Rubledeki değer kaybı Rusya'da tatil satışlarını nasıl etkiliyor?

Rubledeki değer kaybı Rusya'da tatil satışlarını nasıl etkiliyor?
Dolar ve euro karşısında değer kaybeden bir diğer para birimi de kuşkusuz Rus rublesi. Rusya seyahat pazarı, rublenin yaşadığı değer kaybının tatil satışlarını nasıl etkileyeceğini değerlendiriyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Rusya'da seyahat uzmanları, rublenin dolar ve euro karşısındaki değer kaybının tatil satışlarına nasıl yansıyacağı konusunda çok kötümser bir tablo çizmiyor. Yapılan değerlendirmelerde, satışların yavaşlayacağı ancak durma noktasına gelmeyeceği görüşü öne çıkıyor. Rus turist ise tatilden vazgeçmek yerine, rublenin tekrar değer kazanmasını bekleyecek.DOLAR 62.7, EURO 77.5'İ GÖRDÜ

ABD/AB - Rusya arasında tırmanan gerilim, rublenin euro ve dolar karşısında ciddi oranda diğer kaybetmesine neden oldu. 11 Nisan itibariyle dolar 62.7, euro ise 77.5 rubleye kadar yükseldi.

PEGAS: KÜÇÜK BİR YVAŞLAMA VAR AMA TEK NEDEN KUR DEĞİL

Konuyla ilgili olarak Rus Tur Operatörleri Birliği'nin bültenine değerlendirme yapan Pegas yetkilileri, geçen haftaya kıyasla satışlarda yüzde 5-8 oranında bir yavaşlama gördüklerini belirtti. Şirket yetkilileri ancak bu düşüşün sadece rubledeki değer kaybına bağlı olmadığının da altını çizdi.

INTOURIST: RUBLEDEKİ DEĞER KAYBININ SATIŞA ETKİSİ OLMADI

Benzer bir değerlendirme de Intourist'ten geldi. Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Sergei Tolchin, şu anda rezervasyonlarda mevsimsel bir düşüş yaşandığını belirterek, ''bu trend nisan sonuna kadar devam eder.'' ifadelerini kullanıyor. Tolchin ayrıca, kurlarda yaşanan dalgalanmanın satışlar üzerinde bir etkisinin gözlenmediğine de dikkat çekiyor.

BIBLIO GLOBUS: TERSİNE Bİ ETKİ YARATTI

Biblio Globus ise kurlardaki yükselişin tatil satışlarında beklenenin tersine bir etki yarattığını açıkladı. Şirkete göre, rublenin daha fazla değer kaybetmesinden korkan Ruslar, bir an evvel tatillerini satın almak için harekete geçmiş durumda. Herhangi bir iptalin olmadığı ve erken rezervasyon talebinin geçen yıla kıyasla artttığı kaydedilen Biblio Globus açıklamasında, ''Türkiye satışları yüzde 100, İspanya satışları ise yüzde 30 arttı.'' ifadelerine yer verildi.

ANEX: RUSLARIN ÖNEMLİ BİR KISMI TATİLİNİ SATIN ALDI

Rusya'nın önde gelen tur operatörlerinden ANEX Tour da kurlarda yaşanan dalgalanmanın tatil satışlarına önemli bir etkide bulunmadığını belirtiyor. Şirket, ''Rus turistin önemli bir kısmı ruble yükselmeden tatillerini satın aldı. Tatilini şimdi satın alacak olanlar ekstra ödeme yapmak zorunda.'' yorumunda bulundu.
Bu Haber 12.04.2018 - 11:40:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.