Rusya'dan Türkiye'ye tatil satışı ve charter uçuşları resmen yasaklandı!

Rusya'dan Türkiye'ye tatil satışı ve charter uçuşları resmen yasaklandı!
Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'ye yönelik özel ekonomik tedbirler uygulanması yönündeki karara onay verdi. Tedbir maddelerine göre Türkiye'ye yönelik tur satışları ve charter uçuşları yasaklandı. Konuya dair bir açıklamada bulunan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ''En az 3.5 milyar dolar kaybımız olur.'' dedi

 
Türkiye'ye özel ekonomik tedbirlerin uygulanması kararını imzalayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye yargı yetkisinde olan kurum ve kuruluşların Rusya’da bazı çalışmalarda bulunmasını yasakladı. Putin ayrıca Rus işverenlerin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Türk vatandaşlarını işe alımına da yasak getirdi.
 
Öte yandan Putin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Türkiye’ye vize muafiyetini durdurma kararı alındığını yineledi.
 
'TÜRKİYE VATANDAŞLARINI İSTİHDAM ETMEK YASAK'
 
Kremlinden yapılan açıklamada, "Rusya hükümetinin listesinde yer almayan işverenlerin 1 Ocak 2016'dan itibaren, söz konusu işverenlerle 31 Aralık 2015'ten sonrası için anlaşma ve sözleşmesi bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu vatandaşlarının istihdam etmesi yasak" deniyor.
 
İTHALATI YASAK ÜRÜNLERİ HÜKÜMET BELİRLEYECEK
 
Açıklamada, bazı Türkiye menşeili ürünlerin Rusya'ya girişini öngören dış ekonomik işlemlerin yasaklandığı veya kısıtlandığı belirtildi. Ülkeye ithalatı yasaklanan ürünlerin, Rusya hükümeti tarafından belirleneceği ifade edildi.
 
TÜRKİYE'YE TUR PAKETLERİNİN SATIŞLARI DURDURULDU

Ayrıca tur operatörlerinin Türkiye'yi ziyareti öngören tur paketlerini Rusya vatandaşlarına satışını durdurması emredildi. Rusya Devlet Başkanı, iki ülke arasında charter uçuşlarını da yasakladı. Kararda ayrıca Azak Denizi ile Karadeniz'in Rusya sahasında Türk gemilerinin yasadışı olarak bulunmasının ve hareketinin önlenmesi için limanlarda kontrolün artırılmasını emretti.
 
TÜRK ŞOFÖRLERE DENETİM ARTIRILIYOR
 
Putin'in imzaladığı kararla, güvenliği sağlanması amacıyla Rusya topraklarında Türk kamyon ve TIR sürücülerinin faaliyetine yönelik denetim artırılıyor.
Putin, Rusya hükümetinden, söz konusu tedbirlerin kapsamı dışında tutulan ticari sözleşmelerin belirlenmesini emretti.
 
YENİ BİR EMRE KADAR YÜRÜRLÜKTE KALACAK
 
Kararın, 28 Kasım'da yürürlüğe girdiği ve yeni bir emre kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

ULUSOY: EN AZ 3.5 MİLYAR DOLAR KAYBIMIZ OLUR

Alınan karardan en çok etkilenecek sektörlerden biri de turizm olacak. Yılda ortalama 4 milyon Rus turisti ağırlayan Türkiye’nin, turistlerin gelmemesi halinde bir hayli etkileneceği ifade ediliyor. Hürriyet'te yer alan habere göre, alınan bu kararın Turizm Bakanlığı tarafından da ‘özel olarak’ takip edildiği, alınabilecek tedbirler konusunda da çalışma yaptığı turizm çevrelerinde konuşuluyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ise şunları söyledi:

“Alınan tedbirler çok sert. Paris’teki toplantı öncesinde böyle bir kararın çıkması hoş olmadı. Özellikle Antalya turizmi bu karardan bir hayli etkilenecek. Artık devlet desteğine ihtiyacımız var. En az 3.5 milyar dolar kaybımız olur.”
 
İŞTE O TEDBİR MADDELERİ...

Kremlin tarafından açıklanan o altı madde şöyle:
 
1.MADDE:  Rusya Federasyonu devlet hükümeti organları, federal devlet organları, yerli yönetim organları, tüzel kişiler, Rusya Federasyonu'nda kurulan Rus kuruluş ve vatandaşlar faaliyetlerine Rusya Federasyonu'nda geçici olarak şu maddelerin uygulandığını göz önünde bulundurmalılar:
 
     A. Türkiye Cumhuriyeti'nde üretilen çeşitli gıda ürünlerinin Rusya'ya girişini ön gören dış ekonomik operasyonlarının yasaklanması ve kısıtlanması. (Avrasya Ekonomi Birliği kuralları tarafından belirlenen hacimlerde özel kullanım için gerekli ürünler dışında). 
 
     B. Türkiye Cumhuriyeti'ne ait kuruluşların Rusya Federasyonu topraklarında Rusya hükümeti tarafından belirlenen listedeki çeşitli faaliyetleri (hizmetleri) uygulamasına yasak veya kısıtlama
 
    C. Rusya Hükümeti tarafından belirlenen liste dışında bulunmayan İş verenler ve iş(hizmet) sipariş verenlere  1 Ocak 2016'dan itibaren çalışma faaliyetlerini gerçekleştirmeleri ve iş(hizmet) uygulamaları için 31 Aralık 2015 tarihinde iş verenlerle iş veya hukuki ilişkilerde bulunmayan Türk vatandaşlarını iş alma yasağı.
 
2.MADDE: 1 Ocak 2016'dan itibaren 15 Temmuz 1995 tarihli 101 numaralı "Rusya'nın uluslarası sözleşmesi" adlı federal kanuna ve 10 maddesi "Rusya ve Türkiye arasındaki 12 Mayıs 2010 tarihli Rus ve Türk vatandaşlarının karşılıklı seyahat koşulları sözleşmesine göre geçici oturmak izni olan ve Rusya'ya diplomatik temsilcilik ve konsolosluk kuruluşlarına gönderilen Türk vatandaşları ve aileleri dışındaki pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Rusya'ya vizesiz girişi durdurulacak. 
 
3. MADDE: Rusya Dışişleri Bakanlığı'na belirli şartlarda Türkiye Cumhuriyeti'ne kararnamenin 2 maddesinde belirtilen sözleşmenin durdurulduğuna dair bildiri göndermesi talimatı verildi. 
 
4. MADDE: Tur operatörleri ve seyahat acentelerinin Rus vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat etmelerini ön gören ürünlerin satışlarından vazgeçmeleri.
 
5. MADDE: Rus hükümetine:
 
A. 1 maddenin a ve b maddelerinde belirtilen ürün ve hizmet listesinin belirlenmesi
 
B. 1 maddenin b maddesinde belirtilen iş veren ve hizmet sipariş edenlerin listesinin belirlenmesi
 
C. Özel ekonomik önlemlerin uygulanmayacağı Türk kuruluşları ile imzalanan ürün (çalışma ve hizmet) gönderme kontrat listesinin belirlenmesi
 
D. Şunları ön gören önlemlerin alınması:
 
Rusya ve Türkiye arasındaki charter uçuşların yasaklanması, Türk hava yolu şirketlerinin faaliyetlerinin güvenlik amacıyla kontrol edilmesi, Rus deniz limanlarında illegal gemilerin bulunmasını önlemek için deniz limanlarındaki kontrollerinde sıklaştırılması
 
E. Gereklilik halinde geçerlilik tarihinde ve şartlarında değişikliklerin yapılması
 
6. MADDE: Bu kararname bunun resmi olarak ilan edilmesinin ardından yürürlüğe giriyor ve özel ekonomik önlemler iptal edilinceye kadar devam edecek. (Sputnik-Gazetem.Ru)
 
 
 
 


Bu Haber 28.11.2015 - 19:52:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • mehmet can - 19.07.2016 - 09:41

  bız turım esnaflarına bır kolaylık veya bır destek yapmılmasından beklentılerımız var

 • otelci 07 - 01.12.2015 - 11:03

  Tur operatörünün eline bakarak bu işler yürümezdi zaten sonunda patladı, arkadaşın dediği gibi antalyaya tarifeli uçuşlar sağlanabilirse biz otelciler online kendimiz satarız, operatöre aracıya gerek yok, yirmi yıl öncenin iş yapış şekli ile zaten yürümezdi, rus uçağı bahane oldu, online booking asla bitmez, operatör arada olmayacağı için fiyat politikasını da kendimiz belirleriz, bu yıl kötü geçebilr ancak ileriki senelerde bence daha iyi olacak otelciler açısından

 • Otelci - 29.11.2015 - 01:59

  THY ve diğer firmalarımız Antalya"ya regular sefer koymayı başarabilirse, otel olarak kendi başımıza satış yapabileceğimize inanıyoruz. Her Rus"un Rusya yetkilileri aynı düşündüğünü sanmıyoruz. Zaten sezona o kadar bu yasak kalkmasa da ortam yumşar ve sessizliğe bürünebilir.Elimizde müşteri listesi ve kontakları var, web sayfamızda uçak ve odaya dair herşeyimiz var. Yeterki yetkililerimiz Rusya"nın şehirlerinden Antalya"ya regular uçuşları artırmayı organize etsinler. Bunu da yasaklamayazlar. Yasaklarlarsa tüm Türkiye uçuşlarını yasaklamak zorunda kalırlar. İlgililerden bu konuda yardım bekliyoruz.Syg.

 • tesekkurler antalya - 28.11.2015 - 08:53

  seçimden sonra antalya caddelerinde teşekkürler antalya (mevlüt çavuşoğlu) tabelaları asıldı, evet antalya mutlu olmuşundur artık, tekrar teşekkürler antalya sana..

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.