Rus turist, fiyatlar arttıktan sonra da Türkiye'ye gelecek mi?

Rus turist, fiyatlar arttıktan sonra da Türkiye'ye gelecek mi?
Rus seyahat acenteleri, önümüzdeki sezon, Rusya'da Türkiye tatil fiyatlarının yüzde 20-30 daha pahalı olacağını belirtiyor. Peki Rus turist fiyatlar yükselmesine rağmen Türkiye'ye gelmeye dvam edecek mi?

TurizmGüncel - Dış Haberler

Rus seyahat acenteleri ağlarındaki fiyatlara göre, Bu yılın mart ayında 81 bin ruble olan ortalama Türkiye tatili fiyatı gelecek yılın mart ayında 117 bin ruble olacak.

''BU YIL TÜRKİYE %20-25 DAHA PAHALI

Türk otelcilerin fiyatları artırdığı Rus tur operatörleri tarafından da teyit edildi. Intourist İcra Direktörü Sergey Tolchin, bu yıl Türkiye tatilinin yüzde 20-25 daha pahalı olacağını açıkladı. Tolcihin, ''İyi talebi gören otelciler fiyatlarını yüzde 10-15 yükseltti. Yakıt fiyatlarının 1.5 kat artması, her biletin 50 dolar daha pahalı hale gelmesine neden oldu. Dahası, rubledeki değer kaybı ise hala devam ediyor.'' ifadelerini kullandı.

''TUR OPERATÖRLERİ BUNU HESABA KATARAK PROGRAM YAPIYOR''

Rus seyahat uzmanları ise, fiyatlardaki artışın doğal olarak Türkiye'ye giden Rus turist sayısını düşüreceğini belirtiyor. TourDom'a konuşan uzmanlar, ''Özellikle erken rezervasyon indirim oranları giderek daha düşük hale gelecek. Şu anda çok sayıda tur operatörü, bunu hesaba katarak 2019 programını oluşturuyor.'' değerlendirmesinde bulunuyor.

Konuyla ilgili olarak seyahat acenteleri ise farklı görüşlere sahip. Bazı acenteler, fiyat artışının çok fazla şeyi değiştirmeyeceğini, çünkü her zaman fiyata bakmayan bir turist kitlesi olduğunu söylerken, bir kısmı ise satışların düşmesi ile birlikte komisyonların da düşeceğini, çünkü satış arttıkça komisyonun da arttığını ifade ediyor.

''OPERATÖRLER KIRIM VE SOÇİ'YE YÖNELEBİLİR''

Tourist House Genel Müdürü Andrei Burmitsky ise, Rusların refahında tatil fiyatlarındaki artış kadar bir iyileşme olmadığına dikkat çekti. Türkiye'nin Rus turiste kapatılmasının ardından tur operatörlerinin Kırım ve Soçi'ye yöneldiğini kaydeden Burmitsky, Türkiye tatil fiyatlarındaki artışın adından yine benzer bir durum yaşanabileceğini dile getirdi.Bu Haber 17.11.2018 - 11:24:52 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.