'Ruslar hayat pahalılığı nedeniyle Türkiye’yi terk ediyor '

'Ruslar hayat pahalılığı nedeniyle Türkiye’yi terk ediyor '
Artan yaşam maliyetleri nedeniyle Rusların Türkiye’yi terk etmeye başladığı belirtiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı başladığında seferberlikten kaçmak veya batılı devletlerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara takılmamak için Türkiye’ye akın eden Rusların hayat pahalılığı nedeniyle Türkiye’yi terk etmeye başladığı belirtiliyor.

TürkRus’un Rus medyasından aktardığı haberde, Türkiye’nin daha önce yaşam maliyetlerinin yüksek olmadığı bir ülke olduğu, ancak son dönemde enflasyonun büyük ölçüde arttığı ifade edidi.
 
Haberde, enflasyonun kontrolden çıkmasının günlük tüketim ürünlerinin bazılarını erişilemez kıldığı kaydedildi. 
 
TL’deki sert düşüşün bu durumu derinleştirdiğine işaret edilen haberde, politika faizinin yüzde 40’a yükselmesinin ise yakın vadede Türkiye’de iş dünyasını ve iş aktivitesini olumsuz etkileyebileceği tahminine yer verdi. 
 
Diğer yandan Türkiye'de oturum izniyle ikamet eden Rusya vatandaşlarının sayısı bu yıl yüzde 28 düşüş kaydetti. Göç İdaresi Başkanlığı'nın açıkladığı verileri haber yapan Ria, yıl başından bu yana 44 bin Rusun Türkiye'den ayrıldığını yazdı.
 
2022 yılında Türkiye'de en çok oturum izni alan yabancı ülke vatandaşları 154 bin kişiyle Rusya Federasyonu vatandaşları olmuştu.
 
2 Kasım itibarıyla Türkiye'de yaşamaya devam eden Rusların sayısı 110 bine geriledi. Son 3 haftada Türkiye'yi terk eden Rusların sayısı 12 bin oldu.
 
Göç İdaresi 2 Kasım 2023 itibarıyla ülkede oturum izniyle ikamet eden bütün yabancıların sayısını 1 milyon 129 bin olarak açıkladı.
 
Türkiye yabancıların oturum alma şartlarını bu yıl birkaç kere sıkılaştırmıştı. Rus basını ayrıca yabancıların Türkiye'deki enflasyondan şikayetçi olduğunu bildiren haberlere yer vermişti


Bu Haber 08.12.2023 - 09:01:45 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Şüpheli Haber

    Çağdaş ASAN 09.12.2023 - 02:52

    Bu haberin doğruluğu araştırılabilir. Zira Türkiye hala bölgede en ucuz ülkelerden birisidir. Türkiye de oturum iznini uzatmayan Rusların buna neden olan tavrı pahalılık değil başka nedenlerdir. Özellikle Akdeniz'e kıyısı olan bir başka ucuz ülke daha yoktur Ruslar için.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.