Sorunlu kredi miktarı ikiye katlanacak

Sorunlu kredi miktarı ikiye katlanacak
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarındaki sorunlu kredi miktarının gelecek 12-18 aylık dönemde ikiye katlanmasını ve Türk bankalarının kredilerdeki toplam zararının son dönemlerin ortalamasına göre yüzde 1,4’ten yüzde 2,5 seviyesine kadar yükselmesini beklediğini vurguladı.

S&P yayınladığı Türkiye raporuna göre ülke ekonomisinin 2019’da yüzde 0,5 oranında daralacağı, 2020 yılında ise yüzde 3-4 seviyelerinde ılımlı bir büyüme hızı yakalanabileceği öngörülüyor. 

S&P raporunda, ’yeniden yapılandırılan’ kredilerin de sorunlu kredi tanımına eklendiği takdirde, bu oran S&P’nin baz senaryosu kapsamında çoktan yüzde 10’u geçeceğini ve bunun gelecek yıl ikiye katlanarak yüzde 20’ye kadar yükselebileceğini belirtti.

TÜRK BANKALARININ GÖRÜNÜMÜ NEGATİF

Cumhuriyet’te yer alan habere göre S&P, ekonomideki daralmanın bankaların özsermaye karlılığını da baskı altında bırakabiliceğini öngörüyor. Ayrıca S&P, Türkiye’deki kurumsal yapıya ilişkin değerlendirmelerini etkilemesi sebebiyle ‘Cumhurbaşkanlığı’nın Merkez Bankası ve regülatörler üzerindeki müdahelelerini izlemeye devam edeceklerini belirtti.

Diğer taraftan Fitch Ratings de Türk bankalarının gelişen piyasalardaki negatif revizyonlarının Brezilya ve Katar bankalarındaki revizyonlarla dengelendiğini söyledi.


Bu Haber 05.12.2018 - 15:36:58 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.