Ruslar Türkiye tatili arıyor Rusya tatili satın alıyor 

Ruslar Türkiye tatili arıyor Rusya tatili satın alıyor 
Rusya'da temmuz ayına dönük tatil aramalarında Türkiye öne çıksa da, satışların Rusya'daki resortlere yapılıyor.

Turizm Güncel - Dış Haberler

Temmuz ayına dönük tatil planlamaları yapan Ruslar, internette en çok Türkiye araması yaptı. Ancak seyahat acenteleri üzerinden yapılan satışlarda liderliğin Rusya'daki resörtlerde olduğu belirtiliyor.

Tatil aramalarında lider Türkiye

Rus Tur Operatörleri Birliğinin (ATOR) bülteninde yer alan habere göre temmuz ayında dönük tur aramalarında Türkiye yüzde 50 ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 13 ile Mısır, yüzde 10 ile Rusya, yüzde 7 ile BAE ve yüzde 5 ile Tayland, yüzde 3 ile Abhazya, yüzde 2,3 ile Maldivler, yüzde 1,5 ile Çin, yüzde 1,4 ilr Küba ve yüzde 1,3 ile Vietnam takip etti.

Rusya'da tatil aramalarında oranlar bu şekilde olsa da, satışlarda tablonun bambaşka olduğuna dikkat çekiliyor. Habere göre temmuz satışlarında Rusya'nın şehirleri ve tatil beldeleri yüzde 56 payla açık ara lider olurken, Türkiye'nin payı yüzde 24 olarak ölçüldü. 

Satışlarda Türkiye geriledi, Rusya iki kat arttı

Slatet.ru'nun paylaştığı verilere göre haziran ayı satışlarında Rusya'nın payı yüzde 27 ike Türkiye'ninki yüzde 38'di. Bu veriye göre hazirandan temmuza Türkiye satışları yüzde 14 düşerken, Rusya satışları iki katın üzerinde artış gösterdi. Temmuz ayında Mısır, BAE ve Tayland satışlarında da düşüş yaşandığının altı çiziliyor. 
 
Temmuz ayı satışlarında Rusya ve Türkiye'yi yüzde 6,5 ile Mısır, yüzde 5 ile Abhazya, yüzde 3 ile Tayland, yüzde 2,5 ile BAE takip etti.

“Antalya’da sıradan bir otele 300 bin ruble ödemeyi gereksiz buluyorlar”

Rusya'daki temmuz ayı satış verilerine ilişkin şu değerlendirme yapılıyor: 

"Muhtemelen daha önce Türkiye'de düzenli olarak tatil yapan birçok turist, mevcut fiyatlardaki artışla birlikte tatil sürelerini ciddi şekilde kısaltmaya veya otel seviyelerini radikal bir şekilde değiştirmeye hazır değil ve bütçesi tatil tercihini karşılamıyor. Bu nedenle pek çok Rus misafir 300 bin ruble ödeyip Antalya'nın sıradan bir otelinde tatil yapmayı gereksiz bir masraf olarak görüyor. Normal denebilecek bir aile tatili için gereken bütçenin ise 400-500 bin ruble olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Rusya'nın güneyinde tatil yapmak daha cazip hale geliyor."


Bu Haber 03.07.2024 - 09:40:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.