Özak hisseleri İMKB'de. Ahmet Akbalık, projeleri hayata geçirme sözü verdi

Özak hisseleri İMKB'de. Ahmet Akbalık, projeleri hayata geçirme sözü verdi
Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ hisse senetleri, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. IMKB'de düzenlenen törende konuşan yatırımcı Ahmet Akbalık, "Özak GYO’nun halka arzı ile müşteri beklentilerini öngören kısa, orta ve uzun vadede karlı yepyeni projelerimiz için finansman sağlamayı hedefliyor, bundan sonrası için istikrarlı büyüme ve karlı projeleri hayata geçirme sözü veriyoruz" dedi.


İMKB Başkanı İbrahim Turhan, Özak GYO’nun ilk işlem günü dolayısıyla İMKB’de düzenlenen gong töreninde, Kurumsal Ürünler Pazarı’nda gerçekleşecek söz konusu halka arzın, 2012 yılının ilk halka arzı olduğunu belirtti.

Turhan, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının sermaye piyasalarının gelişmesi için önem taşıdığını vurgulayarak, bu kuruluşların desteklenip, teşvik edilmesi ve sayılarının artırılması gerektiğini söyledi.

Özak GYO’nun, Kurumsal Ürünler Pazarında işlem görmeye başlayan 23’üncü gayrimenkul yatırım ortaklığı ve borsada hisse senetleri işlem görmeye başlayan 364’üncü şirket olduğunu kaydeden Turhan, şöyle devam etti: "2011 yılı için Türkiye’nin milli geliri yaklaşık 1 trilyon 200 milyar lira civarında tahmin ediliyor. Milli gelir hesaplarında, yatırım ve tasarruf rakamlarında, tasarruf eğiliminin yaklaşık yüzde 12 civarında olduğu hesaplanıyor. Çok kaba bir hesapla, 2011 yılı içerisinde Türkiye’de yerleşiklerin 150 milyar liralık ilave tasarruf yapmış olması gerekir. Fakat biz, finansal tasarruflarımıza baktığımız zaman, bankacılık sektöründe, devlet iç borçlanma senetlerinde, hisse senetlerinde, diğer sermaye piyasası araçlarında bu rakamı bulamıyoruz.

2011 yılı içerisinde Türkiye’de yerleşiklerin tasarruflarına ekledikleri rakamın önemli bir kısmı, bu tabloda ortaya çıkmıyor. Çünkü bu tasarrufların önemli bir kısmı, gayrimenkul veya altın olarak tasarruf portföyüne eklenmiş durumda. Gayrimenkule yatırım yapmak tabii ki toplumumuz geleneksel tercihleri açısından hem yatırımcıların bireysel tercihleri açısından saygıyla karşılanması gereken ve hakikaten de ekonomiye destek sağlayabilecek bir şey. Ancak bunu, doğrudan gayrimenkulü almak yerine gayrimenkul yatırım ortaklıkları üzerinden katma değeri yüksek, gerçekten yatırımcıya değer katabilecek ve aynı zamanda işletme maliyetleri, kiralama maliyetleri, vergi vesaire gibi maliyetlerle tek tek uğraşmalarını ortadan kaldıracak bir kurumsallaşma içerisine sevk etmenin son derece önemli olduğunu düşünüyorum."

Turhan, Özak GYO ile 1.440 yeni yatırımcının ilk defa hesap açtırdığını, son bir yıldır hisse senedi almayıp ilk defa bu halka arzda hisse senedi alan yatırımcı sayısının da 2 bin 403 olduğunu kaydetti.'YENİ PROJELER İÇİN FİNANSMAN SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ'

Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık da Özak GYO’nun konut, ticari alanlar, perakende alanları ve turizm yatırımları bulunduğunu, turizmde TUI ile stratejik ortaklık yaptığını ve yeni yatırımlarla ilgili projeler geliştirdiğini anlattı.

Özak GYO’nun halka arz edilmesi ile beraber sorumluluklarının artığını dile getiren Akbalık, "Bu süreçte bizlere güvenerek, ortağımız olan 6 bin 52 yatırımcıyla gayrimenkul sektöründe daha güçlü ve daha kalıcı, doğru projelerle gündemde olacağımızdan emin olabilirsiniz" dedi.

Akbalık, "Özak GYO’nun halka arzı ile müşteri beklentilerini öngören kısa, orta ve uzun vadede karlı yepyeni projelerimiz için finansman sağlamayı hedefliyor, bundan sonrası için istikrarlı büyüme ve karlı projeleri hayata geçirme sözü veriyoruz" diye konuştu.
(Milliyet)


Bu Haber 15.02.2012 - 13:36:18 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.