Savcılıktan İsias Hotel davasına ilişkin açıklama

Savcılıktan İsias Hotel davasına ilişkin açıklama

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘İsias Hotel davasına gizlilik kararı getirilmesi’ haberlerine ilişkin açıklama yaptı.


DAÜ İnşaat Mühendisliği öğretim üyeleri, Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Adıyaman’da yıkılan ve 60’tan fazla kişiye mezar olan Grand İsias Hotel’e ilişkin inceleme başlatmış ve savcılıkla yapılan görüşmelerin ardından bir rapor yayınlamıştı.

“Yapının göçmesinin nedeninin depremin büyüklüğü değil yanlış tasarım ve/veya imalatı” ifadelerine yer verilen raporda dosyaya gizlilik kararı getirildiği de kaydedilmişti.  

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığından konuya ilişkin yapılan açıklamada  "Cumhuriyet Başsavcılığımızca deprem soruşturması kapsamında yürütülen Grand İsias Otel dosyası da dâhil herhangi bir dosyada gizlilik kararı bulunmadığı hususu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur" denildi.

Bilirkişi raporu belli oldu

Öte yandan Sabah Gazetesinden İlker Turak’ın haberine göre, İsias Hotel’de yapılan ön incelemenin arından hazırlanan bilirkişi raporunda kirişin donatılarının az olduğu ve 35 santimetre arayla etriye atıldığı belirlendi. Ayrıca, enkazda bulunan yapıya ait döşemelerin asmolen sistemiyle inşa edildiği ancak tali kirişlerinin yetersiz olduğu ve bodrum katın üst döşemesinde de tali kirişlerin bulunmadığı tespit edildi.

Enkaz üzerinde yapılan incelemelerde, taşınmazın donatılarının nervürlü olduğu ancak batısındaki yapılardan gelen taşıyıcı eleman parçalarının nervürsüz donatılı olduğu belirlendi.

Ahmet Bozkurt iddiaları yanıtladı

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan otelin sahibi Ahmet Bozkurt, 1995 yılında oteli kendisinin yaptığını belirtti.

Otelin eski iki binanın birleşiminden yapıldığı iddialarını yalanlayan Bozkurt, kendi yaptığı otel binasının tek olduğunu söyledi. Otelin müteahhidinin kendisi olduğunu belirten Bozkurt, yapı denetimini kimin yaptığını hatırlamadığını, kalıpçıyı, demirciyi, betoncuyu kendisinin ayarladığını kaydetti. Yıllardır oteli işlettiğini belirten Bozkurt, bu zamana kadar sadece 2018 yılında tadilat yaptığını, herhangi bir şekilde kolon kesmediğini, binanın temel statiğini bozacak bir işlem yapmadığını ifade etti.

Yapı denetiminden geçemeyip mühürlendiği iddialarının sorulması üzerine Bozkurt, otelin bugüne kadar hiçbir şekilde mühürlenmediğini, söz konusu bu iddiaların asılsız olduğunu kaydetti. 1995 yılında inşaat halindeyken ölümlü bir iş kazası nedeniyle inşaatı bir süre kendi inisiyatifi ile durdurduğunu ifade eden Bozkurt, otelde herhangi bir kaçak kat olmadığını söyledi.

 Bu Haber 21.02.2023 - 10:51:22 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.