Rusların Türkiye yılbaşı tatilinde fiyatlar arttı, talep azaldı

Rusların Türkiye yılbaşı tatilinde fiyatlar arttı, talep azaldı

Ruslar için Türkiye’de yılbaşı tatili fiyatları büyük oranda artarken talebin bir önceki seneye göre azaldığı ifade ediliyor.


Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), seyahat acentelerinden elde ettiği verilerden yola çıkarak Ruslar için Türkiye’de yılbaşı tatil maliyetlerini belirledi. Uzun yılbaşı tatilleri için Rusların en çok İstanbul ve Antalya’ya ilgi duyduğu vurgulandı.

Yılbaşı tatillerinde İstanbul’u seçen Ruslar, gezi turizmine ilgi duyarken, Antalya’yı tercih edenlerin ise deniz tatili ile ilgilendiğini ifade eden birlik, aynı zamanda Rusların Palandöken, Erciyes, Kars, Uludağ gibi kayak merkezlerine olan ilgisinin de altını çizdi.

Türkiye’de yılbaşı tatili tercihlerinde lider Antalya olurken, tur operatörleri, bu şehri seçen gezginlerin payının toplam taleplerin yüzde 80’ini aştığını açıklıyor. İki kişinin 7 günlük Antalya tatilinin maliyeti ise 160 bin rubleden başlıyor.

GazetemRu’da yer alan habere göre, İstanbul’da bir haftalık seyahat iki kişi için en az 120 bin rubleye mal olurken, Uludağ ve Palandöken gibi kayak merkezlerinde ise bir haftalık tatil fiyatları ortalama 131 bin rubleye ulaşıyor.

Talep düştü

ATOR, Türkiye’de ortalama yılbaşı tatili maliyetlerinin geçen yıla kıyasla bir buçuk ila iki kat arttığını da vurguladı. Öte yandan taleplerin düştüğünü ifade eden sektör temsilcilerine göre şu anda Türkiye yılbaşı turları 2021’in aynı dönemine göre yüzde 15-60 daha az satılıyor.

Uzmanlar bu durumu, zorlu jeopolitik durum nedeniyle rezervasyon derinliğinin düşük olmasıyla açıklarken, Rusların seyahat kararını bir ya da iki hafta önceden verdiği aktarılıyor.

ATOR, aynı zamanda Türkiye’nin bu yılbaşı tatillerinde en popüler üç yabancı tatil destinasyonu arasında yer aldığı ve sadece Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır ile rekabet ettiğini de ekledi.Bu Haber 21.11.2022 - 09:08:44 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.