Sururi Çorabatır: Karlılığımızı minimum yüzde 20 etkileyecek

Sururi Çorabatır: Karlılığımızı minimum yüzde 20 etkileyecek

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, yüzde 2 olarak cirodan alınacak konaklama vergisinin karlılığa yüzde 20 olumsuz etki edeceğini söyledi.


Turizm sektörünün bileşenleri konaklama vergisinin sektörü olumsuz etkileyeceğini ve sektörde karmaşaya neden olacağını belirtiyor. Bloomberg’den Cemre Nur Karaca’ya konuşan sektör temsilcileri, verginin bir yıl daha ertelenmesi gerektiğini ifade etti.

“Tur operatörleri ile 2023 kontratlarımızı yaptık”

2023 yılında uygulanacak konaklama vergisinin ertelenmesini talep ettiklerini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, “2023 yılı için tur operatörleriyle kontratlarımızı yaptık. Yapılan kontratlar sonrasında vergili fiyatları tur operatörlerinden alma şansımız yok. Müşteriden aldığımızda da sıkıntı çıkacağından durum biraz çıkmaza giriyor. Öncelikle bizim talebimiz konaklama vergisinin bir yıl daha ertelenmesi” açıklamalarında bulundu.

“Kârlılıklarımız yüzde 20 etkilenecek”

Çorabatır sözlerine şöyle devam etti: “Konaklama vergisi direkt olarak cirolardan alınacağı için maliyet artışlarını da göz önünde bulundurduğumuzda kârlılığımızı minimum yüzde 20 oranında olumsuz etkileyecektir. Turizm sektörü son dönemde oldukça büyük bir yükseliş evresinde. Rakip ülkeler tarafından yakından takip ediliyoruz. Rakiplerimiz bu vergi konusunu artı yeni bir vergi getiriliyor diye aleyhimize kullanacaklardır”

“Uygulama yöntemi sektörde huzursuzluk yaratacak”

Avrupa Birliği vatandaşlarının bu sisteme alışık olduğunu ancak otellerin oda fiyatlarının içine dahil etmediğinde resepsiyonda karışıklık çıkacağını söyleyen Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran konaklama vergisinin fiyata dahil edilmesi durumunda 100 dolarlık oda fiyatının 102 dolar olacağını anlattı. AB vatandaşlarının konaklama vergisine alışık olduğunu kaydeden Onaran “Ancak Türkiye’de bu sistem daha önce olmadığından biraz karışıklık çıkacak" değerlendirmelerinde bulundu.

“Yaklaşık 25 milyar TL'lik konaklama vergisi geliri bütçeye yansıyacak”

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Vakfı Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakçı söz konusu verginin bütçe etkisine ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

2023 yılı turizm gelir hedefinin 65 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde 2023 yılında konaklama vergisinden elde edilecek gelirin 1,3 milyar dolayında oluşabileceğini söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık 25 milyar TL'lik konaklama vergisi geliri bütçeye yansıyacak anlamına gelebilir.

“Seyahat acentaları alınan verginin Hazineye naklini sağlayacak”

Kanunun 34. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca konaklama vergisinin mükellefi verginin konusuna giren hizmetleri sunanlardır. Dolayısıyla konaklama vergisinin mükellefi, konaklama hizmetlerinin sunulduğu tesisi fiilen işletenlerdir. Bu durumda seyahat acentelerinin bu vergiyi tahsil edip beyan etme yetkisi bulunmuyor. Acenteler tahsil etikleri vergiyi ilgili tesise yansıtarak tesisler aracılığı ile alınan verginin hazineye intikalini sağlayacaklar. Konaklama vergisi deyince sadece konaklama aklımıza gelemesin. Otelde konaklama ile birlikte alınan tüm hizmetler (Yeme içme kuru temizleme) vergi kapsamına giriyor. Ancak otelden konaklama dışında harici alınan hizmetler vergi kapsamına girmiyor.Bu Haber 17.12.2022 - 08:59:33 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.