Suriye'de yeniden 'kimyasal saldırı' ve savaş tamtamları

Suriye'de yeniden 'kimyasal saldırı' ve savaş tamtamları
Suriye ordusunun yüzde 90'ında kontrolü sağladığı Duğu Guta'da kimyasal bir saldırı yapıldığı ve çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Başını ABD ve Fransa'nın çektiği batılı devletler Suriye'ye sadırı planı yaparken, Rusya saldırının militanların ve onlara destek verenlerin bir komplosu olsuğunu belirtiyor. Rusya ve Suriye, daha önce defalarca kez militanların bir kimyasal saldırı peşinde olduğunu açıklamıştı.


Rus ve Suriyeli yetkililerin günlerdir 'militanlar kimyasal saldırı hazırlığı yapıyor' dediği Doğu Guta'da söz konusu saldırının gerçekleştiği belirtiliyor. Suriye Ordusu, militanların kontrolündeki Doğu Guta'nın yüzde 90'ını kontrol altına almış ve militanların büyük bir çoğunluğu bölgeyi terk etmişti.RUSYA DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

Rusya'nın Suriye'deki ateşkesi izleme merkezinin Başkanı Yuriy Yevtuşenko, en son 6 Nisan tarihinde yaptığı açıklamasında Suriye'nin güneyindeki silahlı grupların kimyasal silah kullanımı da dahil, bir dizi provokasyona hazırlandığını söylemişti. Yevtuşenko, "Hükümet güçleri safına geçen Ceyş Ahrar el Aşir militanlarından edindiğimiz bilgilere göre, Suriye'nin güneyindeki silahlı örgütler bir dizi provokasyona hazırlanıyor, buna kimyasal silah kullanımına dair provokasyonlar da dahil" demişti.

İddia edilen kimyasal saldırı öncesi ABD ve Fransa'nın sık sık ''Kimyasal saldırı olursa müdahale ederiz'' şeklindeki açıklamalarının ardından yaşanan olay kafalarda soru işaret oluşturdu.

SURİYE ÜZERİNDE EYENİ BİR ÇATIŞMA SENARYOSU

Son olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın ''Hayvan Esad, bedelini ödeyecek'' şeklinde açıklama yapması, Suriye üzerinde yeni bir çatışma senaryosunun hazılanmakta olduğu kanaatini oluşturdu. Trump'ın ardından bir açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı, 'Fransa askeri seçenek konusunda üzerine düşeni yapacak' diyerek saldırı ile ilgili BMGK'yı acil toplantıya çağırdı.

RUSYA SSSİZ KALMAYACAK

Rusya ise ABD ve Fransa'nın başını çektiği ülkeler tarafından Suriye'ye bir askeri müdahale yapılması durumunda sessiz kalmayacağının sinyalini veriyor. NTV'de yer alan habere göre, Suriye'de bulunan Rus füze savunma sistemi S-400'ler aktive edildi. İki motorlu yüksek irtifa önleme uçağı olan MIG-31'ler de 24 saat devriye geziyor.

ABD'nin hedefinde olan Suriye'nin 20 askeri üssün bazılarında Rus askeri varlığının bulunduğu da gelen bilgiler arasında. ABD'nin Rus askerlerinin olmadığı bölgeleri hedef alabileceği belirtiliyor. Suriye içindeki Rus askeri varlığı olan tüm üslerde kırmızı alarm verilmiş durumda. Olası bir ABD müdahalesine karşı ABD donanmasına ait gemi ve uçaklara karşı ateş açılacağı ileri sürülüyor.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Olaya ilişkin Türkiye'nin yaptığı açıklama ise batılı devletlerin tezlerini destekle nitelikte. "En az 70 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıları en sert biçimde kınıyoruz"  diyen  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,  "Suriye rejimi, ülkenin farklı bölgelerinde ve farklı zamanlarda yaşanan saldırılar için hesap vermelidir." ifadelerini kullandı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, "Umarız rejimin kimyasal saldırısı karşılıksız bırakılmaz. Bu saldırı ve ölümlerden Suriye yönetimi kadar, bu vahşeti engellemeyeler de sorumludur." dedi.

İSRAİL'DEN SURİYE'DEKİ HAVAALANINA SALDIRI

Bütü bunlar olurken İsrail Suriye'nin T4 olarak adlandırılan askeri havaalanına saldırı düzenlediği belirtiliyor. Havaalanına 20 füze atıldığı, bu füzelerden 8'inin Suriye hava savunma birimleri tarafından etkisiz hale getirildiği de gelen bilgiler arasında.
Bu Haber 09.04.2018 - 09:10:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Turizmci - 10.04.2018 - 09:37

    Diyorduk bu sene beklentilerimiz gercek olur,yine savas canlari calmaya basladi!!!korkum buyuk.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.