Sururi Çorabatır: Avrupa bizden nitelikli turizm personeli istiyor

Sururi Çorabatır: Avrupa bizden nitelikli turizm personeli istiyor

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin düzenlediği toplantıda konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, yaşanan iş gücü sıkıntısı nedeniyle Avrupa’nın Türkiye’den personel talep ettiğini belirtti.


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB) düzenlediği toplantıda konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, yaşanan personel problemi ve yaklaşan sezon hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Avrupa bizden nitelikli turizm personeli talep ediyor”

TurizmDays’te yer alan habere göre, bu sene 2019 rakamlarını yakalayabileceklerini söyleyen Çorabatır, Türkiye’de turist başı harcamanın bin doların üzerine çıkarılması gerektiğine dikkat çekti. Öte yandan, Türkiye gibi Avrupa’da da kalifiye personel probleminin yaşandığını vurgulayan Çorabatır, bu nedenle Avrupa’nın Türkiye’den personel talep ettiğini belirtti.

“Avrupa ve Orta Doğu pazarından talep yoğun”

2022’de 2019 yılı rakamlarını yakalayabileceklerini düşündüklerini ifade eden Çorabatır, ‘’TGA’nın 2020 ve 2021’de yaptığı tanıtım atağının meyvelerini de almaya başladık Orta Avrupa’da Çekya, Slovakya, Polonya’da hareketlilik artıyor. Orta doğu pazarı da iyi gidiyor. BAE’den gelen rezervasyonlar çok iyi. İsrail pazarı gelişiyor. İngiltere pazarı çok iyi gidiyor. Almanya pazarı geri dönmeye başladı. Yüzde 340 artış yaşanıyor. Rusya’dan beklentimiz 7 milyon turist olmasa da önemli bir sayıya ulaşacağını bekliyoruz. TGA, Latin Amerike ülkelerinde tanıtım yaptı. Bu pazarlardan da Türkiye’ye, özellikle Kapadokya ve İstanbul’a gelişler artıyor. “ şeklinde konuştu.

“Almanya ve İngiltere pazarı Türkiye’den nitelikli personel talep ediyor”

Pandemi döneminde kalifiye personelini kaybettiklerini ifade eden Çorabatır,  ‘’Kalifiyeli personelimizi kaybettik. Personelimiz tarım sektörüne kaptırdık. Artık geri döndüremiyoruz.  Bu sorun sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da sorunu. Almanya ve İngiltere pazarı Türkiye’den nitelikli personel talep ediyor. Ama bizimde ihtiyacımız var. Bu nedenle sektörde stajyerlerin çalıştırılmasında düzenleme yapılmalı.’’ açıklamasında bulundu.

“Bu ülkenin turist başı turizm gelirini bin doların üzerine çıkarmalıyız”

Kriz dönemlerinde iç pazarın sektörü harekete geçirdiğine dikkat çeken Çorabatır, ‘’Normal koşullarda iç pazarı göz ardı ediyoruz. İç pazarı da desteklememiz gerekiyor. Pandemi sürecinde tanırımlar durdu, borçlar arttı ve gelirler düştü” dedi. Çorabatır, sözlerini şöyle sürdürdü

 Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı krizinin yanında dünyada iklim değişikliği, karbon salınımı, yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm gibi sorunlar tartışılıyor. Bunlara hazır olmalıyız. Uluslararası büyük gruplar bu konuda çalışmaya başladı bile… Bu bizim rekabetimizi etkileyecektir. Turizm sektörü olarak Kriz Yönetim Stratejimizi yeniden gözden geçirmeliyiz. Enflasyonla birlikte sektörde girdi maliyetleri de artıyor.  Bu ülkenin turist başı turizm gelirini bin doların üzerine çıkarmalıyız. Sektör olarak kendimizle değil uluslararası rekabet yapmalıyız. Turizmi çeşitlendirmeliyiz.Bu Haber 25.05.2022 - 09:19:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Ghislain Sireilles 26.05.2022 - 11:02

    Yakinda basinda ve internet ortaminda insaat yasaginin 15/05 ten 17/06 cikartildigindan dolayi cikacak yorumlardan dolayi birak 1000$ seviyesini 700$ bulursaniz sasmayin Hala devam eden insaatlarsan rahatsiz olan misafirler min sikayetleri bitmiyor yazik lar olsun Covid en dolayi zaten kuralsiz izinsiz yapilanlar tabiyati tamami ile yok ettiler Bundan sonra ne icin gelsinler beton yiginlari icin mi

  • Kayhan cetinkaya 26.05.2022 - 07:30

    Siz önce bizim otellerim8ze kalifiye eleman bulun haklarını verin 12 ay iş imkanı verin sonra Avrupalıların ihtiyacını karsilarsiniz

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.