Rusya turizm pazarında 300 milyon dolarlık büyük tehlike!

Rusya turizm pazarında 300 milyon dolarlık büyük tehlike!
Rusya ve BDT turizm pazarlarını yakından tanıyan yazarımız Orhan Sancar, Rusya'daki büyük tehlikeyi kaleme aldı. Tur opertörlerinin aşırı Türkiye planlaması nedeniyle 300 milyon dolarlık bir zararla karşı karşıya olduğunu kaydeden Sancar, ''tur operatörlerinin böyle bir zararı kaldırması mümkün değil.'' diyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

İşte Orhan Sancar'ın ''Rusya pazarında sayısal sonuçlar'' başlıklı o yazısı:''2018 yılında Rusya pazarı beklenenin üzerinde bir potansiyele ulaşarak, 6 milyon'a doğru geliyor.

Peki sayısal rakamların sonuçları kârlılık anlamında olumlu mu?

Yapılan araştırmalar Rusya pazarına tarifeli uçuşlar ile birlikte 7 milyon koltuk arz edildiğini gösteriyor. Halbuki maksimum gerçekçi rakam 5,5 milyon turist hedefi idi.

Bu aşırı arz fazlalığı ciddi bir rekabet getirdi ve maalesef tur operatörleri büyük zararlara uğradılar.
Önce Antalya'da otel sıkıntısı yaşanacağı algısı yaratılarak, tur operatörlerinin erken rezervasyonlarda satışı arttırmaları teşvik edilerek zararına satışlar yapıldı.

Zararına yapılan satışlar normal dönemde kâra dönüşemedi ve ortalama kişi başı 50$ zarar ile satışlar devam ediyor. Bu da 300 milyon dolarlık global bir zarara denk geliyor ki tur operatörlerinin bunu kaldırması mümkün değil.

Sonuçları ağır olacak bir sezon bizi bekliyor.

Garantili otel ve uçak sözleşmelerinden vazgeçemeyen tur operatörleri maalesef kapasitelerini düşüremediler.

Arz talep dengesizliğinin yanında aşağıdaki nedenler de zararın büyümesine neden oluyor.

Mart ayında yapılan Rusya devlet başkanlığı seçimleri tüketicinin erken rezervasyona olan reaksiyonlarını geciktirdi ve satış fiyatları istenilen seviyeye gelemedi.

Dünya Kupası Şampiyonasının Rusya'da yapılması da bir başka etken. Çünkü olaya sadece Rus taraftar ve seyirci gözüyle bakmak doğru değil, Bu şampiyonanın Rus halkı için yaratacağı ticari potansiyel ve bu potansiyeli ticarete dönüştürmek isteyen orta ve küçük esnaf, ev pansiyonculuğu ve organizasyonda görev alan yüzlerce gönüllü gencin ilgisi şimdilik tatil planlarını etkiliyor.

Ayrıca ülkemizde yapılan 24 haziran seçimleri de az da olsa ülkemize gelmek isteyen turistlerin tatil kararlarını etkiliyor.''


Bu Haber 21.06.2018 - 15:04:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.