Rusya’dan dost olmayan ülke vatandaşlarının girişine kısıtlama getiriyor

Rusya’dan dost olmayan ülke vatandaşlarının girişine kısıtlama getiriyor

Rusya, “dost olmayan ülke” listesinde bulunan ülkelerin vatandaşlarının Rusya’ya girişine sınırlama getirmeye hazırlanıyor.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya karşıtı yaptırımlara katılarak “dost olmayan ülke” listesinde bulunan ülkelerin vatandaşlarının Rusya’ya girişine sınırlama getireceklerini duyurdu.

Hükümetteki “Birleşik Rusya” partisi tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Lavrov, “Düşmanca eylemlerde bulunan bazı ülkelerin hükümetlerine yanıt vermek için bu ülkelerin vatandaşlarına yönelik vizelerde kısıtlama öngören bir başkanlık genelgesi hazırlanıyor. Bu belge, Rusya'ya girişle ilgili bir dizi kısıtlamayı yürürlüğe koyacak. Bununla eş zamanlı olarak Ukrayna'da bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının ve vatansız kişilerin can ve sağlığına yönelik tehditlerin önlenmesi amacıyla, onların kendi ülkelerine güvenli şekilde dönmeleri için Rusya'ya giriş ve Rusya'da bulunma prosedürü de basitleştirildi" ifadelerini kullandı.

HaberRus’ta yer alan habere göre Lavrov, tam olarak hangi ülkelerin bu yaptırımlardan etkileneceğini açıklamazken "Hiçbir tehdit, şantaj, ultimatom, bizi egemenliğimizden, bağımsızlığımızdan vazgeçiremeyeceğine, çok asırlık tarihimize, atalarımızdan kalan en zengin manevi mirasa yüz çevirtemeyeceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

Ukrayna’ya yönelik işgalin ardından Batı’nın yaptırımlarının başlamasından sonra Rusya, bu ay başında aralarında ABD, AB üyeleri, İngiltere, İsviçre, Kanada, Güney Kore, Japonya, Norveç ve Avustralya’yı kendisine düşmanca tavır içinde olan ülkeler listesine almıştı.Bu Haber 29.03.2022 - 11:39:22 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.