Şinası Gürocak: Turizm sezonu parlak geçmiyor

Şinası Gürocak: Turizm sezonu parlak geçmiyor

Destinasyonda gelen ziyaretçi sayısına değil de elde edilen gelire bakılması gerektiğini ifade eden Club Hotel Phaselis Rose Genel Müdürü Şinasi Gürocak, otelcilerin fiyat konusunda dik durması ve fiyat kırmaması gerektiğini söyledi.


Bayram hareketliliğinin yoğun geçtiği Kemer’de, Temmuz ayının ortalarına gelinmesine rağmen şu anda otel dolulukların yüzde 40 ile 70 arasında olduğu görülüyor. Maliyetlerin artması ile birlikte, fiyatların da artmış olması misafir sayısını azaltmış gibi görünse de Club Hotel Phaselis Rose Genel Müdürü Şinasi Gürocak, kişi sayısına değil, gelire bakılmasının daha doğru olacağını söylüyor

“Nisan ayını kaybettik”

Daha çok fiyata endeksli çalışmak gerektiğini ifade eden Gürocak, “Nisan ayında başladığımız sezonda maalesef nisan ayını kaybettik. Mayıs ayı doluluklarımız düşük geçti. Haziran ayı itibariyle yavaş yavaş hareketlenmeye başladık, bugün geldiğimiz temmuz ayının ortası itibariyle bölgesel olarak maalesef doluluklarımız değişmekte. Bizim açımızdan çok parlak bir sezon geçmiyor. Havalimanı verilerine baktığımız zaman kişi sayıları oldukça güzel görünüyor fakat bizim şu pencereden bakmamız gerekiyor. Kişi sayısına değil de, otelde kaç kişi var değil, oteli kaç paraya sattık, daha çok fiyata endeksli çalışmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Ortalama geceleme de düşmeye başladı”

Otelcilerin fiyat konusunda dik durması gerektiğini belirten Gürocak, “Sezon başı belirlediğimiz fiyatları aşağıya indirme gibi bir şansımız yok. Çünkü maliyetler yükseldiği için fiyatlarda oynama şansımız yok. Fiyatı ne belirliyor? Bölge ve piyasa belirliyor. Bu konuda bölgede de fiyat konusunda dik durulması gerekiyor. Fiyatı aşağıya çekmemek lazım. Eğer bu zamanda yaşadığımız krizler, pandemi gibi durumlar olmasaydı daha rahat hedeflediğimiz olması gereken fiyatlara rahatlıkla gelebilecektik. Bunun için geç kalmış değiliz. Dik duralım, fiyatlarımızı kırmayalım, maliyetlerimizin yükselmesinden dolayı, ortalama fiyatlarımızı yüksek tutarak yolumuza devam edelim. Bu arada ortalama geceleme de düşmeye başladı. Bu da bizim için bir dezavantaj. Dört ya da beş gün konaklayan bir kişinin oda temizliği, kimyasalı, maliyeti farklı, bir hafta 10 gün kalan misafirin geceleme maliyeti daha farklı.” ifadelerini kullandı.

“Arzu ettiğimiz bir doluluğu şu an için yaşayamıyoruz”

Maliyetleri fiyata yansıtmak zorunda olduklarını söyleyen Gürocak, “Genele baktığınız zaman otellerin temmuz ayı doluluk ortalaması yüzde 40-70 arasında. Hedeflediğimiz ve arzu ettiğimiz bir doluluğu şu an için yaşayamıyoruz. Ülkemizde maalesef maliyetler tavan yaptı. Dolayısı ile biz de bunu fiyata yansıtmak zorundayız. Asgari ücrete zam geldi. Sadece asgari ücretten gelen zamla personelimizi ücretlendirmiyoruz. Asgari ücretin üzerinde alan personelimize de zam yapmak zorundayız. Bizim için otelde konaklattığımız misafir sayısı önemli ama kaç paradan sattığımız daha çok önem taşıyor. Bu gelecek yıllar için de önemli. Biz ülkemize turizmde çok iyi hizmetler veriyoruz. Her şey dahil sistemini belki de en iyi uygulayan ülkeyiz ve en iyi uygulayan yer de Antalya.” açıklamasını yaptı.

Türk tatilci tatile para ayırabiliyor mu?

Gürocak, Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntıların Türk tatilciye olan etkisini hakkında ise  şu ifadeleri kullandı:

“Bu tamamen tatilcinin bütçesine bağlı. En yoğun dönemi bayramda yaşadık. Bayramda beş yıldızlı otellere gelip bir iki yıl önce ödedikleri paranın çok daha üzerinde ödemeler yaptılar. Yoğun bir doluluk yaşadık bu dönemde. Özellikle Kemer’de çok ciddi bir Türk misafir ağırladık. Bunun yanında pansiyonu da seçen oldu, kampingini de seçen oldu. Bu sonuçta tatilcinin kendi ekonomisi ile ilgili bir şey. Bayram tatili bittikten sonra da forecastların düşmesi ile bunu çok rahat bir şekilde görüyoruz. “Bu Haber 14.07.2023 - 11:36:37 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Planlama

    Haluk Süngü 14.07.2023 - 04:08

    T.C. Turizm Bakanlıgının 5 yıllık 10 yıllık kalkınma planı nerede...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.