Rusya’da hangi tur operatörleri iflas edecek?

Rusya’da hangi tur operatörleri iflas edecek?
Rus Tur Operatörleri Birliği İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, koronavirüsün sektöre etkileriyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Lomidze, süreç sonuna hangi ölçekteki tur operatörlerinin iflas edeceğini de açıkladı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Koronavirüsün Rusya seyahat pazarına etkileriyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Maya Lomidze, Rusya'da mat ve nisan ayı için yapılan erken rezervasyonların sayısının 250-300 bin dolayında olduğunu açıkladı. Lomidze, bu yılki güçlü erken rezervasyonla göz önüne alındığında söz konusu sayıyı ikiyle çarpmak gerekebilir.'' dedi.

100 bin yolcudan 57 bini ülkeye getirildi

Koronavirüs salgını ve uçuşların durması nedeniyle tur operatörlerinin şimdi iptallerle karşı karşıya olduğunu kaydeden Maya Lomidze, ''Şu anda tur operatörleri yurt dışında bulunan yolcularını getirmeye uğraşıyor. 17-23 Mart arasındaki dönemde, yurt dışında bulunan 100 bin turistten 57.8 bini ülkeye getirildi. En büyük dönüşler Karayipler, Güney Asya ve Türkiye'den gerçekleşti.'' ifadelerini kullandı.

İptal başvuruları kritik seviyeye ulaştı

Tur operatörlerine yapılan iptal başvurularının kritik seviyeyi aştığına dikkat çeken ATOR Başkanı Maya Lomidze, bu sürecin sorunsuz olarak yürütülmediğine dikkat çekti. Bir yandan turizm şirketlerinin ödeme alamaması, diğer yandan ise yurt dışındaki yolcuları kurtarma işlemleri nedeniyle olayların daha da karmaşıklaştığını kaydeden Lomidze, bu nedenle ide talebinde bulunanların paralarını 30-60 gün, hatta daha uzun vade içinde alabileceğine kendini alıştırması gerektiğini kaydetti.

Kimler iflas edecek?

Bu sürecin sonunda küçük ve orta ölçekli işletmelerde yoğun iflaslar yaşanacağını ve piyasadaki tur operatörlerinin 3'te birinin ortadan kaybolacağını iddia eden Lomidze, ancak ölçekleri küçük olduğu için bu şirketlerin gündem olmayacağını kaydetti. Lomidze, daha güçlü finansal desteklere sahip olan orta ölçekli tur operatörlerinin bir kısmı ile büyük tur operatörlerinin ayakta kalacağını söyledi.

İyi senaryo, kötü senaryo

Kötümser senaryoya göre sektörün eylül ayında normale öneceğini, iyimser senaryoya göre ise bu tarihin temmuz başı olduğunu belirten Maya Lomidze, ancak alınan önlemlere bağlı olarak virüsün ortadan kaybolma süresinin ülkeden ülkeye değişeceğini ifade etti. Lomidze, Çin'deki duruma bakarak ortalama sürenin 2-2.5 ay olacağının öngörüldüğünü söyledi.
Bu Haber 25.03.2020 - 15:43:22 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.