Seyahat Trendleri Raporu açıklandı, işte seyahatin geleceğine dair beklentiler

Seyahat Trendleri Raporu açıklandı, işte seyahatin geleceğine dair beklentiler
IPK International, her yıl ITB Berlin’de açıklanan Dünya Seyahat Trendleri (World Travel Trends 2017) raporunu açıkladı.


TurizmGüncelIPK International tarafından ITB Berlin için hazırlanan ‘Dünya Seyahat Trendleri’ raporuna göre, 2016 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik sorunlar, şiddetli çatışmalar ve terör saldırılarına rağmen yurt dışı seyahatleri büyümeye devam etti. Raporda, tüm bu problemlere rağmen dünya genelinde seyahate dönük talep tatmin edici olarak tanımlanırken, 2016 yılının ilk 8 ayında yurt dışı seyahatlerinde yüzde 3.9 oranında artış yaşandığı belirtildi. En hızlı büyüme yüzde 11 ile Asya kıtasında yaşanırken, bu oran en önemli kaynak pazarlardan Çin’de yüzde 18, ABD’de ise yüzde 7 oldu. Avrupa outbound pazarında ortalama büyüme yüzde 2.5 olurken, bu oran Birleşik Krallık’ta yüzde 6, Almanya’da ise yüzde 4 oldu. 

Terör saldırılarının seyahatçileri bazı destinasyonlardan soğutması, 2016 yılında bazı destinasyonların öne çıkmasıyla sonuçlandı. Dünya genelinde inbound turizmi 2016 yılının ilk 9 ayında yüzde 4 oranında büyürken, Avrupa’da seyahatçiler tarafından ‘güvenli’ olarak algılanan destinasyonların büyük ilerleme kaydettiği; Asya ve Amerika kıtasının da kayda değer oranlarda büyüdüğü görüldü. 

Uzmanlar, yurt dışı seyahatlerindeki artışın 2017 yılında da devam edeceğini ve artış oranının yüzde 4-5 arasında olacağını öngörüyor. Büyümenin lokomotifinin yine Asya ve Amerika kıtaları olması bekleniyor. Çinli seyahatçilerinin önümüzdeki yıllarda da yurt dışı seyahatlerinin sayısını arttırması beklenirken, bazı noktalarda ‘abartılı’ olarak nitelendirilen harcamalarında yakın gelecekte gözle görülür bir düşüş olabileceği ifade ediliyor. 

YÜZDE 45 TERÖR SALDIRILARINDAN ENDİŞE DUYUYOR

Araştırmaya katkı koyan World Travel Monitor uzmanları, hastalık ve suçların seyahatçiler için terör saldırısından daha büyük bir risk olduğunu ifade etse de, raporda yer alan verilere göre, terör saldırıları, seyahatçilerin yüzde 45’i için ciddi bir endişe haline gelmiş durumda. Özellikle belirli destinasyonlar konusunda endişeli olduklarını ifade eden bu yüzde 45’in yüzde 66’sı ise, yalnızca güvenli gördüğü destinasyonla seyahat edeceğini ifade ediyor. 

TurizmGüncel’in rapordan derlediği veriler şu şekilde:

TERÖR SEYAHAT SAYISINI ETKİLEMEDİ

Terör saldırıları ve politik gerginlikler küresel outbound seyahatlerinin sayısını düşürmedi. Yurt dışı seyahatlerinin sayısının 2017 yılında da yüzde 4-5 oranında artması bekleniyor. 

KÜRESEL EKONOMİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Küresel seyahat sektörü açısından önemli bir faktör olan global ekonomi, 2016 yılında karmaşık bir yıl geçirse de yılı küçük bir büyümeyle bitirmeyi başardı. 2015 yılında yüzde 3.2 oranında artan küresel gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH), 2016’da yüzde 3.1, 2017’de 3.4 ve 2018’de 3.6 oranında artması bekleniyor. Asya kıtasında yüksek, ABD ve Avrupa’da ortalama bir büyüme beklenirken; Brezilya ve Rusya gibi gelişmekte olan pazarların ekonomik stabilizasyona ulaşacağı öngörülüyor. 

HANGİ KAYNAK PAZAR NE KADAR BÜYÜDÜ?

*Küresel outbound pazarının 2016 yılının ilk 8 ayında yüzde 3.9 oranında büyümesi, son 12 ayda yaşananlara bakıldığında oldukça önemli bir başarı olarak nitelendiriliyor. 

*Büyümenin lokomotifi yüzde 11 ile Asya kıtası olurken, Çinli seyahatçiler bu yıl yüzde 18, Güney Koreli seyahatçiler ise yüzde 11 daha fazla yurt dışı seyahati gerçekleştirdi. Bu oran Kuzey Amerika kıtasında yüzde 6 olurken, ABD’li seyahatçilerin yurt dışı gezilerinin oranı yüzde 7 oranında arttı. Öte yandan, Brezilya outbound pazarı yüzde 15 küçülürken, Güney Amerika kıtası bu alanda yalnızca yüzde 1’lik bir artış gösterebildi. 

*Avrupa outbound pazarı ise yüzde 2.5 oranında büyüdü. En yüksek büyüme oranı oldukça çalkantılı bir yıl geçirmesine rağmen yüzde 6 ile Birleşik Krallık’ta yakalanırken, onu yüzde 4 ile Almanya takip etti. Öte yandan, Rus seyahatçilerin yurt dışı gezilerinde çift haneli düşüş yaşandı. 

KÜRESEL OUTBOUND PAZARI 2 TRİLYON DOLARI AŞTI

*2016 yılının ilk 8 ayında yalnızca yurt dışı seyahatlerinin sayısı artmadı. Aynı zamanda, uluslararası seyahatçilerin seyahat süreleri uzadı ve harcamalar arttı. 

*Tüm bunlar dikkate alındığında, IPK’nın resmi olmayan verilerine göre, 2016 yılında küresel outbound pazarının tarihinde ilk defa 2 trilyon dolarlık bir hacme ulaşmış olduğu ifade ediliyor. Bu da 2015 yılına göre yüzde 7-8 oranında artış anlamına geliyor. 

TATİL AMAÇLI SEYAHAT YİNE İLK SIRADA

*Seyahat amaçları incelendiğinde, ilk sırada yüzde 75’lik pay ile yine tatil yer alıyor. Tatil amaçlı seyahatlerin 2016 yılında yüzde 4 oranında artış gösterdiği görülüyor. İş seyahatlerinin sayısı yüzde 1 oranında artarken, arkadaşlarını ziyaret amacıyla yapılan seyahatlerin ve diğer özel seyahatlerin oranı ise yüzde 9’ar arttı. 

*Şehir gezileri de yüzde 10’luk artış ile büyümeye devam etti. Avrupalılar bu yıl yüzde 15 daha fazla şehir gezisine çıkarken;  yüzde 6’lık artış yaşanan deniz-kum-güneş seyahatlerinde lokomotif Asyalı ve Amerikalı seyahatçiler oldu. Tur seyahatlerinde ise yüzde 2’lik düşüş yaşandı. 

YILIN KAYBEDENLERİ TÜRKİYE VE FRANSA OLDU

*Başlarda da belirtildiği gibi, terör ve politik gerginlikler seyahat sayısını etkilemese de, destinasyon tercilerinde önemli değişiklikler yaşandı. Seyahatçiler tarafından tehlikeli olarak görülen bazı destinasyonlar milyonlarca turist kaybederken, güvenli olarak algılanan destinasyonlara dönük büyük bir talep kayması yaşandı. 2016 yılının kazananlarının başında inbound turizmde yüzde 10 oranında büyüyen İspanya gelirken, onu Birleşik Krallık takip etti. Yılın kaybedenlerinin başında ise terör saldırılarıyla sarsılan Türkiye ve Fransa yer aldı. 

*Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) hazırladığı Dünya Turizm Barometresi'ne göre, 2016 yılında uluslararası seyahatlerin sayısı 1 milyar 235 milyona ulaştı. Bu sayı, 2016 yılındaki küresel seyahatçi sayısının bir önceki yıla kıyasla 46 milyon arttığı anlamına geliyor. 

UNWTO'nun Dünya Turizm Barometresi raporunda dünyanın değişik bölgelerinin turizm performansları ile ilgili olarak ise şu bilgiler verildi:

-Gerek bölgesel gerekse küresel talep nedeniyle Asya-Pasifik bölgesinde turizm yüzde 8 büyüdü.

-İki yıllık zayıf büyümenin ardından Afrika'da turizm sektörü yüzde 8 büyüdü.

-Amerika'daki yüzde 4'lük büyümeyle sektördeki pozitif ivme devam etti.

-Avrupa'da sektör yüzde 2 büyüdü. Ancak Avrupa'nın bazı bölgelerinde büyüme oranları çift haneli rakamlara ulaştı.

-Orta Doğu'da ise bazı ülkelerde büyüme kaydedilmesine rağmen, genel anlamda yüzde 4 küçülme kaydedildi.2017’DE KÜRESEL SEYAHAT SEKTÖRÜ YÜZDE 4-5 BÜYÜYECEK

*IPK International tarafından hazırlanan rapora göre, 2017 yılında küresel seyahat sektörünün oldukça pozitif bir görünümü var. Büyümenin lokomotifinin Asya kıtası olması ve kıtadan yapılan yurt dışı seyahatlerinin yüzde 6 oranında artması bekleniyor. Kuzey, Orta ve Güney Amerika outbound turizminin yüzde 5; Avrupa outbound turizminin ise yüzde 4 oranında büyümesi öngörülüyor. AVRUPA SEYAHAT TRENDLERİ

Avrupalılar, bu yıl alışkanlıklarını değiştirerek tercihlerini ‘güvenli’ seçeneklerden yana kullandı. Bu durum, deniz-kum-güneş tatillerinde de bir durgunluk yaşanmasına neden oldu. Avrupa destinasyonları 2016’da karmaşık performans sergilerken, Avrupa seyahat sektörünün ekonomik durumu genel olarak pozitif bir görünüm sergiledi. 

Avrupa ekonomisi 2016 yılında düşük bir büyüme sergiledi ve bu durumun 2017 yılında da devam etmesi bekleniyor. Avrupa bölgesinin 2016’da 1.6 artan gayrı safi yurtiçi hasılasının önümüzdeki iki yıl üst üste yüzde 1.5 oranında artması bekleniyor. 

2016 yılında yüzde 2.9 oranında büyüyen Avrupa outbound pazarının en fazla büyüyenleri ise yüzde 7’lik büyüme ile Polonya ve İrlanda, yüzde 62lık büyüme ile Birleşik Krallık, Hollanda, İspanya ve Danimarka ve yüzde 4’lük büyüme ile Almanya oldu. 

SEYAHAT SÜRELERİ UZADI, HARCAMALAR DÜŞTÜ

Seyahat sürelerini uzatan Avrupalıların harcamalarında bir miktar kısıtlamaya gittiği görüldü. Tüm seyahatlerin 3’te 2’sini oluşturan 1-7 gün arası seyahatlerin sayısı yüzde 2 oranında artarken, 8-15 günlük seyahatlerin sayısı yüzde 1, 16+  günlük seyahatlerin sayısı ise yüzde 5 oranında arttı. Ortalama seyahat başına harcama ise 910 euroda sabit kaldı. 

Avrupalılar tarafından gerçekleştirilen uluslararası seyahatlerin sayısı yüzde 2 oranında artarken, aile ve arkadaşları ziyaret ve diğer leisure seyahatleri amacıyla yapılan seyahatler yüzde 10 oranında arttı. 

Öte yandan, Avrupalıların seyahat alışkanlıklarının da değiştiği görüldü. Deniz-kum-güneş seyahatlerinde durgunluk yaşanırken, tur seyahatleri yüzde 5 oranında düştü. Şehir gezileri ise yüzde 15 oranında arttı. Deniz-kum-güneş seyahatlerindeki düşüşün, seyahatçilerin terör saldırılarının yaşandığı destinasyonlardan uzak durmasının bir sonucu olduğu yorumu yapıldı. AVRUPALILAR EVE YAKIN DESTİNASYONLARI TERCİH ETTİ

Avrupalıların ‘eve yakın’ destinasyonları tercih etmesi sonucu, Avrupa destinasyonlarına yapılan seyahatlerin yüzde 3 oranında arttığı görüldü. Asya’ya dönük seyahatler yüzde 2 oranında artarken, Amerika kıtasına dönük seyahatlerde yüzde 1’lük düşüş yaşandı. 

AVRUPA’DA KAYBEDEN TÜRKİYE, FRANSA VE BELÇİKA

Akdeniz destinasyonlarından İspanya ve Portekiz bu yıl yurt dışından çok sayıda ziyaretçi alırken, İngiltere’de poundun düşüş seyretmesi sonucu yüzde 8’lik ziyaretçi artışı yakaladı. Öte yandan, Avrupa’nın ağır topları İtalya, Yunanistan ve Almanya’nın yalnızca yüzde 1-3 oranlarında büyüme yakaladığı görüldü. Bu yılın büyük kaybedenleri ise Türkiye, Fransa be Belçika oldu. 

‘DESTİNASYON TERCİHLERİNDE VE TATİLCİ DAVRANIŞLARINDA DEĞİŞİKLİK OLMASI KAÇINILMAZ’

IPK, Avrupa outbound pazarının 2017 yılını 2016 yılına benzer bir şekilde geçireceğini öngörüyor. Raporda, insanların tatile çıkmaya devam edeceği, ancak destinasyon tercihlerinde ve tatilci davranışlarında değişiklikler yaşanmasının kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.  

AVRUPA'DA HANGİ PAZAR NE KADAR BÜYÜYECEK?

2017 yılında Avrupa outbound pazarının yüzde 4 oranında büyümesi beklenirken, büyüme oranının İrlanda’da yüzde 8, Danimarka ve Birleşik Krallık’ta yüzde 7; Almanya ve Rusya’da ise yüzde 2 oranında olacağı öngörülüyor. 

ASYA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR, LOKOMOTİF YİNE ÇİN

2016 yılında da büyüme trendini sürdüren Asya kıtasının, lideri yine Çin oldu. 2017 yılında da çift haneli büyümesi bekleniyor. 2016 yılını yüzde 4.6 oranında GSYH artışı büyümesiyle kapatan bölgenin, 2017’yi de 4.6 oranında GSYH artışı ile tamamlaması, bu oranın 2018’de yüzde 4.4 olması bekleniyor. 

Çin’in büyümeye devam etmesi, Japonya ve Güney Kore’nin ise uluslararası ticaretin yavaşlaması sebebiyle duraklaması öngörülüyor. 

2016 yılında Asya outbound pazarı yüzde 11 oranında büyürken, Asya destinasyonlarına yapılan geziler de yüzde 14 oranında artış gösterdi. Amerika kıtasına yapılan geziler yüzde 11 oranında artarken, Avrupa gezileri yüzde 1 oranında azaldı. 

Çin, yine en yüksek performansı göstererek yurt dışı seyahatlerini (Hong Kong ve Makao hariç) yüzde 18 oranında arttırdı. Güney Kore de yüksek performans göstererek outbound pazarını yüzde 11 oranında büyütmeyi başardı. 

Asyalı seyahatçilerin gezilerinin yüzde 81’ini tatil amaçlı seyahatler oluştururdu. Uluslararası iş seyahatleri yüzde 7 oranında artarken, deniz-kum-güneş seyahatlerinin de yüzde 20 oranında arttığı görüldü. 


Analistler, Asya outbound pazarının, 2017 yılında da oldukça pozitif bir performans sergileyeceği görüşünde birleşiyor. 2017 yılında, Asyalı seyahatçilerin yurt dışı seyahatlerinin yüzde 6 oranında artacağı bekleniyor. 

‘ÇİNLİLERİN AŞIRI HARCAMALARININ SONU GELECEK’

Öte yandan, Çinli seyahatçilerin pek çok destinasyon için hayati önem taşır hale gelmeye başladığı görülüyor. 

Raporda, Çinli seyahatçilerin bazen ’aşırıya kaçan’ harcamalarının ise ‘normal’ seviyelere çekileceği ifade ediliyor. Yurt dışına çıkan Çinli turist sayısının artmasıyla birlikte bu ‘aşırılıkların’ istisnai olacağı ve tüm Çinli turistlerin bu oranlarda harcama yapmasının beklenemeyeceği belirtiliyor. 

ABD TURİZMİ HIZLANIYOR, BREZİLYA TURİZMİ DİBE VURUYOR

2016 yılının Amerika kıtası için oldukça çalkantılı geçtiği görülüyor. Kuzey Amerika’da ABD outbound turizmi güçlü dolar sayesinde oldukça iyi bir performans sergilerken, ekonomik ve politik krizlerle çalkalanan Güney Amerikalı Brezilyalıların uluslararası seyahatlerinde önemli ölçüde kesintiye gittiği görülüyor. 

Küresel seyahat sektörünün önemli oyuncularından ABD’nin 2016’da da yüksek bir performans sergileyerek outbound turizmini yüzde 7 oranında büyüttüğü görülüyor. Kuzey Amerika genelinde bu oranın yüzde 6 olduğu görülüyor. ABD’lilerin seyahat başına ortalama harcamasının ise yüzde 3 oranında artarak 1800 euroya ulaştığı görülüyor. 

AMERİKALILARIN TATİL SÜRESİ ARTIYOR

ABD’lilerin seyahatlerinin yüzde 66’sını ise tatil amaçlı seyahatlerin oluşturduğu, bu seyahatlerin 2016 yılında yüzde 8 oranında artış gösterdiği gözlemleniyor. ABD’li seyahatçilerin deniz-kum-güneş seyahatleri yüzde11 oranında artarken, tur seyahatleri yüzde 9, kır seyahatleri yüzde 7 arttı; şehir gezileri ise sabit kaldı. Amerikalıların 1-7 günlük seyahatlerinin sayısı yüzde 5 oranında, 8-15 günlük seyahatlerinin sayısı yüzde 12 oranında, daha uzun seyahatlerinin sayısı ise yüzde 10 oranında artış gösterdi. Amerikalı seyahatçilerin Amerika kıtasına gerçekleştirdiği seyahatlerin sayısı yüzde 7,  Asya kıtasına gerçekleştirdiği seyahatlerin sayısı yüzde 6, Avrupa kıtasına gerçekleştirdiği seyahatlerin sayısı ise yüzde 5 oranında arttı.  

Kuzey Amerika outbound pazarının 2017 yılında da iyi bir performans sergileyerek yüzde 6 oranında büyümesi bekleniyor. 

AIRBNB ŞEHİRLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Raporda, Airbnb gibi ‘paylaşımlı’ konaklama platformlarına da yer verildi. Bu platformlar üzerşndne kiralanan oda/ev/apartların genel olarak ticari amaçlı kiralandığı belirtilirken, platformun giderek vadettiği ‘bireysel’ hizmetten uzaklaştığı kaydedildi.

Airbnb’nin hizmet verdiği şehirlerde otelcilik sektöründen pay ‘çaldığına’ dair gözle görünür bir veri olmadığının belirtildiği raporda, platformun temel işlevinin şehir sakinlerinin konakladığı mekanları genel olarak düşük bütçeli turistlere tahsis etmek olduğunu, bu sebeple esas olarak konaklama sektörü için değil şehirler için problem yarattığına değinildi. 

Bu Haber 11.03.2017 - 18:56:40 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.