Oya Narin: Bunu dört gözle bekliyorduk!

Oya Narin: Bunu dört gözle bekliyorduk!
TYD Başkanı Oya Narin Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesi ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik'te yapılan değişiklikle ilgili açıklamalarda bulundu. ''Bu düzenlemeyi dört gözle bekliyorduk'' diyen Narin, düzenlemeyle birlikte 100 bin odanın birleştirilerek 25-50 bin arasında kat irtifakı ve kat tapusu oluşturulacağını söyledi.


Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesi ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik'te yapılan değişiklikle, tahsisli araziler üzerinde kurulu turizm tesislerine yüzde 20 oranında kat irtifakı ve kat mülkiyeti oluşturma hakkı tanındı.Düzenlemeyle birlikte turizm yatırımcısının bir rüyasının gerçeleştiğini beliten Oya Narin, "Uzun zamandır hayata geçirmek istediğimiz bu çalışmaya hem Maliye Bakanlığı hem de Turizm Bakanlığı kulak verdi. Yeni çıkan yönetmeliğe göre artık hazine arazisi üzerinde oteli bulunan yatırımcı, otelinin yüzde 20'lik kısmını dönüştürerek nitelikli yabancı turiste uzun dönemli olarak satabilecek. Devlete yüzde 0.5 arazi kullanım bedeli ve yüzde 1 ciro payı ödeyen turizmci, satış yaptığı bu odaların ciroya yapacağı katkıya ek olarak, yatırım maliyet bedelinin yüzde 10'u tutarında ilave yararlanma bedeli ve satıştan KDV ödeyecek" dedi.

100 BİNİ SATILABİLİR

Sabah'tan Betül Alakent'e konuşan Narin, bu kanunun orman arazilerinde kurulu olanlar hariç tüm konaklama tesislerini kapsadığını belirterek, "Nitelikli yabancı yatırımcıya satılmaya uygun toplam 400 bin yatak var. Bunun 100 bin yatağını bireysel irtifak tapusu olarak dönüştürmek için yatırımcı iki ya da üç odayı birleştirecek. Böylece 25 ila 50 bin arasında kat mülkiyeti ve kat irtifakı tapulu alan oluşturulacak. Ortalama 150 bin dolardan 4 milyar dolarlık gelir elde edilebilir" diye konuştu.

Bireysel irtifak tapusunun turizmdeki mevsimsellik sorununu ortadan kaldıracağını ileri süren Narin, "Turizmci yüzde 20'lik kısmı sattığı için otelini kış aylarında da açık tutacak. Daha önce 5 ay açık tutabildiği tesisini artık 12 ay boyunca açabilecek. Bu da turizmcinin rekabet gücünü artıracak." ifadelerini kullandı.

SON BAŞVURU TARİHİ 5 ARALIK

Tesis yatırımcılarının öncelikle tahsis süresini 49 yıla uzatmak için başvuru yapacağını belirten Narin, bununla eş zamanlı dönüştüreceği odalar için de devlete başvuruda bulunacağını kaydetti. "Her iki çalışma için son başvuru tarihi 5 Aralık" diyen Narin, izinlerin akabinde otel yatırımcısının dönüştürdüğü odaları bir yılda satışa çıkaracağını kaydetti. Bu çalışmanın turizmde gerçekleştirilen en önemli yapısal reformlardan biri olduğunu aktaran Narin, Türkiye'nin Nice, Cannes, Miami gibi uluslararası örneklerin seviyesine çıkması için çok önemli bir adım atıldığını vurguladı.


Bu Haber 05.07.2018 - 10:17:39 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Turizm Kaplanı - 05.07.2018 - 07:07

    Satacağız bari ucuza gitmesin diyerek göreve gelen yatırımcı derneği başkanını tebrik ediyorum. Ülkesine yeni yatırım kazandırmaktan ziyade son 16 yılın popüler akımı olan sat gitsin"e yoğunlaşan dernek... Adındaki Türkiye ibaresini kaldırın bari.

  • dört gözle beklemek - 05.07.2018 - 11:48

    Aynı yönetmelik içinde bakanlığın artık restoranlara işletme belgesi vermeyeceği de belirtiliyordu. Turizm yatırımcıları derneğinin başkanı bunu neden görmedi acaba? Belediyelerin büyük bir kısmı içkili restoranlara zaten belge vermiyor. Şimdi bakanlık da vermeyecek. Bu konuya değinmek fazla işinize gelmedi galiba.

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.