Patron tarafıyla sendika tarafının asgari ücret talepleri belli oldu

Patron tarafıyla sendika tarafının asgari ücret talepleri belli oldu
6,5 milyona yakın asgari ücretliyi yakından ilgilendiren 'pazarlık' başladı, patron tarafıyla sendika tarafı ilk taleplerini sundu.

Asgari ücreti belirlemek için yapılan toplantıların 3'üncüsü sona ererken, patronlar temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile işçileri temsil eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ilk tekliflerini sundu.

Buna göre, TİSK asgari ücretin 3 bin 100 TL, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ise 3 bin 900 TL olmasını talep etti.

Toplantı sonrasında gazetecilerin karşısına geçen Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, "Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900'ün altına düşmez diyor" ifadelerini kullandı.

Asgari ücret nasıl belirleniyor

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.Bu Haber 09.12.2021 - 16:29:31 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.