SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?

SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?
SİT derecesi 1’den 3’e düşürülen Ayvalık-Badavut’taki MİT kampının imaa açılması için girişimler olabilecğeine dikkat çekildi. Kamp, 2013 yılından beri kapalı bulunuyor.


Doğal sit alanının 1 olan derecesi düşürülerek, bölge “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tescillendi.Cumhuriyet gazetesine konuşan Ayvalık Tabiat Platformu Sözcüsü Nebahat Dinler, 2013’te başlayan “Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Yeniden Belirlenmesi Projesi”ni başından bu yana yakından izlediklerini anımsatarak, “Ayvalık betona boğulmasın” kampanyaları, eylemleri düzenlediklerini ifade etti.

Proje kapsamında önce Muğla’da bir bölgenin, sonra da Trabzon’da bir yaylanın sit derecelerinin düşürüldüğünü vurgulayan Dinler, “Ardından Antalya, Aydın ve İzmir’de yeni kararlar açıklandı. Şimdi sıra Ayvalık’ta. Badavut’ta imarlı alan mevcut, yazlık evler var. Asıl konu Badavut ile Sarımsaklı plajlarını ayıran, büyükçe bölümü ormanlık olan burunda kurulmuş MİT kampı. Denizin içinde de büyük bir alanı almışlar. Buraya marina mı yapılacak, anlamadık. Yukarıya doğru da ormandan katmışlar bu paftaya. MİT kampı 2013 yılından beri kapalı tutuluyor ve otel yapılmak üzere kiralandığı konuşuluyordu” dedi.


Bu Haber 19.06.2018 - 08:55:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.