Rusya'dan Türkiye’ye dönük uçuş programları neden netlik kazanmıyor?

Rusya'dan Türkiye’ye dönük uçuş programları neden netlik kazanmıyor?

Rusya'dan Türkiye'ye turist taşınmasının önünde ciddi engeller bulunduğu belirtiliyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Rusya'daki büyük tur operatörleri, Türkiye başta olmak üzere, destinasyonlara turist taşıyabilmek için büyük bir mücadele veriyor. THY ve diğer taşıyıcılardan blok koltuk alma, kendi öz malı uçaklarıyla uçmayı deneme, hatta Türkiye merkezli hava yolu şirketi kurma...

Rus turizm haber portalı TourDom'da yayınlanan, "Türkiye'deki resörtlere uçuş programı konusunda neden netlik yok" başlıklı haber/analizde, tur operatörlerinin iki ateş arasında kaldığına dikkat çekildi.

Rusya’dan yurt dışına turist taşımak pandemi döneminden daha karmaşık

Uluslararası yaptırımlar nedeniyle şu anda Rusya'dan yurt dışına turist taşımanın pandemi döneminde olduğundan daha karmaşık hale geldiği belirtilen haberde, "Yabancı ülkelerin hükümetleri ve hava yolları, ABD ve AB'nin baskısıyla Rusya'ya yönelik programlarını kısmak zorunda kalıyorlar. Bunu bazıları, 'sigorta kapsamı dışına kalıyoruz' şeklinde izah ederken, bazıları da Sırbistan gibi açık sözlü davranıp, AB ve ABD'nin siyasi baskısını açıkça itiraf ediyor." denildi.

Dev bir turist taşıma programı söz konusu

Türk otoritelerinin Rusya'nın yaptırımları by-pas etmesine yardımcı olduğu ifade edilen haber/analizde, uçuşlar söz konusu olduğunda en az 2 milyon ve mümkünse daha fazla turistin taşınacağı dev bir programdan bahsedildiğinin altı çizildi.

Türkiye bunu insani nedenlerle yapmıyor

"Uzmanlara göre Türkiye'nin Rusya'ya dönük hava ulaşımı projesi insani nedenlerle yapılmıyor. İstanbul Ruslar için önemli bir hava ulaşım merkezi haline geldi ve bu işten para kazanılıyor." denilen haberde, ancak Türkiye'de otellerin esas olarak sahil bölgelerinde yoğunlaştığı buradaki sektörü beslemek için Rusya'dan Antalya'ya direkt uçuş yapılmasına ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Rus otoriteler arasında fikir birliği yok

Türkiye'den Rusya'ya planlanan tüm uçak kapasitelerine izin verilmesinin gerekli olup olmadığı noktasında Rusya'daki otoriteler arasında bir fikir birliği olmadığının altı çizilen haberde, bu konuda Rusya'daki kurumlar arasında çatışma yaşandığı ileri sürülerek şu noktalara değinildi:

Ulaştırma Bakanlığı karşı çıkıyor

Aeroflot'un eski genel müdürü Savelyev liderliğindeki Ulaştırma Bakanlığı, Türk ve Rus taşıyıcılar arasında denge sağlanmasını istiyor. Bu nedenle Türkiye'nin Rus uçaklarına el konmayacağına dair garanti verilmemesi durumunda THY'nin uçuş kotalarının düşürüleceği haberleri yayıldı.

Rusya, hava yolu şirketlerini 107 milyar ruble ile destekleyecek

Saveliev'in bakış açısı anlaşılabilir. Çünkü hükümet Rus havacılık sektörünü desteklemek için Ulusal Varlık Fonundan 107 milyar ruble (1 milyar 230 milyon dolar) kaynak ayırdı. Hava yolu şirketleri de bu durumda uçabilmek için her fırsatı kullanmalılar. Eğer Türkiye sorunlarla başa çıkılmasına yardım edebiliyorsa, bırakın etsin.

Turizm lobileri ‘demir perde ülkesi olmayalım’ diyor

Seyahat şirketlerinin lobileri ise, hava ulaşımı ve turizm yoluyla kurulan ilişkilerin toplumsal gerilimi azalttığını belirterek Ulaştırma Bakanlığına karşı çıkıyor. Bir turizmci, 'Rus turistlerin yaz aylarında tatil için ülke içi harici tatil destinasyonlarının kapalı olduğu deneyim başarısız oldu, memnuniyet çok düşüktü. Ayrıca Rusya'nın demir perde ülkesi olmadığını göstermek son derece önemli.' diyor. Bu görüş, özellikle Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) arafından savunuluyor.

Tur operatörleri daha dikkatli davranıyor

Rusya'daki kurumlar arasındaki çatışma, uluslararası durumun istikrarsızlığı, şirketlere karşı yeni yaptırım tehditleri ve çok sayıda uçuş iptali, tur operatörlerini ve hava yolu şirketlerini daha dikkatli davranmaya sevk ediyor.

THY uçuşlarını iptal etti

Türk tatil beldelerine dönük turizm programlarının uygulanması belirli bir iyimserliğe neden oluyor ama Türk Hava Yollarının Yekaterinburg, Ufa ve Samara uçuşlarını iptal etmek zorunda kalması kolay değil. Uzmanlar, Rusya'dan Türkiye'ye turist taşınması konsunda müzakerelerin mayıs ayının ikinci yarısında yoğunlaşmasını bekliyor.

Tur talebi planlananın altında

Öte taraftan, Türkiye'ye dönük tur talebinin planlananın önemli ölçüde gerisinde olduğu belirtiliyor. Şu anda kapasitelerin büyük ölçüde daha önce yapılan ancak iptaller nedeniyle tarihleri değiştirilen turlarla dolu olduğu ifade ediliyor.Bu Haber 22.04.2022 - 10:01:24 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.