Rusya’dan havacılık sektörü için büyük plan

Rusya’dan havacılık sektörü için büyük plan

Rusya hava yolu taşımacılığında hedef büyüttü. Hükümetin hazırladığı yeni plana göre, 2030 yılına kadar ülkedeki hava yolu yolcu sayısı 116,1 milyona çıkarılacak. Ayrıca, uçak üretims ektörüne büyük teşvikler verilecek.


Rus hükümeti, 2030 yılına kadar hava taşımacılığının kalkındırılmasına yönelik yeni ulusal programı onayladı. İç hatlarda 104,5 milyon yolcu taşınması, dış hatlarda ise 11,6 milyon yolcu taşınmasını amaçlayan hükümet programında, “Rus havacılık şirketlerinin uçak filosundaki artış ve senaryo kapsamındaki seferlerinin yoğunluğu dikkate alındığında, hedef senaryoda 2025 yılında iç hatlarda beklenen yolcu hacminin 92,9 milyon kişi olması, 2030 yılında ise bu sayının 116,1 milyon kişiye çıkması bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

Filo hedefi 1.395 uçak

Rusya’da üretilen yerli yolcu ve kargo uçaklarının Rus havayolu sektörünün filosundaki payının şu anda yüzde 35,5 olduğu vurgulanan yeni ulusal programda, yerli uçakların payının 2025’te yüzde 50 seviyesine çıkarılmasının öngörüldüğü, 2030’da ise bu payın yüzde 81,3 olacağı ifade edildi. Plana göre 2030 yılına gelindiğinde Rus hava yolu şirketlerinin 556’sı Rus yapımı olmak üzere toplam 1.395 uçak bulunacak.

Yerli uçak sektörüne 14,8 milyar dolar teşvik geliyor

Öte yandan, batılı devletlerin yaptırımları nedeniyle ülkede yakıcı bir sorun haline gelen hava yolu taşımacılığında önemli bir adım atılıyor.

Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rus hükümetinin ülkenin hava taşımacılığının kalkındırılması için yedi yıl boyunca kapsamlı bir program hazırladığını, bu programın uygulanması için 700 milyar rubleden fazla kaynak tahsis edileceğini belirtti. Mişustin, “Rusya Devlet Başkanı talimatıyla hazırladığımız bu kapsamlı yardım paketi, önümüzdeki yedi yıl için hava taşımacılığının geliştirilmesi için tahsis edilecek. Bu süre zarfında yerli uçak üretimini desteklemek amacıyla 770 milyar ruble (Yaklaşık 14.8 milyar dolar) ayırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Mişustin, söz konusu miktarın 150 milyar rublesinin (2,8 milyar dolar) bu yıl sonuna kadar uçak sanayisine aktarılacağını da sözlerine ekledi.Bu Haber 29.06.2022 - 08:38:09 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.