Rusya, Türkiye kredilerini arttırıyor

Rusya, Türkiye kredilerini arttırıyor

Rusya'nın, önümüzdeki 3 yıllık dönemde Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı ülkelere kredi desteğini artırmaya hazırlandığı belirtiliyor.


TürkRus.com'un, Rusya'nın 2020-2022 yılları arasındaki 3 yılık kamu bütçe taslağını inceleyen İzvestiya'dan aktardığı habere göre, bu süreçte Rusya yabancı devletlere ve kuruluşlara 1 trilyon ruble (15,5 milyar dolar) kedi sağlamayı öngörüyor. Söz konusu rakamın, geride kalan 5 yılda verilen toplam kredilerden daha fazla olduğu belirtiliyor.

Gazetenin konuştuğu uzmanlar, ilerleyen yıllarda Rusya’nın en fazla kredi sağlaması beklenen ülkelerin Türkiye, Hindistan ve İran olduğunu tahmin etti.

Strateji ve Teknoloji Merkezi Öğretim Görevlisi Andrey Frolov, Rusya’nın dış kredi programına ayırdığı bütçedeki ciddi artışın, Türk-Rus ortak projesi olan Akkuyu Nükleer Santrali inşaatından kaynaklandığına dikkat çekti.

Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak, Rusya devletinin bugün dış kredi alacaklarının toplamının 35 milyar dolar olduğunu açıklamıştı.

Rusya’dan en fazla kredi alan ülkelerin başında Belarus’un geldiği belirtiliyor. Belarus Maliye Bakanlığı verilerine göre, bu ülkenin Rusya’ya olan borcu 7,5 milyar dolar.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri dışında ise Rusya’ya en fazla miktarda borcu olan ülke Venezuela (3,5 milyar dolar).Bu Haber 04.10.2019 - 11:04:51 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.