruz. Her zaman yanınızdayız” açıklamasında bulundu.

TÜROFED Kurucu Başkanı Ahmet Barut da “Sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Bu vesile ile bizi bir araya getiren Tayyar Zaimoğlu’na çok teşekkür ediyoruz. 50. yılda yine inşallah bir araya geliriz. Nice yıllar diliyorum” diye konuştu.

Organizasyonun son günü ise TÜROFED heyeti Tarsus ve Mersin’e geçerek ziyaretlerde bulundu. Ayrıca TÜROFED, Yönetim Kurulu Toplantısını Hilton Mersin’de gerçekleştirerek turizm gündemini değerlendirdi.Bu Haber 06.06.2022 - 17:11:20 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.