Otel yöneticileri 2014 sezonundan umutlu

Otel yöneticileri 2014 sezonundan umutlu
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği'nin (POYD) düzenlediği toplantıda bir araya gelen otel yöneticileri, sezona dair beklentilerini paylaştılar. Toplantıda konuşan yöneticiler, 2014 yılında hem Avrupa, hem de Rusya pazarının büyüyeceğini belirttiler.

 
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu üyesi ve Kempinski Hotel Genel Müdürü Nihat Tümkaya, 2014 yılı turizm sezonunda Avrupa pazarının yüzde 2-3, Rus pazarının da yüzde 8-10 civarında büyüyeceğini tahmin ettiğini bildirdi. 
 
Antalya Su Otel'de öğle yemeğinde bir araya gelen POYD üyeleri, yeni sezonla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 
 
Tümkaya, Antalya için iyi bir sezon olacağını düşündüğünü söyledi. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'in Kırım turizm sektörünün canlanması için uçak biletlerinin Türkiye'den daha ucuz olması istediği yönündeki haberleri değerlendiren Tümkaya, böyle bir uygulamanın Türkiye turizmini etkileyeceğini düşünmediğini söyledi. 

RUSYA PAZARI YÜZDE 8 - 10 BÜYÜR
 
Tümkaya, "Rus toplumu Antalya'dan vazgeçemez, burayı ana destinasyon olarak görüyorlar. Kırım'da düşük gelir grubu gidecektir. Rusya'nın kararının Rus turist sayısını azaltacağını düşünmüyorum. Bu sezon Avrupa pazarının yüzde 2-3, Rus pazarının yüzde 8-10 civarında büyüyeceğini tahmin ediyorum" dedi. 

RUSLARIN KALIŞ SÜRESİ KISALDI
 
IC Otelleri Koordinatörü Derya Billur, şu ana kadar Rus turist sayısında azalma olmadığını fakat kalma süresinin ortalama 7,5 günden 6,5 güne düştüğünü kaydetti. 
 
NEVRUZ, 450-500 BİN DOLAR CİRO YAPTIRDI
 
Baya Otel Genel Müdürü Özgür Bayrak ise siyasi konjonktürde yumuşama nedeniyle İsrailli turist sayısının giderek arttığını dile getirdi. 
 
Nevruz dolayısıyla Belek'teki tesislere yaklaşık 30 bin turistin geldiğini, turistlerin ortalama 2,5 gün konaklama yaptığını anlatan Bayrak, "Nevruz dolayısıyla gelen İranlı turistler, 450-500 bin dolar ciro bıraktı. Doların 2,22 olduğu dönemde İran, bizi mart ayında rahatlattı" diye konuştu. (Dünya)


Bu Haber 04.04.2014 - 09:38:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.