Recep Yavuz: Türkiye tarihinin en iyi sezonlarından birini yaşayacak

Recep Yavuz: Türkiye tarihinin en iyi sezonlarından birini yaşayacak

2024 turizm sezonu beklentileri hakkında açıklamada bulunan Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, Türkiye tarihinin en iyi turizm sezonlarından birinin yaşanacağını ifade etti.


Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, 2023 sezonu ve 2024 yılı beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Antalya olarak, 2019'un üstünde yılı bitireceklerini söyleyen Recep Yavuz, aldıkları ilk bilgilere ve yurtdışından gelen haberlere göre, özelikle Türkiye rezervasyonlarının sezon başında İspanya'nın önünde gittiğini ifade etti.

“2024, Türkiye’nin en iyi sezonlarından biri olacak”

Türkiye’nin en iyi sezonlarından birini geçireceğini ifade eden Yavuz,  “Dünya Turizm Örgütü pandeminin etkilerinin 2024 yılında sona ereceğini öngörmüştü. Gerçekten de öyle oldu. Şu ana kadar birçok ülke pandemi öncesinin altında bir turizm faaliyeti gerçekleştirdi. Türkiye ve özellikle Antalya dönem dönem pandemi rakamların üstüne çıktı. Kaldı ki bu yılda biz Antalya olarak 2019'un üstünde yılı bitirmiş olacağız. Bu bağlamda 2024’te her ne kadar savaş ve ekonomik zorluklar ön planda olmasına rağmen aldığımız duyumlarla yurtdışından gelen ilk haberlere göre, Türkiye rezervasyonlarının sezon başında İspanya'nın önünde gittiğini öğrendik. Bu geçen hafta yayınlandı. Demek oluyor ki şu anda etrafımızdaki gelişmeler yavaş yavaş soğumaya yüz tutuyor ve Türkiye, büyük bir olasılıkla tarihinin en iyi sezonlarından birisini gerçekleştirecek.”

“Ciddi fiyat artışı öngörmüyoruz”

Çok ciddi fiyat artışlarının yaşanmayacağını söyleyen Yavuz, şu ifadeleri kullandı:

“Fiyat artışının artık bir yere gelip ve sağlıklı ve dengeli bir yerde kalacağını öngörüyoruz. Bütün sektör bunun bilincinde. Çünkü fiyat artışları senenin en önemli konusuydu. Bundan sonra çok ciddi fiyat artışının olacağını öngörmüyoruz. Olacaktır ama iki haneli rakamlara sıçramayacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda Türkiye, Akdeniz'in, Antalya ise dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olacak. Sanırım 2023 yılında Türkiye yine üçüncü ya da dördüncü olarak yılı bitirmiş olacak. Ülkeye gelen 50 milyona yakın kişinin yaptığı tanıtım da bize çok büyük bir artı sağlıyor. 2024'teki gelişmelerin bundan sonra artarak devam edeceğini öngörüyoruz

Sektör olarak sadece turist sayısının artmasına değil aynı zamanda gelirin artmasına da odaklandık. Gelir artışları da yavaş yavaş daha sağlıklı bir düzeye geliyor. Geçen sene bizdeki turizm geliri kişi başına Fransa'nın üstündeydi. Bu bağlamda hem geliri hem turisti sağlıklı bir şekilde, dengeli ve kontrollü bir şekilde artıracağımız bir 2024 yılı olacağını düşünüyorum.”Bu Haber 28.12.2023 - 10:59:24 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.