Sabahattin Duman: Bodrum’da oteller rezidansa dönüştürülüyor

Sabahattin Duman: Bodrum’da oteller rezidansa dönüştürülüyor

Bodrum'da birçok otelin kapatılarak konut ve rezidansa dönüştürüldüğü belirtiliyor.


Muğla'nın Bodrum ilçesinde turizmciler son zamlarla birlikte otelcilerin nefes alamaz hale geldiğini belirterek zamlara tepki gösterdi.

Sözcü’den Yaşar Enter’in haberine göre, Bodrum'da onlarca otelin kapanarak turizm sektöründen çıktığı ve kiralama yöntemi ile konut ve rezidansa dönüştürüldüğü belirtildi. Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Sabahattin Duman, yaptığı açıklamada “2023 yılı turizm sezonunda otelciyi ve turizmciyi bekleyen sıkıntılar çok fazla. Bunların başında gıda maliyetlerindeki aşırı artış, enerji maliyetlerinin zirve yapması, asgari ücrete yapılan yüzde 50 zam, Ukrayna- Rusya savaşının devam etmesi sonucu talep daralması, kira fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle ilçede çalışacak personel bulunamaması, ÖTV artışı ile gelen içki zamları ve seçim takvimindeki belirsizlik geliyor” ifadelerini kullandı.

“Bu çok büyük bir haksızlık”

Bunların üzerine yüzde 2 olarak uygulanacak olan konaklama vergisini de eklendiğini belirten  Duman, “Konaklama vergisinde katmerli uygulama var. Adı konaklama vergisi fakat oda fiyatı ile birlikte tahsil edilen yiyecek içecek hizmetlerinden de konaklama vergisi adı altında yüzde 2 vergi alınıyor. Bu çok büyük bir haksızlık” şeklinde konuştu.

“Oteller daha fazla yükü kaldıramaz”

İlçede otel, motel ve pansiyon tipi turizm tesislerinin birer birer kapanarak yüksek kiralardan yararlanmak için konut ve rezidansa dönüştürüldüğünü ifade eden Duman,  yaşanan bu sıkıntılar nedeniyle turizmcinin dayanamaz hale geldiğini belirterek şöyle konuştu;

 “Bodrum'da on bine yakın yataklı tesis, konut ve rezidansa dönüştürüldü. Böyle devam ederse Bodrum'da otel kalmayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığından bizim haklarımıza sahip çıkmasını istiyoruz. Oteller daha fazla yükü kaldıramaz”Bu Haber 18.01.2023 - 13:14:05 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • rezalet

    ahmet soylemez 19.01.2023 - 01:22

    Zaten ne oldugu belirsiz kimlerin yagmaladigi belli olmayan bir TGA diye reklam fonu var , tek yaptigi Osmanli formasiyla at ile kiz kulesi ustunden atlayan sacma sapan reklamlar veren bir sey var . yetmedi bir de konaklama vergisi , hala daha gidalar dahil mi degil mi belli degil, zaten kdv stopaj sgk primleri sene sonu kurumlar vergisi , booking komisyonlari , kdv 1 kdv2 , cop vergisi emlak vergis belediye vergisi , yuuuh artik yeter

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.