Oteller mobil uygulamaları ile öne çıkmak için neler yapmalı?

Oteller mobil uygulamaları ile öne çıkmak için neler yapmalı?
Mobil uygulamalar, her alanda olduğu gibi, seyahat sektöründe de büyük değişiklik yarattı. Büyük zincirlerden, butik otellere kadar birçok otel bu alanda yerini alırken, oteller için esas soru mobil uygulama sahibi olup olmamaktan öte, binlerce rakip arasında sıyrılıp öne çıkmak için neler yapılması gerektiği.


TurizmGüncel
 
Araştırma şirketi Statista.com'a göre, seyahat, Apple Store'daki uygulama kategorileri arasında müzik, sağlık gibi pek çok kategorinin önünde yer alarak en popüler 7'inci kategori. Kullanıcılar seyahatlerini planlamak için mobil uygulamaları bu kadar yoğun tercih ederken, otellere düşen görev aradan sıyrılmak için bazı taktikleri izlemek.
 
İşte, öne çıkarn bir otel uygulamasının sahip olması gereken 6 özellik:
 
Rezervasyon hizmeti
 
Mobil uygulama üzerinden rezervasyon hizmeti pek akıllıca gözükmese de, akıllı bir şeklde tasarlanmış bir uygulama, işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Örneğin Hilton bu konuda oldukça doğru adımlar atmış durumda. Hilton'un uygulaması, kullanıcılara bölge bölge fırsatları görüntüleme  ve marka, otel ve fiyat tercihlerine göre aramayı daraltma imkanı tanıyor. Uygulama ayrıca otel lokasyonlarını harita üzerinde gösterirken, konuklar oda seçimini de uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyor.
 
Sadakat programı
 
Büyük zincirler uygulamalarını tasarlarken mutlaka sadakat programlarını uygulamaya dahil etmeli.  Bu otellerin gelirlerinin büyük kısmı sadık müşterilerden oluşuyor ve bu bağlılık otellerin sadakat programlarının ne kadar iyi ve kolay ulaşılabilir olduğuyla doğrudan ilişkili. Bu sebeple, uygulamada da bu seçeneğin bulunması oldukça önemli. Hilton ve Marriot'un uygulamaları bu konuda oldukça başarılı. İki şirket de kullanıcılara uygulama üzerinden kolay takip edilebilir bir şekilde puan kazanma imkanı tanıyor.
 
Check-in/out imkanı ve sanal anahtar
 
Seyahatçilerin en büyük sıkıntılarını, otel uygulamanız aracılığıyla ortadan kaldırmanız mümkün. Müşterileriniz yorucu bir seyahatten sonra check in yapmak için sırada beklemek ya da konaklamaları süresince oda anahtarlarını kaybetme, unutma endişesi taşımak istemiyor. Hyatt, Ritz Carlton gibi zincirler, müşterilerine uygulamaları aracılığıyla check in/out yapma imkanı tanıyor. Starwood ise bir adım daha öteye giderek, tüm W, Aloft ve Element otellerinde müşterilerine telefonlarını anahtar olarak kullanma imkanı veriyor.
 
Konsiyerj hizmeti
 
Konaklama sektörünü personel-müşteri ilişkisi olmadan hayal etmek oldukça zor olsa da, örneğin Four Seasons ve Mandarin gibi markalar, müşterilerinin uygulamalar aracılığıyla her türlü konsiyerj hizmetine ulaşmasını sağlıyor. Misafirler uygulamar ile spa rezervasyonu yapabiliyor ya da oda servisi sipariş edip, odaları için özel taleplerde bulunabiliyor.
 
Şehir rehberi
 
Pek çok otel, otelin de dışına taşan hizmetler sunarak uygulamalarını bir 'yaşam tarzı' uygulaması haline getirmeyi başarmış durumda. Örneğin Virgin'ın uygulaması, kullanıcılardan ne 'tip' seyahatçi olduklarını (yemeksever, partisever...) seçmelerini istiyor ve tercihe göre restoran, müze, tarihi yer ya da eğlence mekanları gibi otelin çevresinde bulunan hemen hemen her şey hakkında önerilerde bulunuyor.
 
Markanızı öne çıkarın
 
Akıllıca tasarlanmış bir uygulama, misafirlere yalnızca teknik meselerde yardımcı olmakla kalmayıp, otelinizin 'markası'nı öne çıkarmalı. Otelinizin ayırt edici özelliklerini uygulamada öne çıkaracak ve otelinizde kalmadıkları zamanda dahil konuklarınızın aklına sokacak detaylara önem vermelisiniz. Örneğin Ritz Carlton, otel içerisindeki sanat eserlerine, mobilyalara QR kodları uygulayarak, misafirlerine otel hakkında merak ettikleri her şeyi telefonları ile kodları tarayarak öğrenme imkanı veriyor. Bu yolla Ritz Carlton otelleri birer sanat galerisine dönüşmüş oluyor.
 


Bu Haber 24.09.2015 - 16:00:14 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.