Otellere 'yıldız' veren Google'a 1,1 milyon euro para cezası

Otellere 'yıldız' veren Google'a 1,1 milyon euro para cezası
Fransa, Google'un otellere verdiği yıldızlın yanıltıcı olduğu gerekçesiyle 1,1 milyon euro para cezası verdi.

Kendi oluşturduğu algoritma ile otellere yıldız veren arama motoru Google'a Fransa'dan para cezası verildi. Söz konusu cezanın, tüketicileri yanıltabileceği gerekçesi ile verildi.

Google İrlanda ve Google Fransa, bir soruşturma sonucunda şirketin otel sıralamasının tüketiciler için yanıltıcı olabileceğinin tespit edilmesinin ardından 1,1 milyon avro para cezası ödemeyi kabul etti.

Fransa Maliye Bakanlığı ve Fransa'nın dolandırıcılık izleme örgütü tarafından Pazartesi günü yayımlanan açıklamaya göre, Google, Eylül 2019'dan bu yana otel sıralaması uygulamalarını değiştirdi. Otellere "yıldız" atamada kendi algoritmasını kullanan arama motoru, oteller için kendi derecelendirme sistemini oluşturmakla suçlanıyor.

Fransız yönetmeliğine göre, otellere "yıldız" verme türü derecelendirme sistemleri yalnızca hükümet tarafından yapılabiliyor ve yalnızca devletin bunları kullanmaya yetkisi var.

Aralık ayında Google, Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu (CNIL) gözlemcisi tarafından Fransa'nın çevrimiçi çerez kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 100 milyon avro para cezasına çarptırıldı.Bu Haber 15.02.2021 - 19:00:14 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.