Ryanair'dan greve giden çalışanlara 'ya taşının ya işten çıkın' ültimatomu

Ryanair'dan greve giden çalışanlara 'ya taşının ya işten çıkın' ültimatomu
Ryanair, geçen hafta 600 uçuşun iptaline yol açan ve 50 bin yolcuyu etkileyen pilot ve kabin memurları grevine sert bir karşılık verdi. Grev öncüsü İrlanda ekibinin çalıştığı Dublin'de 6 uçağı yere indirerek Polonya'ya kaydırma kararı alan şirket, 300 pilot ve kabin ekibine ültimatom verdi. Çalışanlara "Ya Polonya'ya taşınırsınız ya da işten çıkarsınız" denildi


Avrupa'nın en büyük bütçeli hava yolu şirketi Ryanair pilotları ve kabin ekibine kötü haber geldi. Çalışanların daha iyi maaş ve haklar için geçen hafta greve gittiği Ryanair'da yönetim resti çekti.

 
Habertürk'te yer alan habere göre, Ryanair'dan yapılan açıklamada, Dublin filosundaki 30 uçaktan 6 tanesinin yere indirileceği belirtildi. Karar nedeniyle, 28 Ekim tarihi itibariyle 100 pilot ve 200 kabin memuru işten çıkarılabilir. 
 
Şirketin personelden sorumlu üst düzey yöneticisi Eddie Wilson ise söz konusu çalışanlara Polonya'ya taşınmalarını önerdi. Şirketin operasyon direktörü Peter Bellew ise söz konusu 6 uçağın Dublin'de yaşanan protestolar ve Polonya'daki talep ve artan büyüme nedeniyle Ryanair'in Polonya iştirakine kaydırılacağını belirtti.
 
'YENİ SÖZLEŞME YAPMAKTAN KAÇMAK İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ BİR FORMÜL'
 
Bellew, yazılı açıklamasında "2018 kış sezonu için Dublin'de yaşanan filo kesintisinden üzüntü duyuyoruz ancak yönetim kurulu güçlü büyüme görülen pazarlara daha fazla uçak tedarik edilmesine karar verdi" dedi.
 
İşçi hakları avukatları bu hamlenin pilot ve kabin ekibiyle yeni sözleşme yapılmasından kaçınmak için geliştirilmiş bir yol olduğunu belirtirken, Bellew ise işin zayıfladığı ve ileriki dönem rezervasyonların grevler nedeniyle zarar görmesine dikkat çekerek işten çıkarmaların olabileceğini belirtti. 
 
Ryanair pilot ve kabin ekibi maaş ve diğer ödeneklerin arttırılması isterken kötü çalışma koşullarından, şeffaf olmayan terfi ve transfer prosedürlerinden şikayetçi. Özellikle kabin ekibi, uçuş esnasında yiyip içtiklerine bile para verdiğini iddia ediyor.

Grev sırasında bir açıklama yapan şirket, greve giden çalışanları işten atabileceğini, kış progamını ise gözden geçirebileceğini duyurmuştu.
 


Bu Haber 27.07.2018 - 14:14:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.