Seyahat sektörünü sarsacak haber: TUI'ye kimyasal katliamı davası

Seyahat sektörünü sarsacak haber: TUI'ye kimyasal katliamı davası
Almanya'nın önde gelen medya gruplarından T-Online, seyahat sektörünü sarsacak bir iddiayı ve bu iddianın 4 milyar 185 milyon euroluk tazminat davasıyla mahkemeye taşınmasını gündeme getirdi. Haberde, TUI'yi satın alan ve daha sonra kendi adını kullanımdan kaldırarak TUI Group ismini kullanan Preussag'ın, Saddam Hüseyin'in Halepçe'de binlerce kişiyi katlettiği zehirli gazların üretimine destek verdiği iddia edildi.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Almanya merkezli turizm devi TUI'ye, Saddam Hüseyin'in Irak'ın Halepçe bölgesinde binlerce Kürt'ü zehirli gazla öldürdüğü katliamla ilgili tazmimat davası açıldı.

Halepçe katliamının üzerinden 30 yıl geçtikten sonra Alman tur operatörü TUI, Sadam Hüseyin'in yaptığı bu kitle kıyımıyla ilgili açılan bir davanın konusu oldu.TUI'YE 4 MİLYAR 185 MİLYON DOLARLIK TAZMİNAT DAVASI

3 bin 200 ile 5 bin arasında kişinin öldüğü katliamda hayatını kaybeden kurbanlardan bazılarının yakınları, TUI'yi satın alan ve daha sonra kendi adını tamamen silerek TUI Group adını alan Preussag adlı şirket ve diğer başka bazı şiketler için 4 milyar 185 milyon euroluk tazminat davası açtı.

ABD'Lİ HUKUK FİRMASI 8 YIL ARAŞTIRDI

Davayı açanlar, TUI ve diğer şirketleri Saddam Hüseyin'in kimyasal silah programına, dolayısıyla soykırıma yardım ve yataklık etmekle suçluyor. Davayı ABD'li bir hukuk firmasının 8 yıl süren bir hzırlık sürecinden sonra hazırladığı belirtiliyor.

Alman T-Online haber sitesinde yer alan habere göre, Söz konusu katliamda sağ kurtulan ve İran'da bir hastanede tedavi olan Mardin Mahmud Fatah adlı kadın, davayı açanlar arasında. Fatah, saldırının gerçekleştiği 1988 yılında 4 yaşındaydı.

NEDEN TUI DAVA EDİLİYOR?

Neden TUI dava ediliyor? İkinci dünya savaşından önce Almanya'nın en büyük madencilik ve sanayi şirketlerinden olan Preussag, 1990 sonrası Sovyetler Birliği'nin dağılması ve madencilik sektöründe işlerim kötüye gitmesiyle beraber hizmet sektörüne geçiyor.

İŞLER KÖTÜYE GİDİNCE TUI'Yİ SATIN ALDI

1997 yılında Hapag-Lloyd'u satın alan Preussag, daha sonra İngiltere merkezli Thomson Travel Group'u satın alıyor. 2002 yılından itibaren ise TUI Grubu adıyla Avrupa'nın en büyük seyahat şirketi haline geliyor.

İlginç olansa şirketin hizmet sektörüne girdikten sonra eski ismini (Preussag) tamamen kullanımdan kaldırarak TUI Grubu adını alması.

IRAK'TAKİ KİMYASAL TESİSLER MEDE IN GERMANY İMZALI

ABD'li hukuk firmasının 8 yıllık bir ön hazırlık sürecinin sonrasında açtığı davada, Almanya'nın Irak'a silah teslimatında 20. sırada yer aldığı, anda kimyasal silah üretilen tesislerin çoğunun 'Made in Germany' etiketini taşısığına dikkat çekiliyor.

''ON BİNLERCE KAYNAĞI İNCELEDİK''

Davayı açan hukuk firmsı, ''Bu dava ile ile ilgili 8 yıldır araştırma yapıyoruz. Konuyla ilişkili Almanya, Fransa, İtaltal, İngiltere, ABD, Irak ve İsrail kaynaklarından on binlerce belgeyi inceledik. Ulaştığımız bilgilerin büyük bir kısmını taktiksek nedenlerle açıklamıyoruz.'' açıklamasında bulundu.

''PROJE 222''

Hukuk firmasının iddiasına göre, 1980'li yıllarda Irak ile Preussag şirketi arasında çok yakın ilişkiler söz konusu. Hukuk firması, ''İran-Irak savaşı yeni başmaıştır ve kimyasal silahlar Irak hükümeti için hayati önemdedir. Preussag'ın avukatı geçmişte Irak'ta görev almış ve SEPP adı verilen zehirli gaz pogramı 'proje 922' adıyla başlatılmıştır.'' ifdelerini kullandı.Bu Haber 02.04.2018 - 09:43:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.