SAYD’dan konaklama sektörüne ‘Airbnb’ eleştirisi

SAYD’dan konaklama sektörüne ‘Airbnb’ eleştirisi
SAYD Başkanı Mehmet Gem, Airbnb gibi platformlar üzerinden yapılan kayıt dışı konaklamayı eleştiren otelcileri topa tuttu. Otelcilerin sektörde bugüne kadar haksızlıklara sessiz kaldığını, hatta bazılarının bizzat haksızlığa alet olduğunu kaydeden Gem, haksızlığa karşı bencil olmayan bir mücadele için çağrıda bulundu.

Başta konaklama sektörü olmak üzere turizm sektörünü olumsuz etkilediği ifade edilen Airbnb, Booking.com gibi uygulamalardan kiralanan kayıt dışı kiralık evlere yönelimin artması hakkında açıklama yapan Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem, otel işletmelerine eleştiride bulundu. 

Seyahat acenteleri olarak yıllardır bu konuda uyarı yaptıklarını fakat konu konaklama sektörünü de etkilemeye başlayınca otelcilerin bu duruma ses çıkardığını belirten Gem, konaklama sektörünün grup rezervasyonlarında acenteleri saf dışı bırakarak bazı derneklere, kamu kurumlarına ve belediyelere daha düşük fiyat teklifleri sunularak haksız rekabete sebep olduğunu ifade etti. 

SAYD tarafından yönetim kurulu başkanı Mehmet Gem imzasıyla yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

Son günlerde konaklama sektörü temsilcilerinin Airbnb gibi dijital platformlar üzerinden yapılan tatil amaçlı konut kiralama hizmetleri ile ilgili açıklamalarını dikkatle takip etmekteyiz. 

İlgili sektör temsilcilerinin konuyla ilgili söylemlerinin bir kısmının haklılık payı olmakla birlikte bugüne kadar kendi çıkarlarına olmayan ancak seyahat acentaları gibi turizm sektörünün diğer paydaşlarının ve devletin çıkarlarına olan diğer konularda da aynı hassasiyet içinde olmalarını beklerdik. 

Türkiye’ye gelen turistin neredeyse yüzde 90’ını getiren seyahat acentaları olarak, turizm sektörü içinde yaşanan kaçak ve kayıt dışı faaliyetler olduğuna ve bu faaliyetlerin sektöre zarar verdiğine uzun yıllardan beri dikkat çekmeye çalışıyoruz. 

Turizm sektörünün diğer önemli paydaşlarından biri olan konaklama sektörünün bugüne kadar dile getirdiğimiz sorunları çok dikkatlice dinlenmediğini, ancak kendilerine zarar vermeye başladığında seslerini çıkardığını üzülerek gözlemlemekteyiz. 

Turizm sektöründe bir seyahat acentacılığı faaliyetinde bulunmadığı halde sağlık turizmi, spor turizmi, alternatif turizm faaliyetlerinde bulunan, MICE, toplantı organizasyonları yapan amiyane tabirle merdiven altı işlerle uğraşan insanlarla bu organizasyonları yaparak otellerde ağırlamak SGK, istihdam ve vergi kayıplarına sebep olmuyor mu?

1618 sayılı Seyahat Acentaları Kanununa göre seyahat düzenleme yetkisi sadece seyahat acentalarına verilmişken münferit veya grup rezervasyonlarında acentaları saf dışı bırakarak bazı derneklere, kamu kurumlarına ve belediyelere daha düşük fiyat teklifleri sunularak haksız rekabete sebep olunmuyor mu?

Otel içinde ve çevresindeki diğer hizmetler için yapılan kiralamalarda haksız ve vergisiz kazançlar için de aynı hassasiyeti gösteriyor musunuz? Bu tür ara işletmelerde turiste yapılan satışlardan doğan vergi kayıplarını hesaplıyor musunuz?

Turizm pazarını kural tanımaz hale getiren bir kısım konaklama sektörü işletmelerinin etik dışı çalışma anlayışı ile ilgili olarak bugüne kadar ne gibi tedbirler aldınız?

Söz konusu konaklama kayıpları olunca dijital platformların vergisiz çalışarak haksız rekabete sebep olması aklına gelen konaklama sektörü temsilcilerinin yukarıda bahsi geçen konularda bugüne kadar hangi tedbirleri almıştır?

Sonuç itibariyle yukarıda bahsi geçen ve gelecekteki olması muhtemel sorunlar, Türk turizm sektöründe istihdamın düşmesine, müşteri güven sorunlarına, hedeflenen turist sayısındaki değişikliğe ve nihayetinde ekonomik kayıplara sebep olmaktadır.

Bu sebeple sektör paydaşları sadece kendi menfaatine olan konularda değil sektör için kötü örnek olabilecek her türlü yanlış işlerde ortak akıl ile mücadele vermek zorundadır. 

Bencil olmayan bir mücadele şekli, ülkemizin geleceği olan turizm sektörünün ekonomik değerin artması ve aynı zamanda toplumsal huzurun baki kalması açısından çok önemlidir.


Bu Haber 25.08.2023 - 20:18:35 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.