Sinpaş Kızılbük Resort Otel ve devremülk ile ilgili yeni gelişme

Sinpaş Kızılbük Resort Otel ve devremülk ile ilgili yeni gelişme

Marmaris’te yapılan Sinpaş Kızılbük Resort Otel ve devre mülk projesinin iptali için süren yargılamada bilirkişi, “ÇED gerekli değildir” kararının hukuka aykırı olduğunu tespit etti. Yargılama sürerken inşaatta da sona gelindi.


Muğla'nın Marmaris ilçesinde tartışmalara yol açan Sinpaş Kızılbük Resort Otel ve devre mülk projesine, neredeyse inşaat tamamlandıktan sonra, bilirkişi “dur” dedi. Cumhuriyet gazetesinden Erman Şentürk'ün haberine göre, projenin iptali için çevrecilerin Muğla 3. İdare Mahkemesi’ne açtıkları davada, önceki ay yapılan keşfin ardından bilirkişi raporu çıktı.

"Hukuka aykırı"

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 13 Ağustos 2021’de verdiği “ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) gerekli değil” kararının hukuka aykırı olduğunu belirleyen bilirkişi tarafından hazırlanan rapora göre, Marmaris Milli Parkı sınırları içerisindeki iki parsel üzerinde inşa edilen 2 bin 5 odalı otel ve 1407 devre mülkü kapsayan proje için verilen izinlerin de iptali gündeme geldi. Kıyı Kenar ve İmar yasalarının ihlal edildiği, çevreyi ve ekosistemi koruyacak önlemler alınmadığı, dava konusu alanda yapılaşma yasağının uygulanmadığı, altyapı önlemlerinin yerine getirilmediği vurgulanan raporun ardından gözler mahkemeden çıkacak karara çevrildi. Mahkeme, bilirkişi raporu doğrultusunda yürütmeyi durdurma kararı verirse, proje için verilen izinlerin tümü iptal edilecek ve ÇED süreci yeniden başlayacak.Bu Haber 16.02.2022 - 11:52:56 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.