Rus şirketleri yedek parça uğruna uçak parçalamaya hazırlanıyor

Rus şirketleri yedek parça uğruna uçak parçalamaya hazırlanıyor

Boeing ve Airbus şirketlerinin yaptırımları sonrası yedek parça sıkıntısı çeken Rus hava yolu şirketlerinin, kısa bir süre sonra ellerindeki uçakların bir kısmını yedek parça için sökebilecekleri iddia edildi.


Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyon sonrası Boeing ve Airbus şirketleri Rus şirketlerin bakım ve desteğini ve onlara yedek parça tedarikini geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Kommersant Gazetesinin Bloomberg Ajansından aktardığı haberde, Rusya'nın havayolu şirketlerinin üç ay yetecek yedek parça stoku kaldığı ve üç ay sonra Rus şirketlerin ellerindeki yabancı uçakların bir kısmını yedek parça için sökmeye başlayabileceği ifadeleri yer aldı.

Rusya’daki sivil uçak filosunun yarısının sökülme tehdidi altında olduğunu iddia eden Bloomberg'e göre, Airbus ve Boeing'i Rus yapımı uçaklarla değiştirme girişimi de yedek parça sıkıntısını telafi edemeyecek. Uluslararası danışmanlık şirketi Cirium'un başkanı Rob Morris ajansa, yerli Superjet için Rusya’nın motor üretemediğini ve Fransız Safran SA ile ortaklaşa üretilen bir motor kullandığını, yakın zamanda tamamen yerli motor üretiminin mümkün olmadığını söyledi.

TürkRus’ta yer alan habere göre, Morris ayrıca Rusya'nın Sovyet tasarımı Tu-214'lerin üretimini artırma planlarını da "sorunlu" olarak nitelendirerek, "Tu-214 birkaç yıldır son derece sınırlı sayıda üretildi ve son beş yılda uçaklar sadece beş müşteriye teslim edildi. Çünkü hem performans hem de verimlilik açısından rekabet gücü zayıf bir uçak" dedi.Bu Haber 23.05.2022 - 10:04:43 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.