Protokol imzalandı, 2 bin charter uçuşla 1 milyon turist gelecek

Protokol imzalandı, 2 bin charter uçuşla 1 milyon turist gelecek
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın, turizm yatırımcılarıyla birlikte İran’a yaptığı ziyarette, İran ekim ayı sonuna kadar Türkiye’den gidecek 2 bin charter uçuşuna izin verdi. Böylece iki ülke arasında 4 bin charter uçuşu gerçekleşecek. Yapılan anlaşmaya göre 6 ayda İranlı 1 milyon turistin Türkiye’ye gelmesi hedefleniyor.

 
Ünal, turizmcilerle birlikte İran’a iş birliği ve yatırımları geliştirmek amacıyla bir ziyarette bulunmuştu. Ünal’a ziyaretinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Turizm Yatırımcılar Derneği (TYD), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) temsilcileri de eşlik etmişti. Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, TYD Başkanı Murat Ersoy, 40 yıllık ambargo sürecinde Türkiye’nin İran’ı yalnız bırakmadığının altını çizerek, “Ticaretin risklerini de üstlendik. Avrupa ve ABD sırtını döndü. Ama ambargo kalkınca hemen geldiler. ABD ve AB’li malını satmaya geliyor. Son görüşmelerde olumlu adımlar atıldı. Yazılı metinlere döküldü. Burada daha olumlu turizm olacağını düşünüyorum” dedi.
 
TÜRKLERDEN OTEL TALEBİ

İran’ın turizm yatırımcısına ihtiyaç olduğu ve 10 otel açılmasını istediğini belirten Ersoy, “İran hizmet sektöründe dünyanın çok gerisinde. Sadece oteli yapmak değil, eğitim de gerekiyor. Bunun için kendilerine yakın, turizmde ilerlemiş bir ülkeyle iş birliği yapmaları gerekiyor. Çok otele ihtiyaçları var. Bu durum yatırımcı için de cazip” dedi. Görüşmelerde İran’ın Türkiye’den iki talebi olduğunu ifade eden Ersoy, şunları söyledi:
 
“Birincisi; ‘Benim turizm yatırımcısına ihtiyacım var. Otelcilik ve turizm know-how’ımız çok çok gerinizde. Bana know-how transferini yapın. Turizmi ayağa kaldırmak için öncülük edin’ dedi. İkinci talebi; ‘Tek taraflı turist hareketi var. Bunu  çift taraflı yapın. Türkiye’den de İran’a turist getirin. Bunun için ne yapmak gerekiyorsa bu adımları bize söyleyin. Biz bu adımları atalım’ dedi. Türkiye ise, ‘Sen bizim komşumuzsun. Turist sayısını artırmak için yapacağınız olumlu hamleleri gösterin’ dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal net bir şekilde uçakların gelmesinin engellendiğini söyledi. İlk defa somut bir şey yazıldı. 1 Mayıs-Ekim sonuna kadar 2 bin charter uçuşuna onay verildi. Ulaştırma sektöründe mütekabiliyet olduğu için yaklaşık 2 bin tane de İran’dan gelecek. Bu da 4 bin tane uçuş demektir. Tarifeli seferler de eklenince 6 aylık bir aralıkta ortalama 1 milyonun üzerinde İranlı turistin gelmesi bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanı ne talep edeceğini çok iyi hesaplayıp geldi buraya. İki şey talep etti ve ikisini de aldı.”
 
‘SATILIK YOK'

TYD Başkanı Ersoy, Rusya ve diğer nedenlerden kaynaklı Türkiye’de 1300 otelin satıldığına yönelik haberlerin de gerçeği yansıtmadığını savunarak, “Satılık 13 tane bile otel yok. Kimse malını satmadı. Almanya pazarındaki daralma Alman ekonomisindeki daralmadan kaynaklanıyor. Son dakikalarla toparlanır. İngiltere pazarı geçen yıla yaklaşık gidiyor” diye konuştu.
 
‘YERLİ TURİST YÜZDE 25 ARTTI'

Ersoy, yabancı turiste tanınan erken rezervasyon imkanının, Türk vatandaşlara da tanınması sonucunda geçen yıla göre erken rezervasyon yapan yerli turist sayısında yüzde 25 artış olduğunu belirtti. Ersoy, “Bir ailenin 2014’te ödediği TL fiyatlara gelindi. İç pazarda yüzde 20-25 erken rezervasyon artışı oldu” dedi.
 


Bu Haber 15.05.2016 - 09:50:15 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.