Oya Narin: 100 yılda dünya turizminde çok kıymetli bir yer edindik

Oya Narin: 100 yılda dünya turizminde çok kıymetli bir yer edindik

Cumhuriyet’in 100. Yılına ilişkin bir açıklama yapan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, bu dönemde Türkiye’nin dünya turizminde çok kıymetli bir yer edindiğini ifade etti.


Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, Cumhuriyet’in 100. yılına ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye’de turizm sektörü ile ilgili ilk yatırımların Mustafa Kemal Atatürk döneminde başlatıldığına dikkat çeken Oya Narin’in açıklaması şu şekilde:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu ve milletimizin inancı üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz 100 Yaşında. Cumhuriyetin 100. Yılını büyük bir coşku ile kutluyor ve net bir vizyon, hedefler ve girdiğimiz ikinci yüzyılı umut, güven ve inanç ile karşılıyoruz.

Bu anlamlı günde, Atatürk’ü sadece Cumhuriyetimizin değil, kurumsal Türk turizminin de kurucusu olarak anmak isteriz. Turizm alanındaki ilk düzenlemelerin yayınlanması, niteliklerin belirlenmesi, Türk Seyyahlar Cemiyeti gibi derneklerin kurulması, Karadeniz Gemisi gibi tanıtım faaliyetleri ve yeni gelişen şehirlerdeki önemli turizm yatırımları Atatürk döneminde başlamıştır. Ülkenin kısıtlı kaynaklarına rağmen yapılan bu yatırımlar, turizmin Türkiye ekonomisinin geleceğindeki yeri için çok önemli bir öngörüdür.

Bu öngörü ile bugün geldiğimiz noktada, Türkiye ekonomisinde stratejik sektör olarak nitelendirilen ve milli yatırımlar ile yükselen turizm, yatırımlar için sermaye ihtiyacını karşılayan, katmadeğer sağlayan ve ödemeler dengesini geliştiren önde gelen sektör seviyesine erişmiştir. Ülkemizin büyük ölçekli ve nitelikli turizm yatırımcı şirketlerinden oluşan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) ve üyeleri, 200 bin yatağın üzerinde konaklama kapasitesi, 15 bin uçak koltuğu, 15 havalimanı, 15 binin üzerinde yat kapasiteli marina ve ülkemizdeki tüm kruvaziyer limanları, 6 adet tur operatörü ve turizme yapılan yaklaşık 60 milyar dolarlık yatırım ile Atatürk’ün ifade ettiği ekonomik mücadelede tüm Türk turizm yatırımcıları ile birlikte ön safhada yer almaktadır. 35. yılına giren TTYD olarak bu gücü doğru bir gelecek vizyonu ve etkin küresel bağlantılarla yönlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu inançla ikinci yüzyılda Cumhuriyeti daha da ileri taşımak için; ekonomide, bilimde, sanatta, hayatın her alanında olduğu gibi turizmde de hayallerimiz ve kararlılığımızla, dur durak bilmeden çalışıyoruz.

Bu çalışmalarımız sonucunda ülkemiz ziyaretçi sayısında ilk 5 ülke içine girerken, tüm turizm göstergelerinden sağladığımız iyileşmeler ve nitelikli tesislerimiz ile dünya turizminde çok kıymetli bir yer edindik.

100 yılda Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm Milli Mücadele kahramanlarımıza ve cumhuriyetimizi bugüne getirenlere şükranlarımızı sunuyor, Cumhuriyet Bayramımızı kutluyoruz.

İkinci Yüzyıl çocuklarımıza ve gençlerimize armağan olsun.”Bu Haber 28.10.2023 - 13:51:32 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.