Ramazan Bingöl: Garson, şef, komi bulamıyoruz

Ramazan Bingöl: Garson, şef, komi bulamıyoruz
Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, sektörde personel krizi yaşandığını açıkladı.

Turizm ve yeme-içme sektöründe kriz yaşandığına ilişkin bir açıklama da Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl’den geldi.

Sabah gazetesinden Betül Alakent’e konuşan Ramazan Bingöl, "Personel yok. Kimi kurye oldu, kimi şoför. Turizm canlanınca sorun daha da büyüyecek" ifadelerini kullandı.

Pandemi döneminde kapanmalar nedeniyle garsonların kuryelik, şoförlük, taksicilik gibi alanlara yöneldiğini belirten Bingöl, "Sadece garson değil, şef, aşçı, komi gibi birçok alanda nitelikli personel bulmakta zorlanıyoruz" dedi.

“Garson maaşı bahşişler dahil 8-10 bin TL’ye çıkıyor”

Garsonların maaşlarının bölgelerine göre değişiklik gösterdiğini anlatan Bingöl, "Örneğin Etiler'de bir garsonun ortalama maaşı bahşişlerle birlikte 8-10 bin TL. Esenyurt'ta ise mesai, bahşiş vs ile 4 bin TL. Aşçıların ise maaşları 6 binden başlayıp 15 bine kadar çıkıyor" diye konuştu.

“Gastronomi bölümleri modaya döndü...”

Son dönemde gastronomi bölümlerinin sayısının hızla arttığını anlatan Bingöl, "Bu bir modaya döndü. Orada okuma modası var ancak buradan gelenler çok tecrübesiz. Çünkü okulların teoriği ile iş hayatının pratiği örtüşmüyor. Bize üniversitelerin de turizm liselerinin de faydası yok. Oradaki çocuklara birinci sınıftan itibaren haftanın üç günü restoran-kafede çalışma zorunluluğu olmalı. Biz maaş da veririz. İşi işte öğrenmeliler. Yoksa bu kriz önümüzdeki yıl, turizmin canlanmasıyla içinden çıkılmaz bir hâl alacak. Acil önlem şart" dedi.Bu Haber 05.10.2021 - 10:21:43 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Arif arif 29.12.2021 - 02:26

  Sadece yazın acık olan oteller kıs geldiğinde personeli kapı önüne koydu yıllardır,bazı zincir otelelleri ise bu açığı syajer ile kapatmaya çalışıyor .200 normal çalısanı varsa 400 stajer alıyor, e noluyor kalite ve hizmet diye bir şey kalmıyor. Sonrada da misafirler neden bu kadar şikayetci diye normal personelin tepesine çöküyorsunuz.Bunum üzerine bşr de maaşlarıj düşüklüğü eklenince o persenolde durmuyor..dişini sıkıp çalışmaya devam edenleri ise bıktırarak kendi isteği ile gitmesini,(tazminat vermemek için),bekliyorsunuz..(Lafım tüm otellere değil)

 • yalan habercik 07.10.2021 - 09:18

  gercekten komık, ınsanları ısten cıkarttınız. sımdı de personel yok dıyorsunuz! Nıye aynı durum Akra Barut otellerınde yok! zamanında kazandıklarını zor durumda da personelı ıle paylastıgı ıcın! orada ıscı bulunuyor hatta 15 20 yıldır calısanlar var nasıl oluyor pekı? personellerıne deger verdıklerı ıcın! yazlıkcı gozu ıle gormedıklerı ıcın. otelıde acentesıde aynı B. K bence. devletten o kadar hıbe alıyorsunuz! ıscının maaslarını ssk larını devlet oduyor sız ne ıs yaparsınız?

 • yanlıs polıtıkalar 06.10.2021 - 03:12

  sayın yazarlarım yıllardır bır turızmcı olarak, personellerın belını buktunuz! yaz oldu kosturmaca ıle calıstılar kıs olunca cıkardınız! genc dedınız evlı degıl dıye once genclerın ıslerıne son verdıınız. hal boyle olunca turızm okullarından mezun olanlarda elbette baska sektorlere kaydı! sımdı de cıkıp personel bulamıyoruz dıyorsunuz! bır garson ayakta 16 saat nasıl calısır! az personel ıle cok ıs yapmaya calıstınız ve uzaklastılar! Turızm okulları ıle gorusmeler yapınız! oteller grup otellerı olarak gıdın deyın kı gelın ogrencıler lısede sıze ıs verecegız yazları bızde staj yapın deyın ve paralarını verın her sene calıstırın okulları bıtınce de alın onları ıse! ama ezmeyın 8 10 saat calıstırın ıs ogretın ezmekten zıyade! onlar zaten zevk alır ıse gelecekde ıllakı bu ıs kolunda kalacaktır! ıs garantısı verın! onlerını acın! hangını yapıyorsunuz? ornek ben lıse stajımı antalya da alman acentesınde yaptım 3 4 sene yazları, sonra unıversıteye gıttım yazları yıne geldım calıstım. son sınıf bıttı dedım ben artık kalmak ıstıyorum bu sene de cıkda seneye bakarız dedıler? ben ne yapayım sımdı cıktım mecbur rent a car fırmasına gırdım!

 • Akif Yılmaz 05.10.2021 - 04:32

  15 bin tl verin hemen baslayim garson olarak madem bulamiyosunuz :)

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.