Rus turizminde alarm, bir tur operatörü daha iflas etti

Rus turizminde alarm, bir tur operatörü daha iflas etti
Daha çok AB ülkelerine yönelik turlarıyla bilinen DSBW Tours, dün akşam iflasını açıkladı. Daha önce Natalie Tours ve ardından Avrora BG adlı tur şirketlerinin yaşadığı sıkıntılarla birlikte Rus medyasına yansıyan haber ve yorumlarda son gelişmeler "turizm sektöründe olası yeni çöküşlerin habercisi" olarak yorumlanıyor.


Rusya'da ülkenin en eski tur operatörlerinden olan “Natalie Tours”un, ardından "Avrora BG" adlı tur şirketinin yaşadığı sıkıntıların yankıları sürüyor. turkrus.com sitesinde yer alan habere göre, dün akşam da, pazarın en eski operatörlerinden olan, Türkiye'den çok AB ülkelerine düzenlediği turlarla bilinen "DSBW Tours" iflasını açıkladı ve tüm faaliyetlerini durdurduğunu ilan etti. Şirket, müşterilerine ve otellere karşı yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini açıkladı.


 
Rus medyasına yansıyan haber ve yorumlarda son gelişmeler "turizm sektöründe olası yeni çöküşlerin habercisi" olarak yorumlanıyor.
Haberlerde genel olarak, "DSBW Tours"un bu sezon çıkmaza giren dördüncü tur operatörü olduğu vurgulanıyor. Haziran sonuna "Matreshka Tour"un faaliyetlerini sonlandırdığı, "Auraora BG" ile "Natalie Tours"un da charter seferlerini durdurduğu hatırlatılıyor.
 
Moskovski Komsomolets gazetesi, turizm sektörünün ortasında tur operatörlerinin karşı karşıya kaldıkları sorunlarla ilgili uzmanların değerlendirmelerine başvurdu.
Konuyla ilgili gazetede yer alan yorumlar şöyle:
Vladimir Rojankovski (Uluslararası Finans Merkezi uzmanı)
"ABD'nin yaptırımları sonrası nisan ayında rublede yaşanan düşüş, halkın alım gücü ile beraber tur paketlerine olan talebi de azalttı. Tur operatörleri ve acenteler yine kötü bir yıl yaşıyor gibi gözüküyor. 
Nisan ayından sonra tatil planlarını ağırdan alan kişiler, bugün gelirlerinde ve kurda hiçbir iyileşme olmadığını görüyorlar. Sonuç olarak Karadeniz sahillerine, Kırım'a, daha az olsa da Türkiye'ye gidiyorlar. Ama Avrupa'da tatil yapamıyorlar.
Dmitri Muradov (ICBF Baş Yatırım Stratejisti)
Reel maaşlardaki düşüş ve fiyatlardaki artış sonrası, birçok Rusya vatandaşının tatile harcayacak parası kalmadı. Rubledeki düşüş ise yurt dışında tatili ciddi anlamda pahalı hale getirdi. Henüz tünelin ucu görünmüyor. 
 
Galina Dehtyar (Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi Sektörel Yönetim Enstitüsü Profesörü)
 
Sektörün bugün karşı karşıya bulunduğu durum, sektörle ilgili düzenleme mekanizmalarının kötü çalıştığını gösteriyor. Polar Tour da, Natalie Tours da çok uzun süredir pazardalar. Tüm bunlar, sektörde devlet düzenlemesine dair bazı şeylerin doğru olmadığına işaret ediyor. Devlet, tur şirketlerinin banka garantilerinin olduğunun ve kayıt işlemlerinin yapıldığının kontrolünün yanı sıra, daha net bir denetlemede bulunmalı. Tüm şirketler sezonun başında devlet tarafından kontrol etmeli, tur operatörleri ise charter uçuşlarının ve otellerin ödemelerini teyit ettikten sonra satış yapmalı.
Bu yaşananlar sektör temsilcilerine dair güveni daha da azaltıyor. Şirketler herhangi bir anda batabilir ve tüketici mağdur olabilir. Bu durum, internet üzerinden tur paketi satışlarında ve tur şirketlerinden bağımsız olarak tatil yapan turistlerin sayısında artışa yol açıyor."


Bu Haber 04.07.2018 - 09:30:02 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.