Rusların Avrupa’ya girişlerinde alternatifler tükeniyor

Rusların Avrupa’ya girişlerinde alternatifler tükeniyor

Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya, Rus turistlere kara sınırlarını da kapattı.


Rus vatandaşlarının turist olarak batı sınırlarından karayoluyla Avrupa’ya ulaşımı birkaç istisna dışında kapatıldı. Estonya, Litvanya, Letonya ile Polonya, Ukrayna savaşı nedeniyle Schengen vizesi olsa bile Rus vatandaşlarına girişi yasakladı. Dört ülkenin Ruslara giriş yasağı uygulaması, Batı’ya çıkış imkânı sağlayan tek karayolu olarak Finlandiya’yı bıraktı. Ancak Finlandiya yönetimi de Ruslara kolay kolay vize vermiyor.

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre, Rus vatandaşlarına seyahat kısıtlaması kararı nedeniyle ortak bildiri yayınlayan dört ülke “Toplum düzeni ve güvenliğimizi göz önünde bulundurarak Rusya vatandaşlarına turist olarak ülkelerimizi ziyaret etmelerine yasak getiriyoruz. Rus vatandaşlarına turistik ziyaretleri yasaklayarak yakında tüm AB ülkelerinden de benzer adım atmalarını bekliyoruz” denildi.

Turistik gezilere kapılar kapatılırken Rus vatandaşları bu dört ülkeye yakın akrabaları bulunması, çalışma iznine sahip olmaları ve eğitim için gelmeleri durumlarında özel izinle giriş yapabilecek. Ayrıca Rusya’dan kaçan rejim karşıtlarına da giriş izni verilecek. Bu dört ülkenin kara sınırlarını Rus vatandaşlarına kapatmasıyla son 7 ayda Rusya için aktarma noktası haline gelen Türkiye’ye hava ulaşımının artması bekleniyor.Bu Haber 20.09.2022 - 14:37:44 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.