Rusya’da otel yatırımlarına hız verildi

Rusya’da otel yatırımlarına hız verildi

Rusya’da otel yatırım hacminin 400 milyar rubleyi aştığı belirtiliyor.


Avrupa ülkelerinin Rusya karşıtı politikaları ve Batı yaptırımları sonrası iç turizme yönelen Rusya’daki turizm projelerine yapılan yatırımların hacminin yüzde 14 artarak 400 milyar rubleyi aştığı bildirildi.

Kafkas Yatırım Fuarı’nda gazetecilere konuşan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Dmitry Vakhrukov, “Tahminlerimize göre 2022’de yatırımdaki büyüme 2021’e kıyasla yüzde 14’ü buldu. Kayıtlı sermayeye yapılan yatırımlar 400 milyar rubleyi aştı” ifadelerini kullandı.

Vakhrukov, yatırımcıların geçtiğimiz yıl toplam kapasitesi 11 bin odaya ulaşan tesisleri devreye aldıklarını, bunun da önceki beş yılın ortalamasının bir buçuk katı olduğunu kaydetti.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı, ön tahminlere göre, iç turizmde artan talebi karşılamak için ülkede oluşturulması gereken otel odası sayısının 2030 yılına kadar yaklaşık 200 bin oda sayısına ulaşacağını sözlerine ekledi.

GazetemRu’nun aktardığına göre, Rusya’da faaliyet gösteren konaklama hizmeti Check in verilerine göre, ülkede 2022 yılında yeni açılan otel sayısında artış kaydedildi.

Uzmanlar açık verileri analiz ederek ülkedeki yeni konaklama tesislerinin sayısının geçen yıla kıyasla bu yıl yüzde 35,6 oranında arttığını tespit ederken, 2022 yılında kayıt altında alınan otel işletmecisi sayısının tüzel kişi ve bireysel girişimci dahil 3 bin 578’den 5 bin 69’a yükseldiğini aktardı.

En çok yeni konaklama tesisinin 575 adetle Krasnodar’da açıldığı belirtilirken, başkent Moskova’da son bir yılda 568 motel ve otelin açıldığı, St. Petersburg’da bu sayısının 320 olduğu ifade edildi.

2022’de yeni otel açılışlarının en yoğun olduğu ayların mayıs, temmuz ve eylül ayları olduğu gözlemlendi.

Vakhrukov, Rusya genelinde turist akışının 2030 yılına kadar 140 milyon seyahate çıkarmak için yaklaşık 400 bin yeni otel odasının inşa edilmesi gerektiğini söylerken, aynı zamanda ulaşım erişilebilirliğini geliştirmeye odaklanılması gerektiğine de dikkat çekti.Bu Haber 15.05.2023 - 14:40:41 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.